0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Ubrus – textilní ochrana pro váš stůl

Konečně jste si udělali trochu času a můžete pozvat své přátele na večeři! Jídlo je již hotové a nápoje se chladí. Teď už jen krásně prostřít stůl. Rychle tedy do skříně pro nový ubrus a na návštěvu je vše připravené. Jak ale vybrat správný ubrus pro jakou příležitost a roční dobu? To vám poradíme v následujících řádcích.

Ubrus je vlastně jakousi ochranou vašeho stolu. Ale co je na něm tak skvělého kromě jeho ochranné funkce? Ať již pro zvláštní příležitost nebo prostě „jen tak“, ubrus jakoby mávnutím kouzelného proutku promění váš interiér a dodá mu naprosto novou atmosféru. Například něžný květinový motiv dodá vaší kuchyni či terase nádherný romantický vzhled, drobné kostky zase potěší milovníky rustikálního stylu a snídaní v podobě pikniku v trávě. Zkrátka s tím správným ubrusem se z obyčejného stolu stane úžasná tabule. Světlé ubrusy se zářivými vzory dokáží rozsvítit i malou tmavou kuchyň za chladného zimního rána a dodat vám dobrou náladu na celý cen. Veselé puntíky vykouzlí úsměv a zútulní vaše ranní chvíle natolik, že budete odcházet za povinnostmi s úsměvem na rtech. S ubrusy můžete kombinovat a experimentovat do nekonečna.

Ale jak už jsme psali výše, ubrusy nejsou jen dekorativní záležitostí, ale také účinně chrání váš stůl před znečištěním. Upadl vám snídaňový toast s marmeládou namazanou stranou dolů (jak ostatně také jinak, že?) nebo jste snad ukápli na stůl kávu? Žádný problém, to vše odneslo jenom prostírání nebo ubrus, které se jednoduše hodí do pračky. Nejen proto je dobré mít při každém stolování hezky prostřeno.

Len, bavlna nebo speciální povrch – jaký ubrus kam zvolit?

Netoliko vzhled, ale i materiál hrají při koupi ubrusu důležitou roli. Různá vlákna mají nejen různý vzhled, ale i různé vlastnosti, na které je třeba myslet. Jaké jsou tedy základní typy materiálů na ubrusy?

Polyester a jeho směsi jsou velmi oblíbené, protože jsou pevné a vyznačují se vysokou stálobarevností. Navíc jsou velmi snadný na údržbu, nemačkají se, a proto se nemusejí žehlit. Tento materiál je velmi oblíbený v gastronomii a ve vícečetných domácnostech s dětmi, kde jsou na ubrusy kladeny vyšší nároky. Polyester přijímá jen velmi malé množství tekutiny, takže skvrny se z něj snadněji vyperou.

Dále je tu bavlna, která je příjemným a měkkým přírodním vláknem, a která se bude hodit spíše na svátečnější momenty. Bavlněné ubrusy jsou většinou ve světlých barvách a zdobí je krásné výšivky a další dekorativní detaily. Například o Vánocích jsou bavlněné ubrusy naprostou klasikou a jasnou volbou. Náš tip: kombinujte jednobarevné bavlněné ubrusy s praktickým barevnými běhouny z jiného materiálu.

Lněné ubrusy jsou mimořádně kvalitní, velmi odolné a vyznačují se mimořádně dlouhou životností. I tento typ ubrusů je vhodné doplnit barevnými běhouny. Již na první pohled vysoká kvalita, elegance a přírodní vzhled jsou největší devizou lnu.

Ubrusy potažené vrstvou PVC označujeme někdy i jako voskované či voskové. Tyto ubrusy jsou nejodolnější vůči skvrnám a díky absolutně nepropustnému povrchu se velmi snadnou utírají. Tento typ ubrusu již dávno není doménou babiččiny kuchyně či výhradně venkovních prostorů. Moderní voskované ubrusy obstojí svým vzhledem i v designových interiérech. A navíc odolají i znečištění červeným vínem, tukem anebo kečupem.

Správná velikost ubrusu dělá hodně

Při volbě ubrusu na jídelní stůl je jeho velikost zásadním kritériem. Změřte tedy stůl, na který je ubrus určen a k jeho velikosti přidejte na každé straně 30 – 40 cm na převis. Například stůl o rozměrech 120 x 180 cm by měl pokrývat ubrus o velikosti 160 x 220 cm.

Jaký styl ubrusu bude pro vás ten pravý?

I ubrusem můžete vyjádřit svůj vkus a individualitu. A zároveň by i ubrusy měly zapadat svým stylem do vašeho interiéru. Ať již bílý nebo vzorovaný, ubrus dodá každému prostoru osobitou atmosféru. Rustikální nebo také venkovský styl vhodně doplňují ubrusy s květinovými motivy například drobné luční kvítí nebo slunečnice. Když si pak ve stejném duchu pořídíte i povlaky na polštářky na jídelní lavici či pohovku, bude váš styl naprosto dokonalý. K rustikálnímu vzhledu také báječně přispějí kostičky. Tento vzorek je oblíbený již po staletí a speciálně na nábytku ze světlého dřeva se budou například červené kostky vyjímat naprosto skvěle.

K modernímu vzhledu interiéru se budou nejlépe hodit jednobarevné a jednoduché ubrusy. K bílému stolu s vysokým leskem bude výborně vypadat antracitový ubrus. Také grafické a geometrické vzory budou vhodně doplňovat strohý elegantní interiér a příjemně jej oživí. Když pak na takový jídelní stůl se zajímavým ubrusem postavíte chromovanou vázu, bude celkový dojem prostě dokonalý.

Klasicky nadčasově zařízený domov je plný přírodních odstínů, často disponuje nábytkem z masivního dřeva a nenaleznete zde žádné ozdobné detaily či moderní prvky. V takovém interiéru se bude dařit ubrusům v podobné barevnosti, tedy v odstínech hnědé, červené, žluté a oranžové. Také materiály těchto ubrusů budou těžší a kvalitnější, můžeme vybírat mezi lněnými a damaškovými. Vzory se tady využívají spíše tón v tónu nebo v efektu lesk a mat.

Praní ubrusů – pár tipů

Správná péče o vaše ubrusy se pochopitelně bude odvíjet od druhu jejich materiálu. Prvotní informace získáte z etikety na ubrusu, kterou byste neměli odstraňovat. Pokud vám pohledově vadí, zkuste ji lehce přichytit nití a zažehlit. Níže se vám pokusíme dát pár rad k různým materiálům.

Polyester a jeho směsi perte maximálně do 30 stupňů. Při větším znečištění je možné zcela výjimečně a jednorázově teplotu zvýšit až na 60 stupňů, ale tento proces pokud možno neopakujte. Ubrus by ztratil svou kvalitu, stabilitu a především barevnost. Polyester při včasném a dobrém pověšení žehlit nemusíte a pokud ano, pak dodržte návod z etikety, většinou se žehlí méně teplou žehličkou. Bavlněné ubrusy perte na program barevné prádlo při teplotách 30 – 40 stupňů. Extrémně zašpiněné kousky můžete opět výjimečně a jednorázově vyvařit na 90 – 95 stupňů.

Ubrusy ze lnu se mohou prát do 60 stupňů v pračce, ale neměly by se příliš ždímat. Vyjměte je ještě částečně mokré a dobře pověste. Žehlit byste je měli v lehce vlhkém stavu, jinak nedosáhnete dobrého výsledku.

U voskovaných jídelních ubrusů stačí povrch otřít vlhkým hadříkem. Pokud je ubrus znečištěný ze spodní strany, pak se většinou dá vyprat na program jemného praní do 40 stupňů. Nepoužívejte však žádná bělidla ani změkčovadla.

Na barevné a vzorované ubrusy používejte výhradně prací prostředky na barevné prádlo, aby nedošlo k vybělení a vyblednutí barev.