0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Kvalitní prostěradla

Jemná a hebká ochrana matrací i vašeho kvalitního spánku. Po náročném dni často padneme únavou do postele a přejeme si jen a jen spát. Abyste se vyspali skutečně dobře a vstávali odpočinutí, potřebujete i kvalitní ložní prádlo. Například prostěradlo, na kterém ležíte velkou částí svého těla. V chladných nocích vás zahřeje a v teplých ochladí. Jak vybrat správné prostěradlo, především typ a materiál, to vám poradíme v následujících řádcích.

Prostěradlo není jen ochranou matrace před zašpiněním různého druhu, ale slouží také vám pro pohodlný a odpočinkový spánek. Podle druhu materiálu vám může poskytnout ochlazení nebo zahřátí, ale vždy by mělo být kvalitní, prodyšné a příjemné. Pro ten který materiál se rozhodněte podle toho, jaký jste typ. Někdo je rád v teple, jinému vyhovuje spánek v chladnějším prostředí.

Druhy prostěradel

Kromě materiálu a případně i barvy je ještě poměrně zásadní střih prostěradla. Protože prostěradla existují klasická k zastrčení nebo napínací.

Napínací prostěradla mají na okrajích tunýlek s gumou a matraci jednoduše obepnou. Snadno se vyměňují, nekloužou a nemusejí se po každém probuzení upravovat. Tento druh prostěradel je velmi komfortní pro spánek i manipulaci. Při navlékání je pouze přetáhnete přes rohy matrace a je hotovo. Také při spánku jsou napínací prostěradla dokonale pohodlná, nevytvářejí žádné sklady a záhyby. Pokud zvolíte správný rozměr na svou matraci, vždy dokonale padnou a díky jednoduchému navlékání ušetří mnoho času.

Klasická prostěradla jsou velké rovné „plachty“ bez gumových okrajů, které se zastrkávají mezi matraci a rošt postele. Bývají z vysoce kvalitních materiálů, takže jsou velmi odolná a dlouho vydrží. Často se proto používají tam, kde je zvýšený provoz, tedy v hotelích, nemocnicích apod. Zde je nutné prostěradla velmi často prát a z hygienických důvodů je nutné používat vysoké teploty. A právě tento druh prostěradel vyšším nárokům bez problémů vyhoví. Jejich další výhodou je, že procházejí finální úpravou – žehlením či mandlováním – a po ní jsou krásně složená a tím pádem prostorově úsporná i na ukládání.

Materiály prostěradel

Bavlna, žerzej, flanel, viskóza, satén a mikrovlákno. Jaké prostěradlo se kam hodí a jaké bude to nejlepší právě pro vás? Podle čeho vybrat ten správný materiál a zajistit si tak skutečně kvalitní spánek? Prostěradla se vyrábějí z mnoha různých druhů materiálů a tkanin, které mají různé vlastnosti. Vybíráme si jednak podle ročního období a jednak podle toho, jaký jsme „spací typ“.

Bavlna je asi nejpoužívanějším materiálem pro výrobu prostěradel. Je příjemná, hladká, velmi odolná, snadná na údržbu, prodyšná a tvarově stálá. Vhodná bude především v teplých letních měsících a pro ty, kteří se ve spánku hodně potí.

Žerzejová prostěradla jsou kvalitní, odolná a savá. Jednoduše se udržují a nemusejí se žehlit. Nejvíce se budou hodit do dětských postýlek a kočárků. Tkanina žerzej je měkká, elastická, hebká a jemná. Dobře transportuje vlhkost a hodí se tak pro celoroční použití.

Lehce počesané bavlněné vlákno – to je definice hebkého flanelu. Flanel je silný a teplý materiál, který je příjemný a měkký. Používá se především v zimě, protože je velmi hřejivý. Báječné je na něm také to, že se nemusí žehlit, má výborné termoregulační vlastnosti a i ve velkém chladu dokáže rychle vytvořit komfortní spací klima.

Viskóza je díky své hladkosti a jemnosti mimořádně oblíbeným materiálem pro výrobu prostěradel. Je určená především těm, kdo nemají rádi při spaní velké teplo, neboť je považována za spíše chladivou. Tento lehce lesklý materiál vykazuje také dobrou savost a bude se proto hodit především v teplých měsících roku. Viskóza je nenáročná na údržbu, snadno se pere, výborně schne a nemusí se žehlit.

Satén je mimořádně efektní lesklý materiál, který velmi rychle schne a má chladivé účinky. Je extra lehký a skvěle vypadá. Díky jeho dobrým termoregulačním vlastnostem a transportu vlhkosti je vhodný pro spaní i ve větším teple.

Mikrovlákno je velmi snadné na údržbu a schne asi nejrychleji ze všech materiálů. Je příjemné k pokožce, prodyšné a krásně hladké. Dobře také drží tvar, má kvalitní odvod vlhkosti a díky tomu se hodí pro ty, kdo se v noci více potí. Pochopitelně jej nemusíte žehlit.

Správná péče a údržba prostěradel

Správná péče o prostěradla je nesmírně důležitá. Prostěradlo je velmi zatěžovaným domácím textilem a kvalitní péčí prodloužíte jeho životnost. Při spaní člověk vylučuje nejen mnoho potu, ale také spoustu šupinek kůže. Proto je nanejvýše důležité dobře ochránit matrace, k čemuž by mělo, mimo jiné, dobré prostěradlo sloužit.

  • Vyměňujte a perte prostěradla nejméně po dvou týdnech, ale ještě lépe každý týden.
  • Barevná prostěradla perte při prvním praní samostatně, mohou se v nich nacházet zbytky barev, které by mohly obarvit ostatní prádlo.
  • Na prostěradla vždy používejte odpovídající prací prostředky, tedy buď na bílé nebo na barevné prádlo.
  • Prostěradla můžete většinou prát při teplotě 60 stupňů. Vždy se však přesvědčte na etiketě s pokyny k údržbě a na prostěradla z mikrovlákna nepoužívejte aviváž.
  • Po vyprání je možné prostěradla vložit do sušičky, pokud ovšem není na jejich etiketě uvedeno jinak.

U prostěradel platí: Jak si kdo ustele, tak si lehne

Kvalitní a měkká prostěradla patří vedle jemného a hebkého ložního prádla k nezbytnému vybavení každé ložnice. Tyto praktické a zároveň příjemné podložky nejen že účinně chrání vaše matrace, ale zároveň i přispívají k vašemu plnohodnotnému odpočinku. A v neposlední řadě se také podílejí na vzhledu ložnice a jejím celkovém designu. Shrňme si tedy výše uvedené rady do přehledných bodů:

  • Prostěradla chrání matrace před tekutinami a zašpiněním a starají se také o váš dokonalý spací komfort. Podle toho, jaké individuální nároky na spánek máte např. z hlediska tepla apod. si zvolíte odpovídající materiál prostěradel.
  • Nejoblíbenější variantou jsou praktická napínací prostěradla, která vynikají jednoduchou manipulací. Klasická prostěradla ve tvaru plachty jsou zase velmi pevná, kvalitní a trvanlivá.
  • Prostěradla z mikrovlákna, viskózy, saténu a bavlny vynikají svými savými schopnostmi a zároveň velmi rychle schnou, takže se budou hodit pro teplejší období roku a pro osoby, které při spánku více potí. Hřejivý flanel pak bude vhodný pro chladné zimní měsíce.
  • Při koupi prostěradel mějte vždy u sebe rozměry matrace, jen tak budete moci zvolit správný produkt.