0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Nástěnné hodiny do každé domácnosti

Vždyť jste na hodiny koukali před chvilkou, jak to že je najednou o tři hodiny později? To jsou ty vzácné chvíle, kdy čas letí jako splašený. Na druhou stranu jsou tu chvíle, kdy se minuty táhnou jako žvýkačka na podrážce. Čaj je holt relativní. Ať už ho vnímáte jakkoli, vždy vám udělá radost, když ho zkontrolujete na hezkých nástěnných hodinách ze sortimentu Stilago. Abyste se mohli správně rozhodnout, připravili jsme pro vás pár tipů.

Typy nástěnných hodin a jejich výhody

Předtím, než začnete hodiny na stěnu hledat, doporučujeme vybrat si v bytě místo, respektive pokoj, kam je hodláte zavěsit. Bude to potřeba nejen při rozhodování o konkrétním designu a provedení hodin, ale roli mohou hrát i praktické důvody. V ložnice nebo i pracovně či kanceláři by vás mohlo rušit tiché tikání vteřinové ručičky. V takovém případě se vyplatí vybrat buď tiché analogové hodiny nebo rovnou digitální.

Dalším kritériem výběru jsou jednotlivé typy nástěnných hodin. Elektronické hodiny řízené krystalem (nejčastěji křemenným a odtud tedy známý název quartz) jsou synonymem přesného měření času a spolehlivosti. Jednou z největších předností těchto hodin jsou minimální náklady na údržbu, protože si vystačí bez mechanických součástech a fungují plně elektronicky, případně elektromechanicky. Hodiny řízené rádiovým signálem jsou pravidelně optimalizovány se světovým časem a ušetří vám tak práci s neustálým manuálním seřizováním a jednou za půl roku také s přechodem na zimní, respektive letní čas. Hodiny na zeď s mechanickým základem se mohou občas zpožďovat nebo naopak předbíhat a je třeba je pravidelně kontrolovat a případně posouvat.

Existují i hodiny na stěnu, které neslouží jen k ukazování času, ale například i jako meteorologická stanice, která vám pravidelně informuje například o venkovní teplotě nebo vlhkosti vzduchu. K tomu nicméně potřebujete modely s integrovaným teploměrem. Některé digitální nástěnné hodiny disponují praktickými funkcemi navíc, jako je kalendář a podobně.

Analogové nebo digitální hodiny na stěnu?

Zcela pragmatická výhoda digitálních hodin oproti analogovým je nekomplikovaná čitelnost času. Když jsou hodiny umístěné například na tmavém místě, máte problémy se zrakem nebo vás prostě jenom nebaví přemýšlet nad tím, co zrovna ručičky ukazují, mohou být digitální hodiny na zeď to pravé pro vaši potřebu. Myslete na to, že objednáváte-li digitální hodiny, baterie mohou a nemusejí být součástí balení.

Nástěnné hodiny z kvalitních materiálů

V našem internetovém obchodě Stilago můžete vybírat mezi hodinami na stěnu z různých kvalitních materiálů. Některé jsou vyrobeny z kovu, jako je ušlechtilá ocel nebo hliník, jiné z dřeva, skla, keramiky nebo umělé hmoty. Samozřejmě je možný a poměrně častý i mix různých materiálů. Materiál ovlivňuje celkové vzezření nástěnných hodin. Dřevo a keramiku vyzařují většinou více útulnosti než kov nebo sklo. Pokud máte pochybnosti, vyzkoušejte si nejprve, jaký materiál se vám do interiéru hodí a ve vašem domě vytvoří příjemnou atmosféru.

Jaké nástěnné hodiny k vašemu stylu zařízení?

Nástěnné hodiny ve vzhledu vintage přinesou do vašeho interiéru nostalgický šarm a stanou se ideální součástí vašeho domova zařízeného ve venkovském stylu. Pokud hledáte naopak něco neotřelého, ale zároveň ne příliš romantického, určitě se vám zalíbí hodiny v industriálním stylu s převahou kovu. Pokud hledáte něco opravdu mimořádného, investujte do kvalitních kyvadlových hodin. Tak krásný kousek se zaručeně stane ceněnou součástí vašeho interiéru, který nepochybně zaujme všechny příchozí. Navíc není pravda, že by se takové nástěnné hodiny hodily pouze do starožitných interiérů: i takto klasický kousek dokáže oživit prakticky jakkoli zařízený pokoj.

Myslete na to, že čím nápadnější a větší hodiny na zeď jsou, tím větší volnou plochu musíte kolem nich nechat, aby mohly působit jako organická součást interiéru a pokoj či stěna, na kterou hodiny věšíte, nepůsobil příliš přeplácaně. Zvláště v případě ozdobnějších hodin vám doporučujeme vyvarovat se přemíry dekorativních elementů.

Shrnutí: nejdůležitější kritéria pro nákup hodin na stěnu

Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní hodiny, si položte pár následujících otázek, které vám pomohou s rozhodováním, jaké hodiny budou vzhledem k zařízení pokoje a celého domova to pravé:

  • Kam chcete nástěnné hodiny umístit? Do obývacího pokoje, do kuchyně, do ložnice nebo do koupelny? V obývacím pokoji by se mohly krásně vyjímat např. kyvadlové hodiny na zeď, v kuchyni zase hodiny s integrovaným budíkem a v koupelně některý z modelů, který je odolný vůči vodě. Do ložnice zase doporučujeme pokud možné tiché hodiny, jejichž tikání vás nebude rušit ve spánku.
  • Kolik místa máte na stěně, na kterou chcete hodiny umístit? Zejména nápadné nástěnné hodiny, jako jsou například ty kyvadlové nebo jinak dekorativní, vyžadují kolem sebe dostatek volného prostoru, aby mohly správně působit.
  • Jaké nároky na nástěnné hodiny kladete? Stačí vám pouze zobrazování času nebo si přejete zároveň i meteorologickou stanici nebo kalendář?
  • Jak důležitá je pro vás absolutní přesnost měření? Stačí vám mechanický hodinový strojek, který musíte občas dolaďovat, nebo preferujete rádiové hodiny s absolutně přesným časem?
  • Stáčí vám hodinová a minutová ručička, nebo chcete mít přehled i o sekundách?
  • Jak je pro vás důležitá dobrá čitelnost času? Jak velké a výrazné by mělo být dělení hodin a minut, kontrastní pozadí apod.? Nebyly by pro vás lepší například digitální hodiny?
  • Jaký materiál se hodí do vašeho interiéru? Kov, sklo, dřevo, keramika nebo umělá hmota?
  • Jaký design bude ladit s vaším zařízením? Kladete důraz spíše na funkci hodin ve smyslu ukazování času nebo vám zajímá i přidaná estetická hodnota, tedy dekorativní funkce nástěnných hodin?
  • Jaké barevné provedení se nejlépe hodí na vaši stejně a ke zbytku vašeho zařízení? Myslete na to, že hodiny na zeď mohou představovat i zajímavý barevný akcent.
  • Kolik chcete za nástěnné hodiny utratit? Cenově rozpětí obyčejnějších hodin z umělé hmoty a hodnotných kyvadlových hodin je poměrně značné. Jakmile si zodpovíte všechny tyto otázky, jistě si z naší nabídky vyberete ty pravé nástěnné hodiny, které zcela odpovídají vašim představám a ze kterých budete nadšeni jak po stránce designu, tak i po stránce funkčnosti. Bez ohledu na to, jak rychle vám zrovna utíká čas.