0 Oblíbené

Ložní prádlo

Každý to máme jinak, ale v průměru strávíme v posteli denně kolem osmi až deseti hodin. Nemusíme vždy spát, nějakou dobu trvá, než usneme a samozřejmě i ráno setrváváme na lůžku i chvíli po probuzení.

Mnozí si rádi čtou, někdo se z postele dívá na televizi, (i když se to příliš nedoporučuje). V každém případě by se dalo říci, že v posteli strávíme zhruba třetinu života. To už je docela dobrý důvod proto, abychom výběru ložního povlečení věnovali mimořádnou pozornost.

V posteli se zkrátka musíme cítit co nejlépe. Kdo vybírá povlečení pouze podle vzhledu, barvy a vzoru, dělá velkou chybu. Nejdůležitějším kritériem je zde totiž materiál. Vždyť ložní prádlo působí na naši pokožku po celou dobu našeho spánku. Proto byste měli dbát na to, aby vaše povlečení bylo především z příjemných přírodních vláken.

Nejlepší materiály na ložní povlečení

Materiály jsou, jak jsme již řekli, u povlečení nejzásadnějším kritériem. Ale ne každá látka se se hodí na každý typ pokožky a na každou roční dobu!

Jedním z nejpříjemnějších materiálů je měkký flanel, který je vyrobený z velmi kvalitní, hustě tkané bavlny, na obou stranách lehce počesané. Díky této speciální úpravě je bavlna nejen měkčí, ale také hřejivější. Někdy se můžete setkat i s německým označením tohoto materiálu: biber. Je samozřejmé, že flanelové ložní prádlo budeme používat především ke konci podzimu, v zimě a na časném jaře, tedy zhruba od listopadu do března. Tento druh povlečení je všeobecně nejlépe snášen všemi druhy pokožky, protože je jednak přírodní a jednak extrémně jemný a hebký.

Pro letní noci se bude skvěle hodit bavlna, mikrovlákno a případně i satén. Bavlna je přírodní materiál, dokonale prodyšný a vzdušný a netřeba jej nějak mimořádně představovat, protože ji každý zná. Může být samozřejmě v mnoha různých úpravách, ale vždy je maximálně příjemná.

Mikrovlákno, i když je umělé, má mnoho skvělých vlastností, pro které je na ložní povlečení používáno. Především je lehké a jemné k pokožce. Také skvěle odvádí vlhkost a vytváří velmi příjemné klima.

Satén nebo také mako satén je směsový materiál a vyrábí se z bavlněných a polyesterových vláken. Je dokonale vzdušný a chladivý a pro horké letní noci jako dělaný. Navíc je se svým krásným leskem mimořádně dekorativní.

A v neposlední řadě je tu krep, který si oblíbí především ti, jež se neradi zabývají prádlem více, než je nutné. Krep je téměř bezúdržbový materiál, stačí jej pouze vyprat a pověsit. I tento materiál je příjemný k pokožce a dobře vyrovnává teplotu jak v horkých, tak v chladných nocích. Díky střídání hladkých a zvlněných vláken, skvěle přilehne k tělu. Maličké meziprostory na povrchu krepu jsou vyplněné vzduchem, v létě tedy příjemně chladí a v zimě zase hřejí. Na Stilago.cz naleznete desítky různých typů ložního povlečení všech možných barev a vzorů.

Příjemné ložní prádlo pro dokonalý odpočinek

Praktická a oblíbená jsou povlečení a prostěradla z nežehlicích materiálů, která jsou jednoduchá na údržbu. Patří k nim především již zmíněný flanel, mako satén a mikrovlákno. Dalšími zajímavými materiály s nenáročnou údržbou jsou také žerzej a froté. Příjemný a prodyšný linon, což je speciálně upravená měkká a hebká bavlna, se také těší vysoké oblibě.

Nejen snadná péče spočívající v praní a žehlení vám ušetří čas. Jsou to i různé drobné detaily na povlečení jako například zipy nebo na prostěradlech tunýlky s gumou. Díky těmto malým vychytávkám bude povlékání snadné a krátké.

Příjemný materiál froté se používá často na dětská ložní povlečení. Je vyroben z měkké bavlny ve formě smyček, díky čemuž se stává silnější, odolnější a savější.

Aby byl váš odpočinek skutečně dokonalý, mělo by vaše ložní prádlo být nejen z toho nejvhodnějšího materiálu, ale mělo by mít i ty nejvhodnější rozměry. Někdo má raději menší polštář, někdo větší, a i rozměry přikrývky mohou být různé. Například vysocí lidé potřebují až o 20 cm delší deku, aby jim nekoukaly nohy. Je to sice logické, ale málokoho napadne si při své výšce pořídit opravdu dostatečnou přikrývku. Jednoduše proto, že mnoho lidí ani neví, že je něco takového k dispozici. A stejně tak, jako jsou k dostání peřiny a deky v nadměrné velikosti, jsou i odpovídající povlečení.

Jaké barvy a vzory povlečení do jakého interiéru

Zastavme se na chvíli ještě u barev a vzorů ložního prádla. Jaké se budou hodit kam? I zde je nutné vybírat především podle stylu, který v bydlení vyznáváte.

Například květinový vzor se bude dobře hodit do romantických ložnic s bílým nábytkem nebo vybavením ze světlého dřeva.

K oblíbenému rustikálnímu vzhledu zařízení budou krásně vypadat různé kostky a kostičky nebo motivy, které se k tomuto stylu života dobře hodí jako například rostlin, zvířat nebo krajiny.

K životnímu stylu vyznávajícími dálněvýchodní kulturu budou pochopitelně skvěle vypadat orientální vzory, k jednoduchému skandinávskému stylu zase jednobarevná povlečení nebo strohé vzory. A k interiéru v nejmodernějším stylu můžete zvolit například ložní prádlo s geometrickými obrazci.

Péče o povlečení na postel

Ložní prádlo používáme denně spoustu hodin, a tak je třeba mu věnovat náležitou péči. Při správné údržbě můžete i významně prodloužit jeho životnost. Velmi důležitá je častá obměna povlečení a prostěradel. V principu se doporučuje jednou týdně, ale to je asi spíše oblast teorie. Daleko běžnější interval je 2 až 4 týdny, přičemž 4 týdny jsou skutečně již naprostým maximem.

Záleží pochopitelně i na tom, kolik času v posteli strávíte. Jsou lidé, kteří jsou v posteli i 12 hodin a pak jsou lidé, kteří jsou v ní jen 6 hodin. Častou výměnou a praním ložního prádla minimalizujete zdravotní rizika plynoucí z působení prachu, potu, bakterií a roztočů nejen na vaši pokožku.

Abyste si své povlečení dlouho užili a cítili se v něm dobře a zdravě, doporučujeme vám dbát následujících rad a tipů:

  • Jste alergici? Pak si pořiďte povlečení, které se může vyvářet, resp. prát na vysoké teploty. Doporučujeme vám čistou bavlnu.
  • Hodně se potíte? Pak sáhněte po savých materiálech jako je například froté. Vhodný bude i žerzej. Také hedvábí a satén mohou příjemně chladit.
  • Jste zimomřiví? Jemný hřejivý flanel bude pro vás přesně to pravé. Nebo můžete vyzkoušet i skvělý dvojitý žerzej.
  • Jaké ložní prádlo používat v létě? Doporučujeme chladivý satén a příjemný bavlněný linon. Skvěle vyrovnávají teplotu. Také krep vám udělá v tomto ohledu výbornou službu.
  • Perete svá povlečení hodně často? Pak si pořiďte ložní prádlo nenáročné na údržbu jako jsou například krep, žerzej nebo mikrovlákno.