0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Osvětlení významně přispívá k útulnosti interiérů

Abyste se ve svém domově cítili vždy dobře, je správné osvětlení velmi důležité. A to nejen pro váš pocit pohodlí a útulnosti, ale především pro funkčnost vašeho bydlení. Každá místnost má jiné světelné nároky a při pořizování svítidel je nutné se jimi řídit.

Například v obývacím pokoji je vhodné stropní svítidlo, které bude místnost rovnoměrně osvětlovat příjemným rozptýleným světlem bez přímého stínění. Naproti tomu pracovní prostor je vhodné osvítit světlem přímým, bodovým, které lze zacílit na libovolné místo psacího stolu.

Níže visící lustr se bude zase hodit k jídelnímu stolu, kterému dodá sváteční atmosféru. Když k němu ještě přidáte pár svícnů, rodinná večeře bude přímo dokonalá. Druhy a typ osvětlení záleží kromě samotných svítidel také na druhu žárovek. Ty mohou být dnes v různých zónách úspornosti a svítivosti a dle toho vydávají také světlo, které si můžete zvolit v akcentech od jasné bílé po teple žlutou.

Svítidla jako funkční i dekorativní prvek každého domova


Na Stilago.cz naleznete různé druhy osvětlení, které vytvoří ve vašem domově příjemnou atmosféru. Rozličné lampy, lampičky, svícny a spoustu praktických i dekorativních LED svítidel. O tomto druhu osvětlení si více povíme níže.

Dekorační svítidla mají jasně definovanou úlohu – měly by každou místnost, ve které budou umístěná, především zdobit. Osvětlovací funkce je tu potlačena a do popředí se dostává funkce dekorativní. Světlo těchto lampiček případně svícnů je náladové, příjemně dolaďuje atmosféru prostoru. Bývá přesně tou poslední příslovečnou třešinkou na dortu, tím, co ještě v místnosti chybí a dodá jí ten správný ráz.
Osvětlení a výzdoba interiéru jsou zásadní nejen pro domov samotný, ale vyjadřují také individualitu jeho obyvatel. Pochvala od návštěv a to, že se u vás vaši hosté budou cítit dobře a příjemně, pro vás bude tou nejlepší odměnou. V krásném interiéru se také kvalitně odpočívá a pobývá, a to vše má přímo blahodárný vliv na psychiku.

LED žárovky nejen pro úsporu a praktičnost


Účinná a úsporná LED svítidla jsou v poslední době velkým hitem. Se svou životností až 50.000 hodin jsou zřejmě nejefektivnějšími světelnými zdroji. Navíc spotřebovávají o 80 procent méně energie než běžné žárovky a v neposlední řadě mají obrovskou barevnou světelnou škálu. Díky tomu mohou být umístěny v jakémkoli prostoru, vždy se dají dokonale navrhnout a přizpůsobit.

Mohou také vytvářet různé prostorové efekty a barevné hry. Velmi výhodná je i funkce stmívání, čímž lze ušetřit ještě více energie a nastavit individuálně jas světelného zdroje. Velmi často se setkáváme také s LED svíčkami, jejichž výhodou je mimořádně realistický vzhled bez nebezpečí požáru. Právě z uvedených důvodů jsou LED svítidla čím dál oblíbenější.

Jak zvolit vždy to správné dekorační osvětlení?


Co vlastně přesně znamená, že je místnost SPRÁVNĚ osvětlená? Znamená to, že vám vyhovuje intenzita světla a zároveň i jeho vzhled. To vše je velmi individuální, a tak někde uvidíte křišťálové lustry a jinde moderní lišty s bodovými svítidly. Nejvíce se ovšem vkus projevuje právě u dekoračního osvětlení. Například v domku u řeky bude námořnický styl s modrobílými pruhovanými lampičkami ve tvaru majáků vypadat docela jinak než v paneláku nebo v horské chatě.

Samotné světlo je u dekorativního osvětlení pouze designovým prvkem. Důležitý je zde především celkový vzhled. Nejoblíbenějšími světelnými dekoracemi jsou bezpochyby ty vánoční. Dalo by se říci, že Vánoce jsou vlastně samy o sobě jakýmisi svátkem světel. Nespočet světelných řetězů ať již na samotných vánočních stromcích nebo na oknech či výkladech obchodů, lampičky ve tvaru zasněžených kostelíků, sobů, světelné hvězdy a mnoho dalších svítidel jsou jednoduše nádherné a okamžitě navodí tu správnou atmosféru.

Důležité rady a tipy při volbě svítidel


Hlavní je především každou místnost vhodně a správně osvětlit. Jak jsme již uvedli výše, každý pokoj v bytě či domě má své vlastní nároky na množství, směr a intenzitu světelných zdrojů. Jiné nároky má obývací pokoj, jiné kuchyně a jiné ložnice či dětský pokoj. Důležitá je také orientace místností, protože třeba pokoje orientované na jih nepotřebují tolik prosvětlovat jako ty na sever.

Chcete-li se cítit doma pohodlně a příjemně, pak si pořiďte dekorační osvětlení, které bude svítit jemným světlem a bude ve výjimečném designu. Náladové osvětlení vám dodá pocit pohody. Například různé lampy ve tvaru zvířat nebo dekorativní světelné řetězy. V tmavých zimních dnech zajišťují příjemné večery a osvětlují nejen interiér, ale také i letní zahradní večírky stylovým a nenápadným způsobem. Kromě toho můžete i opticky zdůrazňovat jednotlivé objekty například různá umělecká díla, obrazy, obrázky a zarámované fotky.

Při koupi a následné montáži svítidel se vyhněte přímému oslnění. Jedním ze způsobů je nepořizovat přehnaně mnoho světelných zdrojů do jedné místnosti. Světlo je důležité, ale nic se nemá přehánět. Přílišné množství světelných zdrojů může dokonce poškodit vidění. Dalším důvodem může být nesprávná instalace světel tak, že svítí přímo do očí. Také je nutné si dát pozor na odrazové plochy jako jsou zrcadla, obrazovky případně i okna. Oslnění a přesvětlení místnosti se můžete vyhnout tak, že zastíníte okna, nebudete instalovat světelné zdroje tak, aby byla nasměrována na zrcadla a budete dbát doporučené montážní výšky u stěnových svítidel. Ta by měla být ve výši cca 180 cm centimetrů.

Na co si dát při nákupu osvětlení pozor?


Důležitá je teplota světla zvaná také někdy barva světla. Teď nemyslíme barvu svítidla, ale skutečně barvu světla. Tento ukazatel značí, jaké světlo bude. Bude vytvářet dojem útulnosti nebo bude spíše vybízet k aktivitě? Tato veličina se měří v kelvinech. Teplé, bílo žluté světlo do výše 3.300 Kelvinů připomíná západ slunce a bude se hodit do místností, kde se odpočívá jako jsou obývací pokoj a ložnice. Studené světlo v bílo modrém tónu připomíná denní světlo a mívá hodnoty od 3.300 do 5.300 kelvinů. Proto se doporučuje do kuchyní a pracoven.

Jas je také důležitou veličinou. Jakou lampu si koupit závisí na tom, zda hledáte nové osvětlení pro pracovní plochu nebo pro sedací kout. Pro tato místa jsou vhodné různé úrovně jasu. Jak jasně bude lampa svítit se dozvíte podle údaje, který se udává v počtu lumenů. Zatímco pro kvalitní osvětlení kuchyně a koupelny potřebujete kolem 300 lumenů na metr čtvereční, pro osvětlení obytného a spacího prostoru je dostatečných 100 lumenů.