0 Oblíbené

Šálky na kávu pro ještě větší požitek

Také tak milujete kávu? Jednu velkou ráno na balkóně, abyste se probrali a získali energii na celý den, další ve formě cappuccina po obědě s kolegy a pak ještě jedno malé espresso po příjemné večeři s přáteli. A jistě ji také vždy konzumujete v odpovídajících nádobkách – šálcích ve správné velikosti, barvě, tvaru i materiálu, které vám kromě požitku chuťového poskytnou navíc i další – zrakový.

Jak si vybrat ten správný šálek pro jaký druh kávy? Jak vybrat takový, který se bude dokonale hodit k zařízení vaší domácnosti? To se vám budeme snažit poradit v následujících řádcích. Dozvíte se, jaké modely šálků na kávu existují z hlediska materiálu a designu, jaké zvolit ke stylu vašeho domova tak, aby co nejlépe odpovídaly vašim nárokům a přáním. Pak si můžete vybrat z naší nabídky na Stilago.cz.

Různé šálky pro vaše oblíbené nápoje

Ve srovnání s různými dalšími nádobami na nápoje jsou šálky na kávu určeny převážně na právě připravené horké nápoje. Mohou to být všemožné kávové speciality, různé druhy čajů, kakao a čokoláda, mléko nebo rozličné horké mošty. Z podobných šálků se konzumují i alkoholické nápoje jako vánoční grog, svařené víno nebo horské bombardino. Proto mají tyto šálky po straně praktické ouško, které se nezahřívá a zaručí pohodlné držení i velmi horkého pití.

Pro vás to znamená sladit tyto šálky se svým ostatním nádobím a samozřejmě i se stylem zařízení své domácnosti. Na co vše byste měli myslet od vzhledu těchto šálků až po různé nároky při jejich používání a třeba i mytí, to vše se dozvíte v následujících kapitolách a řádcích.

Šálky na kávu, šálky na espresso a šálky na cappuccino

Není šálek, jako šálek, níže naleznete přehled tří nejčastějších typů šálků dle druhu servírované kávy. Šálky na kávu.

Klasika je klasika. Velký šálek s ouškem, který chrání prsty před intenzivním teplem při konzumaci horké kávy. Tyto šálky mají obvykle velikost od 125 do 200 ml. Ale mnoho značek nabízí i šálky na kávu o objemu až 300 ml. Takové objemy se hodí, když máte čas si kávu vychutnat, např. na příjemná víkendová rána, kdy si snídani s rodinou můžete užít, dlouho jíst a pít, povídat si třeba i číst.

Šálky na cappuccino. Tyto hrníčky se podobají klasickým kávovým, ovšem jsou nižší a širší. Nabízejí tak většinou objem mezi 200 a 300 ml. Musí se tam kromě kávy vejít také dostatek mléka a mléčné pěny, jak je u cappuccina obvyklé. I na tento druh kávového požitku si raději vyhraďte nějaký čas navíc.

Šálky na espresso. Šálky na tuto malou a často i rychle zkonzumovanou kávu jsou ze všech nejmenší. Jedná se o bleskové osvěžení, doslova na jeden až dva doušky. Pravé espresso je svým objemem malé, ale intenzitou velmi silné.

Z jakých materiálů jsou šálky a jaké jsou jejich vlastnosti?

Šálky na kávu mohou být z porcelánu, keramiky nebo skla. Jaké výhody a nevýhody mají různé tyto materiály se dozvíte v následujících řádcích.

Porcelán. Kvalitní materiál, který je jemný a zároveň velmi tvrdý. Díky svému složení má většinou čistě bílou barvu, i když existují vzácné druhy jako např. porcelán růžový. Porcelán se vypaluje dvakrát při teplotě 1.450 °C a je díky tomu dokonale hladký a lesklý. Jeho speciální textura umožňuje výrobu robustních i tenkostěnných šálků. V porcelánových nádobách zůstávají nápoje i pokrmy dlouho horké.

Keramika. Tento materiál je podobný porcelánu, patří do stejné skupiny, ale vzniká jinou technologií. Vypaluje se také dvakrát, ale při nižší teplotě, při 1.300 °C. Proto je také poréznější než porcelán. Tenká glazura dělá keramiku voděodolnou a zároveň snadno čistitelnou. Na rozdíl od porcelánu je zde glazura v různých podobách, může být barevná, průhledná, lesklá, polomatná, matná nebo s dekorováním.

Sklo. Skleněné šálky jsou z tvrzeného skla se zesílenými stěnami. Jsou robustní a odolné vůči teplu, mohou se mýt i v myčce nádobí. Výhodou skleněných šálků je, že můžete vidět jejich obsah, například nádherné vrstvení v případě speciálních kávových nápojů jako je latté macchiato apod.

Zvolte ten správný design šálků na kávu k vašemu zařízení

Při výběru a volbě šálků vezměte v potaz styl zařízení svého domova. Jaký je zbytek vašeho nádobí? Jaké barvy a tvary se budou nejlépe hodit do vašeho interiéru? To vše se dozvíte níže.

Pestrobarevné a různě tvarované šálky. Pokud máte jednoduchou a světlou kuchyni s funkcionalistickými rysy, můžete zvolit výrazné a nápadné nádobí. Barevné šálky v rozličných tvarech z keramiky budou pro váš interiér přesně to pravé. Užít si můžete i různé nápisy, obrázky a dekory např. dětské, filmové nebo sportovní.

Veselý venkovský styl se vyznačuje zemitými barvami jako jsou všechny odstíny hnědé od pískové až po kaštanovou. Nemusíte však pořizovat pouze jednobarevné šálky v těchto naturálních barvách, ale můžete volit i zajímavé dekory např. proužky, puntíky, přírodní, květinové a zvířecí motivy.

Středomořský styl je velmi oblíbený. Navozuje nádhernou atmosféru dovolené. Šálky v různých odstínech modré barvy a příjemných přírodních tónech se stylovými ornamenty v přímořském a námořnickém stylu.

Jemný a dekorativní styl šálků se bude hodit do klasicky zařízené domácnosti. Tmavší nábytek, světlé a barevné textilie, pastelové, květované či různě jinak vzorované stěny, koberce a čalounění, to je tradiční vzhled, který nikdy neomrzí. Může být tvořený i starožitným nábytkem, ke kterému bude kvalitní porcelán s květinovým vzorem a zlatými lemy pasovat naprosto dokonale.

Moderní design si žádá jednoduché tvary a barvy. Puristické šálky z bílého porcelánu nebo sklenky z matného skla, to je přesně to, co se vám bude hodit, pokud jste vyznavači strohého moderního stylu.

Čisté šálky na kávu jsou vizitkou každé domácnosti

Většina šálků je vhodných do myčky nádobí, pozor je třeba dát na ty, které jsou zdobené barevnými dekory a zlatými či stříbrnými lemy. Ty doporučujeme mýt raději v ruce, protože v myčce by se veškeré zdobení mohlo poškodit, odřít a vyblednout. Vždy pečlivě dodržujte doporučení výrobce. Odolných usazenin od kávy a čaje se zbavíte jednoduchým způsobem. Naneste na vlhký hadřík trochu kuchyňské soli a jemným tlakem na zabarvená místa šálky vyčistěte a opláchněte vodou. V případě potřeby proceduru opakujte. Tento přírodní peeling vám zachová vaše šálky vždy dokonale čisté.