0 Oblíbené

Příjemné deky pro útulný domov

Venku prší a hřmí, zatímco vy se můžete na pohovce pohodlně zachumlat do své oblíbené deky. Špatné počasí si na vás prostě nepřijde. Vlněná deka na gauč nebo přehoz na postel vytvoří ve vaší domácnosti krásně útulnou atmosféru. Tento text vám, jak doufáme, pomůže s rozhodováním, jaká deka je pro vás a vaše potřeby vhodná.

Deky, jakkoli se to mnohým z vás může jevit přehnaně, obohacují vaši domácnost hned několika způsoby. Když je venku chladno, sychravo a nevlídno, můžete se zabalit do příjemného plédu, který vás navíc krásně zahřeje. Letní večery zase skýtají ideální prostor pro využití bavlněné deky, do které si na terase, na balkóně, na zahradě nebo jen tak u otevřeného okna můžete zabalit nohy nebo obalit ramena, a chránit se tak před chladnějším večerním vzduchem a náhlou změnou teplot. Kvalitní přehoz na postel zase vykouzlí ve vaší ložnici dojem uklizeného a stylového interiéru, který jinak kazí rozestlaná nebo nedbale ustlaná postel. Na rozdíl od klasických peřin na spaní jsou deky (nejen deky na postel) méně objemné, protože obvykle nemají podšívku. Znamená to tedy, že nedisponují takovou hřejivostí jako peřiny, jimiž se přikrýváte na noc, a jsou tak vhodné pro odpoledního šlofíka, příjemný večer na pohovce u televize a spoustu dalších situací. Využít je navíc můžete ve všech místnostech svého domova.

Různé druhy dek: flísové deky i plédy

Vybírat můžete pochopitelně z celé řady dek v nejrůznějším provedení. Záleží vždy na tom, k jakému účelu deku potřebujete a jestli vám jde o provedení nebo o dekorativní hodnotu dané deky. Vlněné deky označují deky ze střižní vlny i z různých směsných materiálů. Toto označení zahrnuje především různé vlastnosti, které jdou nad rámec zmíněného materiálu. Jedná se především o deky větších velikostí s příjemnou hmotností, které se hodí pro různé oblasti vaší domácnosti. Pod označení vlněná deka spadají mimo jiné i plédy nebo flísové deky.

Pléd neboli deka přes ramena je relativně tenká deka o trochu menších rozměrů, na lemu může být často zdobena třásněmi nebo jiným dekorativním elementem. Materiály, z nichž jsou tyto deky neboli plédy vyrobeny, zahrnují mimo jiné vlnu, která má skvělé prodyšné a hřejivé vlastnosti, ale častější jsou případy, kdy jsou plédy vyrobeny ze směsi bavlny a umělých materiálů. Taková směs propůjčuje dece výborné vlastnosti, je díky nim snadno udržovatelné, ale zároveň si zachovává svou pohodlnou a příjemnou stránku, kterou od plédu samozřejmě očekáváte.

Flísové deky jsou mimořádně měkké a jemné. Nemusíte se bát, že by vás flísová deka kousala nebo štípala, jako k tomu občas dochází v případě dek ze střižní vlny. Flísové deky vynikají právě svou hebkostí. Kromě toho vás potěší i tím, že navzdory své nízké hmotnosti a odlehčenému provedení disponují tyto deky mimořádně dobrými tepelně-izolačními vlastnosti a udrží vás tak v příjemném teple, když vám doma zrovna přestane fungovat topení. Vzhledem k tomu, že flísové deky se vyrábějí především z umělých vláken, jako je například polyester, prakticky vůbec se nemačkají, jsou mimořádně elastické a dlouho vám vydrží.

Deky na postel vám ušetří práci

Přehoz na postel, známý také jako denní přikrývky, je mimořádně praktický domácí doplněk, který oceňuje každý jeho majitel i majitelka. Pokud tedy přehoz na postel ještě nevlastníte, podívejte se do sortimentu našeho internetového obchodu Stilago, kde najdete výběr krásných a kvalitních modelů, jež zaručeně zkrášlí interiér vaší ložnice.

Používání přehozů na postel je mimořádně jednoduché. Deku stačí letmým pohybem přehodit přes postel a můžete zapomenout na problémy se stlaním. Pokud vás tato činnost nebaví nebo při ní nedosahujete reprezentativních výsledků, můžete svou neuspořádanou postel jednoduše přehodit některou z našich dech k tomu určených a ložnici pak před návštěvami nebudete muset zavírat. Jednak proto, že celý pokoj bude působit o poznání uspořádanějším dojmem, a také proto, že když nejsou vidět peřiny, polštáře a místo, kde trávíte noc, ztrácí ložnice intimitu a může se stát dalším z běžně obytných pokojů, které se nezdráháte využívat ani během dne.

Přehoz na postel pro větší čistotu

Kromě toho je u přehozů na postel důležitá ještě minimálně jedna věc: tyto přehozy chrání vaše ložní prádlo před prachem, špínou a dalšími stopami používání, a kromě své estetické funkce tak disponují i touto nenahraditelnou funkcí praktickou. Navíc pokud s vámi domov sdílí domácí mazlíčci, zajistí přehoz na postel (neboli deka na postel), že vám vaši čtyřnozí přátelé neznečistí postel, tedy místo, kde po koupeli trávíte tu nejhezčí část dne a které tak chcete udržovat v maximální čistotě. Nejde přitom o to, bydlíte-li s kočičkou či pejskem. I když je vaše zvířátko čistotné a v případě koček třeba ani nechodí ven, v teplejším obdobím roku líná a v posteli po sobě zanechává značné množství chlupů. Pokud je to váš případ, jistě velmi dobře víte, jak složité a únavné je neustále chlupy odstraňovat.

Ušetřete si tedy práci, nervy i čas tím, že svou postel přes den zakryjete jedním z přehozů z naší kolekce. Přehoz na postel je obvykle větší než standardní deky, protože musí svou plochou zakrýt celou postel a po stranách být o trochu delší, což zvyšuje jeho atraktivitu. Proto neváhejte a vyberte si z našeho sortimentu ještě dnes!

Čištění a péče aneb jako se o deky starat

Potřebujete-li odstranit z deky prach, doporučujeme využít osvědčený „trik“ který používaly už naše babičky: pravidelně vyklepávat. Na koberce už naštěstí máme vysavače a nemusíme je tak vynášet přes dům, zavěšovat a pracně vyklepávat. Deky však můžete jednoduše vzít a z okna nebo balkonu vyklepat povrchové nečistoty, které se na jejich vláknech přirozeně usazují. Pokud máte problém s pachy, které deka zachytává, jednoduše ji na pár hodin nechte viset na čerstvém vzduchu. Pokud nedojde k nadstandardnímu zašpinění, určitě není nutné kupovat speciální přípravky na „provonění“. Čerstvý vzduch udělá stejnou práci a navíc zdarma. Pokud potřebujete deku vybrat (například se na ní objevila skvrna od jídla či pití nebo jiná nečistota), doporučujeme prát v šetrném programu na 30 stupňů. Některé deky snesou i vyšší teplotu, ale vždy je třeba pečlivě sledovat doporučení výrobce. Tak zachováte svou deku déle čistou a budete z ní mít delší dobu radost.