0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Skleničky na každý nápoj a každou příležitost

Stylově servírovat nápoje je velmi důležitou povinností správného hostitele. Když máte návštěvu, jistě dojde na různé druhy dobrého pití. Nemusí být zrovna alkoholické, i nealko se má podávat v odpovídajících sklenkách a s grácií. Nebudete přece nabízet hostům džus ve skleničce od hořčice.

Na každý chod jídla máte správné nádobí a příbory, a to musí doplňovat i správné sklenky. Na alkohol jako např. sekt, aperitiv, bílé víno, červené víno, pivo i digestiv. A pochopitelně i na nealkoholické nápoje, na vodu nebo džus. Jaké skleničky by vám doma rozhodně neměly chybět, to se vám budeme snažit poradit na následujících řádcích. Čtěte dále a pak si z velké nabídky na Stilago.cz jistě vyberete.

Máte rádi rustikální nebo městský styl? Upřednostňujete klasiku či modernu? I podle toho budete vybírat své skleničky. Ve vaší domácnosti by vše mělo být v harmonii, abyste mohli být v harmonii i vy. Pokusíme se vám dát pár rad a tipů, z jakého typu skla, v jakém tvaru a případně i v jaké barevnosti by měly vaše skleničky být, aby se dobře hodily ke stylu zařízení vašeho domova.

Stejné sklenky na horké a studené nápoje? Na to zapomeňte!

Správná a hodící se sklenička podtrhne chuť a udrží tu správnou teplotu každého nápoje, ať již studeného či teplého. Proto také sklenky na tyto nápoje vypadají velmi rozdílně.

Na horké nápoje jako je káva nebo čaj jsou sklenky z odolného skla přímo skvělou volbou. Kávové speciality jako například latté macchiato nebo ušlechtilé čaje vyniknou právě v průhledných sklenicích. Jen si vzpomeňte, když ve vaší oblíbené kavárně někomu nesou latté a vy vidíte, jak se ve vysoké štíhlé sklenici nádherně vrství tmavohnědá káva, béžové mléko a bílá pěna, okamžitě se vám začnou sbíhat sliny, stejně jako teď.

A podobné je to s čajem. Jeho milovníci si také jistě vychutnají tu úžasnou chuť, když bude podpořená i zrakovým vjemem z jantarově průzračné tekutiny. Silné sklenice z varného skla zaručují, že je ani nápoje z vroucí vody nijak nepoškodí. Navíc díky své kvalitě a silným stěnám udrží tyto nápoje dlouho horké. Už cítíte chuť a vůni vánočního svařeného vína nebo populárního bombardina na horách?

Sklenice na víno? Skleničky na šampaňské? Poradíme vám!

Studené nápoje jako voda, šťáva nebo džus se nejlépe pijí z velkých pohárů. Takových sklenek existuje mnoho a mnoho různých tvarů a barev. Jiné druhy se pak používají na perlivé nápoje. Těm sluší sklenička na nožce podobná jako na víno. Výborně v ní bude chutnat i malé pivo servírované dámě.

Pivo, víno a sekt. Tvary skleniček na tyto nápoje jsou velmi různé. Na pivo to mohou být velmi objemné sklenice, které obsáhnou téměř půl litru. U vína zase záleží na druhu. Těžší červená vína potřebují více prostoru pro rozvinutí chuti a vůně, podávají se tedy v širokých velkých sklenkách. Bílá vína a svěží mladá vína se mohou podávat ve skleničkách menších a užších. Také sklenky na sekt mají dva tvary, širokou misku nebo úzkou píšťalu. Tady si můžete vybrat čistě podle svého vkusu.

Různé druhy skleněných pohárů

Sklo je zcela neutrální materiál, nezanechává žádnou chuťovou stopu. Proto také nikdy nemění chuť nápojů jako se to může stát např. v kovových nebo keramických pohárech. Ale i tak, není sklo jako sklo. Skutečně nejkvalitnější jsou skleničky z křišťálu, olovnatého skla, které může prokázat alespoň 10 % přítomnost tohoto prvku.

Ve srovnání s běžným sklem je křišťálové sklo mnohem kvalitnější a tvrdší, má nejlepší průsvitnost a neobsahuje žádné částečky vzduchu či jakýchkoli nečistot. Křišťálové sklenice mají excelentní lesk, a proto vypadají tak luxusně. Na druhé straně je však lisované sklo z průmyslové výroby pružnější, a proto se také nerozbije tak rychle jako vznešený křišťál. A v neposlední řadě je také za velmi rozumné ceny.

I na tvaru záleží! Jaké jsou hlavní tři?

Poháry se hodí především na studené nápoje jako je voda, nealko drinky nebo pivo. Tyto číše mají silnější stěny, jsou pevné a stabilní a dobře se hodí pro každodenní používání jak v domácnosti, tak případně i v zátěžových provozech jako jsou restaurace a bary.

Sklenky s ouškem jsou určeny pro teplé nápoje, a právě díky oušku si nespálíte při jejich držení ruce. Také je můžete lépe uchopit. Pohárky s oušky bývají nejčastěji skleněné, ale můžeme se setkat i s kovovými.

Posledním, třetím typem sklenky je ta na nožce. Používá se především na sekt a víno. Nožička umožňuje elegantní držení, aniž by se zahříval obsah skleničky.

Jaké skleničky se budou hodit právě k vám domů?

Venkovský styl. Tento styl, kterému se říká také rustikální, se vyznačuje teplými zemitými barvami a přírodními materiály. Je to typický vzhled útulného domova. Hodí se k němu jednoduché sklenky v jemných barvách – pastelových a přírodních. Nemusí jít o barevné sklo, stačí jemné dekorace, lemy, proužky, puntíky nebo květinové a jiné přírodní motivy. Do tohoto stylu se hezky hodí i broušené sklo.

Moderní styl. Toto je styl zařízení, kde vládnou rovné linie, kubistický design a střídmá barevnost. Nábytek je bílý, šedý nebo černý a jako doplňkové materiály k laminovanému dřevu je tu sklo a kovy např. ocel nebo leštěný a matný hliník. Skleničky v moderním stylu jsou minimalistické a purismus se projevuje jednoduchými tvary, strohým designem bez jakýchkoli ozdob a kudrlinek.

Klasický styl. Oblíbená klasika se vyznačuje nábytkem z tmavších druhů dřev a kontrastními barevnými plochami stěn a textilií. Ty mohou být v různých barvách, ale i vzorech. Nezřídka klasickému stylu dominují květované potahy pohovek a křesel nebo krásné paisley vzory. Klasický styl bydlení snese výraznější sklenky, mohou být zdobené, broušené, opatřené zlatými lemy. Příjemná opulence může lehce zavánět i luxusem. Vhodné budou jak velkorysé poháry, tak elegantní sklenky na nožce.

Takto budou vaše poháry vždy křišťálově čisté

Sklo v hladkém provedení je možné mýt v myčce nádobí, doporučují se však teploty do šedesáti stupňů. I u sklenek s dekorem a těch z křišťálu je třeba volit nižší teplotu mytí, a navíc ještě šetrnější program, aby nedošlo k omývání dekorací. Pokud není množství skleniček příliš velké, umývejte tyto druhy raději vždy ručně. Sklenky po umytí ihned utírejte jemnou a měkkou utěrkou, abyste zabránili zaschnutí kapek vody s obsahem vodního kamene.