0 Oblíbené

LED světla do každého interiéru

Anglická zkratka LED (Light-Emitting Diode) znamená v překladu světlo vyzařující dioda. Jedná se o elektronickou součástku, která vyzařuje světlo, a proto se stále častěji používá k pro osvětlování. Můžeme se setkat i s názvy jako světelná dioda či svítivá dioda, slangově také „ledka“.

Jedná se o moderní druh světla s dlouhou životností, které se stále více používá v domácnostech. Díky možnosti regulování intenzity světelného toku, se právě do interiérů hodí přímo skvěle. Můžete si tak osvětlit kuchyňskou linku, jídelní stůl, obývací prostor, ale také vytvořit náladové LED osvětlení u pohovky či postele. Také různá noční světla v chodbách a dětských pokojích jsou často tvořena LED.

Intenzita světla má velký podíl na tom, jak se cítíme. Jasné a silné světlo nám vlévá do žil energii a činí nás čilými a výkonnými. Naopak tlumené tzv. náladové osvětlení se používá před spánkem, na odpočinek a relaxaci. Právě pro svou variabilitu jsou LED světla do domácnosti tak praktická. Jaké jsou jejich hlavní druhy, výhody a trendy a na co si dát při jejich nákupu pozor, to se vám budeme snažit vysvětlit a přiblížit v následujících řádcích.

LED světla jako výkonní pomocníci

Až 50.000 hodin světla, to je výkonnost LED lamp. Mají tak až pětkrát vyšší životnost oproti tzv. úsporným žárovkám. Také v oblasti ochrany životního prostředí přesvědčují LED světla na celé čáře, že jsou, proti tzv. úsporným žárovkám, mnohem ohleduplnější. Neobsahují škodliviny jako například rtuť.

LED světla jsou tedy proti všem druhům žárovek mnohem trvanlivější, úspornější a šetří životní prostředí. Další výhodou LED osvětlení je, že při svícení nevydávají žádné teplo a problémem není ani časté zapínání a vypínání. Skvělé na nich je také to, že ihned po zapnutí vyzařují silné světlo a dokonale osvětlí každý kout místnosti. Záleží pochopitelně na tvaru LED svítidla, které může být jak ve vzhledu klasického stropního lustru, tak například ve tvaru světelné lišty či malé náladové lampičky.

Zajímavé na LED světlech je také jejich barevná variabilita. Tak se může váš interiér zahalit do opravdu speciální atmosféry. Různá intenzita a zbarvení LED světel je výhodná také z důvodů rozdílných požadavků na světlo. Na přípravu jídla v zimním podvečeru budete jistě potřebovat jasné a silné, nejlépe bílé, světlo. Naproti tomu při sledování televize nebo čtení v posteli, vám bude stačit příjemné o něco slabší světlo v hřejivém žlutém odstínu. Díky mimořádně proměnlivosti LED lamp si můžete zvolit v každé místnosti dokonce více druhů osvětlení.

Vzhled LED žárovek

Namísto světelného drátku v klasické žárovce, je LED světlo tvořené několika malými diodami. Pokud je ochranná baňka průhledná, může to vzhledově působit příliš technicky, hlavně ve zhasnutém stavu.

Náš tip: Pokud se vám to nelíbí, nepoužívejte svítidla s odkrytým zdrojem. Nebo si pořiďte ty varianty, kde je mléčné neprůhledné sklo. Stejně tak efektní může být, pokud LED osvětlení použijete jako nepřímé.

Notebooky, televize a mnoho dalšího – tady všude najdete LED

Moderní světelné diody – LED se používají kromě osvětlení místností také na osvětlení různých technických přístrojů. A víte, že můžete mít i svíčky s LED světlem?

Zábavní elektronika, jako například televizory a počítače, je vybavena velkým množstvím malých světelných diod, které jsou instalovány přímo v oblasti obrazovky a vedou k mimořádně dlouhé životnosti a nízké spotřebě energie. LED obrazovky také poskytují mimořádné zážitky z krásných a intenzivních barev. Díky své malé výšce mohou být „ledky“ flexibilněji a pružněji použitelné a jsou také vhodné pro velmi ploché přístroje.

Dekorace. Obrovské pole působnosti se pro LED světla otevírá v oblasti dekorací. Speciálně v čase Vánoc je tento druh osvětlení naprosto bezkonkurenční. V adventní době vše musí svítit, zářit a třpytit se a bezpočty světélek a svíček všude kolem osvětlují právě LED. V poslední době jsou oblíbené i obrazy s LED lampičkami a vypadají opravdu velmi krásně. A světelné diody se vkládají dokonce i do voskových svíček a jejich svit, kromě toho, že je velmi realistický, je také dokonale bezpečný a úsporný. Všechny tyto dekorace jsou na baterie, a tudíž snadno transportovatelné a použitelné všude.

Trendy lampy s LED zdroji

Nové designové nápady, ale i klasická svítidla, tam všude se LED uplatní. V této sezóně jsou moderní především tři typy svítidel:

Stropní neboli závěsné svítidlo. Patří k osvětlení, které se umisťuje například nad jídelní stůl a všude tam, kde potřebujete přímé světlo. Tento typ světla sestává z více jednotlivých LED žárovek, které jsou seskupeny do tvaru kytice nebo řady. Kdo má rád klasiku, může si pořídit i tento typ svítidla se stínidlem. Nyní jsou trendy stínidla z matného skla nebo smaltované vintage modely či vysoce moderní kovové kousky v barvě bronzu.

Svítidlo jako umělecké dílo. Tady je hlavní extravagance! LED lampy nemusejí být totiž výhradně funkční, ale mohou být i vysoce dekorativní až umělecké. Existují například LED světla ve tvaru stromu, který má ohebné větve, nebo ty v podobě různých světelných objektů a soch. Zajímavé jsou také sférické lampy, jež jsou často uspořádány v sadě a vytvářejí v místnosti velmi příjemnou světelnou atmosféru.

Oblouková stojací LED svítidla jsou jedním z největších trendů v současné době. Většinou se jedná a velké lampy ve stříbřité barvě, které mají velké světelné zdroje na ohebném rameni. Tyto lampy z metalických materiálů se využívají především u pohovek v obývacích pokojích ke čtení či náladovému osvětlení.

Multifunkční LED osvětlení

LED světla jsou mnohostranně použitelná a mají mnoho výhod. Shrňme si ty nejdůležitější:

  • LED lampy mají životnost až 50.000 hodin, což je pětkrát více než klasická, byť úsporná žárovka. Také šetří energii, nevyvíjejí žádné teplo a do životního prostředí nepřidávají žádné nebezpečné látky jako například rtuť.
  • Světelné diody jsou často vybaveny funkcí touch-me, kdy se pouhým dotykem na plášti svítidla a porušením elektrického pole, lampa ovládá. Populární jsou také tzv. stmívače a mnoho modelu LED svítidel disponuje i dálkovým ovládáním.
  •  Mnoho technických přístrojů je vybaveno LED obrazovkami. Jsou ploché a mají krásné barvy.
  • LED diody se používají také v dekoračních předmětech, kde ušetří energii, zvýší bezpečnost a disponují širokou škálou barev.