0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Bytový textil pro váš útulný domov

Když si zařizujete byt, nejprve nakoupíte základní nábytek. Ale něco tomu stále chybí, že? Takový interiér přímo volá po doladění pomocí bytového textilu. Takže jeho je logickým druhým krokem. Aby vaše čtyři stěny byly opravdu útulné, potřebují koberce, závěsy, záclony, přehozy, plédy, deky, polštářky, ubrusy, prostírání, ručníky a další domácí textilie. Bytový textil dává funkčnímu nábytku konečně tu pravou tečku a zároveň je vyjádřením vašeho vkusu a vaší osobnosti. Jaké typy bytového textilu a z jakých materiálů byste měli při nákupu hledat vám poradím v následujících řádcích.

Bytový textil můžeme rozdělit na produkty nepostradatelné jako například matrace a ložní prádlo a dekorativní jako například plédy, přehozy a polštářky. Jedno však mají společné, můžete jimi vyjádřit svou individualitu a vkus a také báječně zútulnit a zateplit svůj domov. Obrovskou výhodou domácích textilií je také to, že s jejich pomocí můžete i několikrát za rok skvěle změnit vzhled a styl svého bydlení. Všechny místnosti lze díky bytovému textilu zcela proměnit, aniž by bylo nutné kupovat nový nábytek. Proto dnes také můžete vidět v interiérové tvorbě příklon k jednoduchým interiérům v přírodních barvách, které se mohou dotvořit právě pomocí těchto dekorativních textilií a doplňků.

Zcela snadno změníte nejen barevnost, ale díky různým typům a strukturám materiálů i celý styl a dojem z vašeho bydlení. Tedy se stále stejným nábytkem ať již ve světlejších či tmavších odstínech můžete mít elegantní funkcionalistický interiér v tmavých tónech s kovovými detaily a stejně tak kouzelný romantický vzhled v pastelových barvách. Stilago nabízí několik stovek produktů z oblasti bytového textilu, ze kterých si svůj styl vybere každý.

Bytový textil v ložnici

V ložnici je asi vliv bytového textilu nejmarkantnější, neboť zde je tzv. měkkých materiálů nejvíce. Prostěradla, povlečení, přehoz, dekorativní polštářky, závěsy, záclony, koberce, předložky. To jsou asi hlavní atributy zařízení místnosti, kde se spí a dalo by se říci, že se vyskytují téměř v každé domácnosti. Ložnice je také často uváděná jako nejoblíbenější místo z celého bytu. První, čemu je nutné věnovat pozornost je kvalitní matrace a jejich ochrana. Povlaky na matrace jsou dnes již nepostradatelnou součástí kultury spaní. Následují prostěradla, která jsou v posledních letech prakticky výlučně napínací, tedy jednak s podílem streče a jednak s pružným zakončením například tunýlkem s gumou, které je udrží vždy na svém místě. Ložní prádlo je výrazným dekoračním prvkem v každé ložnici, protože i když máte sebekrásnější přehoz, určitě tímto způsobem nezastýláte každý den. Proto je dobré, pořídit si takové povlečení, které bude barevně a stylově ladit se zbytkem zařízení a ostatním bytovým textilem v ložnici. Na www.stilago.cz naleznete obrovský výběr materiálů, barev i vzorů. Dalšími důležitými textiliemi v ložnici jsou záclony a závěsy. Záclony zamezují zvědavým pohledům do naší ložnice během dne a závěsy by zase měly dokonale zatemnit místnost pro náš příjemný spánek. Zajímavou novinkou jsou zatemňovací závěsy a záclony, které vytvoří v ložnici skutečně příznivou atmosféru bez rušivého světla.

Bytový textil v obývacím pokoji

Obývací pokoj je nejspolečenštější částí domova, a proto je také na bytový textil zde kladen velký důraz. Na rozdíl od ložnice jde tady u textilií především o design a dekorativní funkci. Stačí pár malinově červených polštářků na bílé pohovce nebo banánově žlutých na tmavošedé a o originální dojem je postaráno. Vyhrát si můžete také s tvary, kdy na hranatou pohovku umístíte kulaté polštářky nebo je nějak kreativně prostřídáte. Samozřejmě ale v obytném prostoru je domácího textilu mnohem více. Velký prostor nabízí také velká okna, která můžete ozdobit závěsy různých barech a vzorů. Protože čalouněný nábytek bývá v drtivé většině pořizován jednobarevný, je možné se právě na vzorech trochu „odvázat“. Velmi pěkně vypadají výrazné vzory z přírody například podzimní listy, tropické květiny nebo různé trávy. Důležitým doplňkem každé pohovky jsou i přikrývky, do kterých se tak rádi zabalíme během chladných večerů. I tyto dekorační textilie můžete obměňovat během roku podle panujících teplot. V létě se uplatní lehčí materiály a v zimě pak hřejivé vlněné deky a hebké umělé kožešiny.

Bytový textil v kuchyni a jídelně

Domácí textilie dokáží dodat zajímavou atmosféru i kuchyni a jídelně. Kromě speciálních záclonek do poloviny okna, které se upevňují na tyčku, jsou to také veselé ubrusy, prostírání, utěrky a chňapky. Tento bytový textil rozjasní a oživí i klasickou elegantní kuchyň v bílé či jiné klasické barvě. Speciálně v kuchyni jsou často využívány přírodní vzory, které se týkají ročních období. Na jaře to mohou být potisky jarních květin a probouzející se přírody, v létě pak motivy růží, vlčích máků, slunečnic a klasů. Asi nejkrásnější jsou bytové textilie inspirované podzimní přírodou, která je i co do barev a plodů nejbohatší. Červené šípky, jablka všech barev, hrušky, švestky, jeřabiny a co teprve krásně oranžové dýně! Ale i zima nabízí krásné motivy vzorů a potisků v podobě vloček či přímo zasněžené krajiny. A Vánoční dekorativní textil, to už je kapitola sama pro sebe.

Bytový textil v koupelně

I tak vlhký prostor, jako je koupelna se díky bytovému textilu dokáže proměnit jako mávnutím kouzelného proutku. Jen si představte univerzální koupelnu se šedými obklady a černou dlažbou s nádhernými ručníky a předložku v syté růžové barvě pink. Nebo krémovou barvu koupelny v kombinaci s tyrkysovým textilem. Koupelnový textil je zvláštní kategorie, do které spadají především osušky, ručníky, žínky a předložky jak k vaně či sprchovém koutu, tak k toaletě.

Bytový textil i na zahradě?

Také vaše zahrada a balkon jsou místa, kde se domácí textil může dobře uplatnit. Krásně barevné nebo vzorované podsedáky na zahradní židle, na které je radost usednout, potahy na lehátka nebo deky na ulehnutí do trávy. A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na praktické omyvatelné ubrusy na vaše rodinné grilovací hostiny či párty s přáteli. Velmi hezká jsou také letní lůžka – odpočívárny - s jednoduchými dřevěnými nebesy, přes která jsou jako improvizované moskytiéry přehozené záclony proti hmyzu a kde se tak krásně relaxuje nejen ve dne, ale v obzvláště parném létě také v noci.