0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Pánské šortky a jejich druhy

Bermudy a šortky jsou v létě naprosto nepostradatelnou součástí pánských šatníků. Když je teplo i ve stínu, kraťasy nosí zkrátka každý. Léto je dobou i různých příjemných zahradních párty, koncertů pod širým nebem a plážových radovánek. A komu by se chtělo pařit se v dlouhých kalhotách? Dlouhé kalhoty tedy letí na dno skříní a ke slovu přicházejí bermudy, šortky, kraťasy, prostě krátké pánské modely kalhot.

Jsou tak příjemné, vzdušné a pohodlné, není snad muže, který by je neměl rád. Ať už se jedná o pohodlné delší varianty – bermudy, nebo o klasické kraťasy ke kolenům či snad dokonce sportovní šortky do půli stehen, vše, co ochlazuje a zvyšuje komfort v letních dnech, je muži vítáno. A nejen muži. I ženy se rády podívají na mužské nohy a pokud je muž i v létě oblečen se vkusem a dobře vypadá.

Na Stilago.cz si můžete vybrat z desítek různých modelů. Zvolíte ležérní žerzejové šortky, které se budou skvěle hodit na sportovní aktivity jako je například basket nebo plážový volejbal s přáteli? Nebo příjemné a ležérní džínové bermudy, které jsou skvělými průvodci i ve městě? Pak tu jsou ještě tenké látkové bermudy ve veselých a pestrých barvách a vzorech, jež oceníte především ve volném čase a v době dovolené, u moře a na pláži. Praktické bermudy ve stylu kargo, tedy s mnoha praktickými kapsami, zase užijete od jara do podzimu při výletech do přírody.

Barvy a vzory pánských šortek

Takže zimní dlouhé kalhoty v tmavých barvách leží na dně šatníku a vy vybíráte své nové šortky a bermudy. Venku je teplo, a protože se určitě budete potit i v krátkých modelech kalhot, potřebujete jich rozhodně několik kusů. Pokud jste spíše konzervativní typ a dáváte přednost neutrálním barvám, můžete si zvolit příjemné jednobarevné alternativy ve světlejších odstínech. Tedy místo černé šedou, místo tmavomodré světlemodrou a místo hnědé béžovou.

Nejoblíbenějším typem pánských kraťasů jsou bermudy. Mají ležérní volný střih a délku lehce pod kolena. Vypadají vždy velmi dobře, a to na mužích všech typů postav. Mohou být jednobarevné, ale i vzorované, záleží také na materiálu a střihu. Střízlivé tlumené barvy a jednoduché elegantní střihy se dají v létě nosit i do zaměstnání. Ale samozřejmě pouze tam, kde není dán dress code a kde nepanuje přísná firemní kultura. Naproti tomu varianty v pestrých barvách a vzorech jsou určeny – pokud zrovna nepracujete jako plavčík – výhradně pro volný čas.

Ohledně vhodnosti nošení šortek do zaměstnání budeme ještě hovořit. Obecně však lze říci, že tam, kde není přesně vymezené pracovní oblečení, kde nepřicházíte do styku se zákazníky a nemusíte přímo reprezentovat svou společnost striktně formálním oblečením, to v principu možné je. Je to například v pracovních oborech, kde je kreativita vítaná a kde se osobnost může svobodně a volně projevit. Jedná se o různé reklamní nebo umělecké agentury případně obchody s produkty či módou pro mladé. Tam je možné nosit kraťasy i poněkud výraznějších barev a vzorů.

Dlouhé nebo krátké šortky?

Jak velký kus nohou ukázat, to je otázka, která trápí nejen mnoho žen, ale i mnoho mužů. Co ještě je vkusné a vhodné a co je už za hranou? Obecně platí, že v čem se budete cítit dobře, to není zakázané. Samozřejmě každý člověk má určitou míru sebekritiky potažmo sebekontroly a hodně záleží také na tom, jak moc sportujete a jak vaše nohy díky tomu vypadají. Jste-li sportovní typ a máte hezky svalnaté nohy, není jistě žádný problém je ukázat.

U pánských šortek navíc platí zásada, že čím delší jsou, tím silnější nohy vypadají. Z tohoto pohledu by se tedy dalo říci, že čím kratší šortky, tím štíhlejším dojmem nohy působí. Delší bermudy vám tedy nohy opticky zkrátí a zesílí, a naopak krátké šortky je zeštíhlí a prodlouží.

Sportovní šortky pouze na hřiště!

V zásadě jsou šortky a bermudy více vhodné pro trávení volného času. Speciálně džínové šortky byly vždy součástí ležérní pohodlné volnočasové módy. Takové modely určitě nepatří do elegantních restaurací, natož do divadla. S přimhouřením očí je možné je vzít v létě do kina, do kavárny, baru či hospody.

Pokud je ve venku opravdu velké horko nebo jste na dovolené, pak je možné výjimečně vzít si krátké kalhoty i do restaurace. Ale samozřejmě by bylo vhodné, aby to byly elegantní šortky ve střízlivé barvě i střihu a nikoli kraťasy s tropickým vzorem s palmami a papoušky.

Velmi vhodné budou šortky z kvalitního plátěného materiálu, bavlny, lnu či lehkého denimu. Tyto lehké přírodní materiály jsou velmi vhodnou letní alternativou k džínům nebo látkovým či oblekovým kalhotám.

Pánské kraťasy do práce?

Na otázku v titulku neexistuje jednoznačná odpověď. Jak jsme se již zmínili výše, v určitých zaměstnáních, kde není striktně daný formální dress code, je možné šortky nosit. I v tomto případě je však vhodné se dobře zamyslet nad barvou a střihem, hlavně délkou. A také kraťasy dobře zkombinovat. Kvalitní mokasíny, polo tričko nebo košile a elegantní pánský letní outfit je na světě.

Toto však neplatí u zaměstnání jako jsou právníci, finanční poradci, bankéři a podobně. Na těchto pracovištích nemají bermudy a šortky místo. Zde se i v létě vyžadují oblekové kalhoty a nezřídka i saka. Proto lze obecně říci, že v šortky do byznysu nepatří. Jak jsme již zmínili výše, o něco méně přísná etiketa panuje například v reklamě. Tady se předpokládá kreativnější druh práce a pracovníkům v tomto oboru lze, co se týká formalit, ledacos odpustit. Avšak i zde platí, že krátké kalhoty musejí být střízlivé, elegantní a v tlumenějších barvách.

Takže v principu a u určitých typů profese je možné šortky či bermudy tolerovat, ale pochopitelně za dodržení jistých pravidel. Kromě barvy a střihu je to také kombinování. Například nikdy nekombinovat krátké kalhoty se sandály či pantofly. Tyto kombinace patří opravdu výlučně do oblasti trávení volného času.

Správné kombinování šortek

Asi největším módním faux pas jsou v dnešní době ponožky v sandálech. A speciálně ty vysoké kotníkové. Totiž platí i u šortek a bermud, k těm byste také nikdy neměli nosit vysoké ponožky. Ovšem je tu hygienické hledisko, kdy se hlavně v létě nohy dost potí a není tedy žádoucí být naboso. Pokud si již musíte vzít plnou obuv tedy mokasíny či sportovní boty, máme pro vás malý tip. Vyberte si co nejnižší typ ponožek a kupte si je o číslo menší. Pak máte jistotu, že vám opravdu nebudou z bot vykukovat.

Co se týká kombinování šortek a bermud s horními díly, i zde existují jisté zásady. Pokud máte kraťasy ve výraznějších barvách nebo dokonce vzorované, pak vždy volte jednobarevný vršek. Ideálně v barvě, která je stejná jako vaše bermudy či šortky, ale je o tón světlejší nebo tmavší. U vzorovaných kraťasů by pak horní díl měl být v barvě, kterou vzor obsahuje. Kdo má rád ležérní módu, zvolí jednoduchá volnější trička. Do restaurace či baru se pak bude hodit elegantní tričko polo nebo košile. Ta může být ke kraťasům rozepnutá a rukávy volně ohrnuté.