0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Pánské košile

Představte si modelovou situaci svého všednodenního rána: zkušenou rukou zapínáte jeden knoflíček za druhým. Nová košile skvěle sedí. Teď už stačí jen zastrčit ji do kalhot tak, aby na ní nevznikly žádné nevítané sklady. Celý outfit pak dotvoříte sakem a samozřejmě i vhodnou kravatou – elegantní vzhled je zaručen a v jeho středu je právě košile. Díky ní jste vždy dobře oblečen a na své spolupracovníky, obchodní partnery, ale třeba i náhodné kolemjdoucí působíte schopně a zkušeně. Vhodně zvolené oblečení, a zejména pak košile, dokáže ostatní utvrdit v přesvědčení, že víte, co děláte. Muž, který si dokáže zvolit padnoucí košili, a navíc k ní i přidat vhodnou kravatu, je jednoduše člověk na správném místě.

Různé střihy pro různé situace

Kromě různých barev, vzorů a materiálů pochopitelně existují i pánské košile v různých střizích. Košile ve střihu slim, tedy úzce střižené a vypasované modely se díky podílů vláken z elastanu ideálně přizpůsobí vaší postavě. Právě díky elastanu jsou takové košile, které obvykle sestávají z větší části z bavlny nebo různých směsí umělých vláken, mimořádně pružné a pohodlné. Užší střih navíc působí velmi moderně. Pokud rádi nosíte takové košile, měli byste i při výběru obleku dbát na to, aby byl střižen spíše těsněji a příliš na vás „neplandal“. Totéž platí i pro analogickou situaci, kdy úzce střiženou košili oblékáte ve volném čase. V takovém případě ji ideálně doprovodí džíny ve stylu slim fit. Takové pánské košili sedí nejlépe mužům se štíhlou či atletickou postavou, kteří rádi nechávají vyniknout své křivky.

Pánské košile v takzvaném moderním střihu kombinují výhody košilí slim, tedy relativně úzký střih a efekt zvýraznění postavy, ale nebývají tak vypasované. O pohodlí se zde opět stará podíl elastanu. Jedná se o moderní košile, které jsou elegantní a módní a dokážou vám vytvořit krásnou postavu. Tento střih nachází přitom uplatnění u pracovních košilí i košilí pro volný čas. Tyto modely opět ocení především štíhlejší muži, kteří se v pracovním i osobním životě rádi oblékají elegantně.

Klasický střih je u košilí rovný. Hrudní část i pas jsou přitom zhruba stejně široké a při nošení tak košile vytváří jasnou a nerušenou linku. Protože tyto košile obvykle nemají efekt zvýraznění postavy, nebývá v jejich složení obvykle přítomen zmiňovaný elastan. Tímto střihem většinou disponují džínové košile. Volnější střih se obecně hodí ke kvalitním denimovým látkám, které působí velice mužným dojmem. Vhodnými nositeli takových košilí jsou pak muži střední až plnější postavy.

Konečně v našem internetovém obchodě najdete i košile v širším a ležérním střihu. Ty sedí na těle volně a jsou mimořádně pohodlné. Vyrobeny bývají nejčastěji z bavlny a elastan v nich vzhledem k účelu použití opravdu nečekejte, není totiž důležitý. Pánské košile v tomto střihu ocení zejména muži silnější postavy s výraznější partií břicha. Ležérní košile totiž dokáží umně skrýt drobné nedokonalosti postavy, a stanou se tak vaším ideálním a oblíbeným společníkem.

Tak co, sedí? Aneb hledání vhodné košile

Košile by se vám samozřejmě neměla jen líbit, měla by vám především i dobře sedět. Pánské košile jsou v tomto směru ještě komplikovanější kousek oblečení než leckteré dámské modely a jejich zkoušení může někdy připomínat alchymii. Přitom existuje několik jednoduchých pravidel, které jsme se rozhodli vám ve stručnosti představit.

  • Límeček by neměl škrtit! Mezi něj a váš krk by se měl na šířku vejít alespoň jeden prst.
  • Rukávy by měly být dostatečně dlouhé – krátké rukávy představují podobné faux pas jako krátké kalhoty, na což se často zapomíná. Zlaté pravidlo říká, že rukávy by měly sahat zhruba ke kořeni palce. Pokud si přes košili oblékáte sako, dbejte na to, aby zpod něj košile vyčuhovala zhruba o centimetr.
  • V oblasti ramen dbejte na to, aby horní šev košile linii ramen kopíroval co nejpřesněji.
  • S délkou košile je to jednoduché: pokud si ji zastrčíte do kalhot, nesmí vám z nich vyklouznout ani v případě, že se předkloníte. Šířka pak závisí na vašich osobních preferencích a potřebách, více k tématu jsme ostatně psali výše.

Užitečné tipy na péči o pánské košile

Informace o tom, jak košile správně čistit, najdete na příslušných symbolech na etiketě. My přidáváme několik tipů na správné žehlení a skladování těchto neodmyslitelných společnic každého muže.

Správné žehlení pánských košilí není žádná věda, jak by se mohlo na první pohled zdát. Pánské košile žehlete, dokud jsou ještě vlhké, nebo je případně navlhčete trochou vody. Když je látka vlhká, dají se sklady a zmačkaná místa daleko lépe vyhladit. Začněte ideálně s menšími místy a postupně přecházejte na větší plochy: žehlete tedy nejprve límeček, ramena, rukávy a knoflíkovou légu a teprve poté přejděte na přední a zásadní stranu košile.

Při ukládání do šatní skříně košile ideálně neskládejte, pouze je pověste na ramínko. Knoflíky zapněte, aby na košili nevznikaly sklady. Mezi jednotlivými košilemi nechávejte ve skříni dostatek místa, aby se látka nemačkala.

Jak vybírat vhodné košile?

Ať už vyrážíte do kanceláře, na oslavu nebo si košili oblékáte na volný čas, určitě v ní za všech okolností chcete vypadat dobře. Jak by ale měla košile konkrétně vypadat? Přinášíme vám několik základních tipů.

  • V kanceláři se uplatí především bílé nebo světlemodré pánské košile. Kdo má rád vzory, může zvolit nějaký decentní. Pro pracovní účely vám radíme vyhnout se výrazným barvám, jako je červená, zelená nebo fialová. Stejně tak nejsou vhodné ani příliš nápadné potisky. Košili si pokud možno nerozepínejte. Pokud nemáte na krku kravatu, rozepněte si maximálně nejvyšší knoflík, nikdy však více než jeden.
  • Na slavnostní příležitost, jako je návštěva divadla, opery, oslavy, benefice nebo čehokoliv dalšího, opět doporučujeme spíše světlejší barvy, jako je bílá, šampaňská apod. Skvěle vypadají například modely se skrytou knoflíkovou légou. I zde platí, že méně je více: proto se vyhněte košilím s potisky a nápadnými vzory. Stejně tak platí zákaz i pro košile s krátkým rukávem.
  • U košil pro volný čas už taková omezení neplatí. Pokud máte rádi výraznější barvy, vzory a potisky, je právě volný čas prostor, kde svou vášeň můžete naplno uplatnit. Pokud máte rádi uvolněnější styl, neostýchejte se vykasat si rukávy.