0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Záclony do každého interiéru

Říká se, že záclony jsou jako třešnička na dortu v každém interiéru. Stejně jako v případě outfitů, které si dolaďujete pomocí nejrůznějších doplňků a detailů, hrají i domácí textilie nezastupitelnou roli při zařizování jednotlivých pokojů ve vaší domácnosti. Kromě nejrůznějších deček, přehozů a plédů sem patří právě i záclony a závěsy. Lidé mívají občas tendenci takové věci podceňovat: soustředí se na velké kusy nábytku, jako je pohovka, skříň nebo knihovna, a zcela opomenou, že bez vhodných detailů přijde jejich práce a peníze vynaložené za nový nábytek vniveč.

Zatímco závěsy do oken slouží primárně jako ochrana před nevyžádanými pohledy zvenčí, záclony hrají spíše funkci estetickou. Tuto jednoduchou poučku už slyšel asi každý a obecně se jí lze řídit. Mějte však na paměti, že stejně jako závěsy plní kromě ochranné funkce i funkci estetickou, mají i záclony kromě dekorativní funkce za úkol eliminovat možnost nahlížet zvenčí do interiéru vaší domácnosti.

V našem internetovém obchodě najdete široký výběr záclon do ložnic i obývacích pokojů, ale i do kuchyně, koupelny či do pokojů pro hosty. Záclony jsou dostupné v mnoha variantách. Podle toho, jaké dispozice má vaše okno, se liší způsoby upevnění záclon. I na to je při výběru třeba dbát, abyste nešlápli vedle.

Všestranný design a barvy: záclony pro každého

Záclony jsou, jak už bylo řešeno výše, víc než jen ochrana před zvědavými pohledy zvenčí: především bohatý výběr barev, střihů a provedení vám umožňuje dotvářet s jejich pomocí design svých interiérů. Průhledné nebo poloprůhledné záclony pokoj nejen opticky zesvětlí a projasní, ale i zatažené propouštějí dovnitř světlo. To může být výhodné během dne, když chcete, aby vám do pokoje svítilo sluníčko, méně už během noci, když chcete v klidu spát a ne být rušeni světlem pouličních lamp nebo ponocujících sousedů. Pro tyto situace máme v nabídce i záclony a závěsy z pevnějších látek, případně i v tmavších barvách. Myslete i na to, že se světlem přicházejícím do vaší domácnosti skrze okna, si můžete pomocí záclon hrát. Mimořádně krásných efektů a pocitu příjemně hřejivého světla docílíte s využitím záclon v odstínech žluté, oranžové nebo červené. Látky v této barvě zvýrazní sluneční paprsky a vytvoří v daném pokoji příjemnou atmosféru.

Záclony v klasickém provedení

Klasické záclony, které známe z bytů našich babiček, chalup a dalších spíše starších interiéru, se vracejí do módy v novém provedení, ale zachovávají přitom všechny kvality svých tradičních předchůdkyň. Díky moderním technologiím a výrobním postupům se i částečně změnilo složení a způsob výroby klasické záclonoviny, vzhled však zůstává stejný. Klasické záclony jsou tak jednobarevný, průhledný a hlavně všestranný bytový textil, který ideálně doplní vaše interiéry. Odlehčená, splývavá kvalita použité záclonoviny propůjčuje záclonám z ní vyrobených velmi příjemný a přirozený vzhled. Záclony s univerzální pásovkou i jinými zakončeními, které v našem internetovém obchodě najdete, se snadno udržují, čistí i perou. K dispozici jsou v atraktivních barvách, tedy nejen v té zcela nejklasičtější bílé. Ozdobné provedení se přitom týká i zavěšovacích systémů, určených k zachycení záclony na okně.

Jaké záclony do jakého pokoje

Podle toho, jak jsou vaše interiéry zařízené, je nutno vybírat vhodné záclony pro ideální dotvoření příjemné domácké atmosféry, lepší osvětlení místnosti a další důvody. V případě tmavších místností nebo pokojů zastavěných velkým množstvím nábytku, které navíc mají jen malá okna, jsou jednoznačně nejlepší volnou světlé nebo zcela průhledné záclony. Barevné nebo i vzorované závěsy se naproti tomu hodí do větších, světlejších a méně zařízených místností, které mají dostatek světla a není bezpodmínečně nutné navyšovat jeho množství volbou záclon.

Kromě těchto obecných pravidel existuje samozřejmě i celá řada dalších doporučení a tipů, které se zabývají tím, jak záclony správně věšet, jaké použít a proč. My jsme pro vás vybrali tři, které mají skutečně univerzální platnost a jsou navíc dostatečně obecné, aby se daly vztáhnout prakticky na každý interiér:

  1. Vybírejte záclony i závěsy podle velikosti oken. Na malém okně krásně vynikne jemná, kratší záclona, která končí těsně nad okenním parapetem. Vyberete-li si právě takové záclony, jistě neuděláte chybu. V případě že máte v bytě či domě velká okna, případně francouzská okna, která se táhnou až k podlaze, nemusíte se při volbě záclon a závěsu nijak omezovat a můžete sáhnout po opulentních, několikametrových kouscích. Pozor dejte na disproporce v obou směrech: příliš malá záclona na velkém okně nevypadá o nic lépe než předimenzovaná záclona na malém okýnku.
  2. Mějte na paměti velikost místnosti, do které záclony či závěsy hodláte umístit. Ve větších místnostech dosáhnete pocitu příjemné útulnosti tím, že si pořídíte tmavší závěsy z neprůhledné látky. Naopak do menších místností doporučujeme volit spíše jemnější materiály, které pustí do místnosti alespoň trochu světla. Zdá se to samozřejmě logické, že dostatek světla dokáže místnost opticky zvětšit, mnoho lidí však na toto jednoduché pravidlo z nepochopitelných důvodů bohužel často zapomíná.
  3. Bez důležitosti pak samozřejmě není ani zařízení příslušného pokoje. To se přitom netýká pouze nábytku, ale i nejrůznějších dekorací, bytových textiliích a všeho dalšího, co nějakým způsobem ovlivňuje celkové vzezření pokoje. Kromě potřeby barevného sladění, kterou snad ani nemusíme připomínat, lze na obecné rovině říci, že do moderně zařízených interiérů se nejlépe hodí klasické, ideálně jednobarevné závěsy, zatímco do venkovsky nebo starožitně zařízených pokojů mnohem vkusněji zapadnou záclony či závěsy s dekorativním vzorem a příslušným střihem.

Záclony od Stilago: mnoho krásných stylů

Pokud patříte mezi ty, kdo si svá okna rádi zdobí a dekorují, ale zároveň chcete průhled ven udržet pokud možno volný, využijte záclony a závěsy, které se upevňují například na konzole mimo prostor okna. Do elegantněji zařízených interiérů se hodí zdobnější záclony, například s jemnou výšivkou. Nabídka je však samozřejmě mnohem širší, než zde dokážeme popsat. Zahrnuje mnoho stylů, které jsou dnes v oblasti bytových interiérů módní: minimalismus, romantika, hravost, extravagance apod. Konečný výběr je samozřejmě na vás, ale budete-li dbát dobře míněných a ozkoušených rad v tomto článku zaručujeme vám, že budete se svou volbou trvale spokojeni.