0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Ponožky: útočiště pro pánská chodidla

Ptáčkové štěbetají, slunce prosvítá hustými korunami stromu a nohy jako by si podupávaly do rytmu hudby, která vám hraje v uších. Večerní jogging je osvěžením pro tělo i ducha a pro řadu mužů i žen se stal neodmyslitelnou součástí každodenní rutiny. Dokonce i ti, kdo běhání (nebo dokonce sport jako takový) dříve příliš nevyznávali, se pod tlakem rostoucí obliby takového pohybu a hlavně jeho jednoduchosti, stávají pravidelnými běžci. Když pak doběhnete zpět domů, jistě ze sebe jako první shodíte boty na běhání: jistě znáte ten pocit, k nezaplacení! Nemusíte ani běhat, abyste věděli, že sundat boty po sportovním výkonu nebo jednoduše celém dni na nohou je skvělý pocit.

Jakmile si obuv sundáte, objeví se vaše praktické a pohodlné pánské ponožky. Díky vysokému komfortu během nošení a dobrým funkčním vlastnostem se z nich stal neodmyslitelný doplněk všech vašich sportovních aktivit, bez nichž už si žádnou z nich vlastně nedokážete představit. V tomto článku, který jsme pro vás připravili, naleznete všechny praktické informace, které v souvislosti s pánskými ponožkami potřebujete vědět.

Základní přehled pánských ponožek

Výběr ponožek pro pány je prakticky nepřeberný. Jednotlivé modely se přitom odlišují s ohledem na materiály, střih i způsob použití. Na první pohled by se mohlo zdát, že alespoň ponožky budou spíše nekomplikovanou součástí našich šatních skříní, když už jsou tak komplikované všechny ostatní části (jak se postupně dozvídáte i v článcích v našem internetovém obchodě Stilago), ale opak je pravdou.

Delší ponožky a podkolenky

První základní model pánských ponožek označujeme jako podkolenky. Ty jsou ideální a vlastně neodmyslitelnou součástí outfitů pro volný čas i do práce, ve zkratce tedy pro každodenní použití. Pokud potřebujete ponožky právě pro běžné užití, jsou pro vás pletené volnočasové podkolenky tou pravou volbou. Sahají přibližně do poloviny lýtek, a jsou opatřeny pohodlným, širokým lemem. Jsou o něco delší než standardní ponožky, ale až úplně pod kolena, jak by se z jejich názvu mohlo jevit, nesahají. Název pouze naznačuje, že takové ponožky můžete vytáhnout o poznání blíže kolenům, než bývá pravidlem u „klasických“ ponožek.

Podkolenky obsahují běžně vyšší podíl bavlny a nabízejí vám tak maximální komfort při nošení, který oceníte zejména v každodenním provozu. Podíl elastanu zaručí, že ponožky dobře a pohodlně sedí a nemusíte se bát, že by se zařezávaly, tlačily nebo naopak klouzaly z nohy dolů. Ke klasickým a dobře kombinovatelným modelům patří pánské ponožky či podkolenky v základních, neutrálních barvách, mezi něž patří černá, šedá, tmavě modrá či bílá. Pokud však patříte mezi ty, kdo rádi ozvláštňují své outfity nápadnými barevnými akcenty, budete se samozřejmě lépe cítit v ponožkách, které z řady neutrálních a méně nápadných barev vybočují.

Sportovní a kotníkové ponožky

Jak jsme již popisovali výše, sportovní ponožky se nejlépe osvědčí při sportovních aktivitách. To samo o sobě není velkým překvapením. Důvodů je přitom několik: sportovní a funkční ponožky poskytují díky speciálnímu provedení zvláštní oporu pro bříška prstů na jedné straně a patu na druhé straně a pomáhají tak snížit zátěž, kterou musí chodidlo během sportovní aktivity snášet. Zároveň eliminují riziko podklouznutí. Důležité jsou i příjemné a prodyšné materiály, ze kterých jsou takové ponožky vyrobeny a ke kterým může v závislosti na konkrétním modelu patřit například polypropylen, vlna, elastan a další. Sportovní ponožky dokážou kromě své prodyšnosti i dobře pohlcovat vlhkost (tedy pot, který při sportovní aktivitě vzniká) a eliminovat nepříjemné zápachy. Dobře se přizpůsobí individuálním potřebám vaší nohy a poskytnou vám potřebnou flexibilitu a pohodlí.

Kotníkové ponožky končí (jak jejich název ostatně napovídá) na hranici kotníkového kloubu, případně těsně pod ním. Díky svému střihu a provedení jsou kotníkové ponožky vhodné zejména do nízké obuvi, ve které prakticky nejsou vidět, protože kopírují její vrchní okraj. Uplatní se přitom především v kombinaci s krátkými kalhotami.

Ideální pánské ponožky přímo pro vás

Při nakupování ponožek je třeba dbát na několik jednoduchých zásad: vybírejte ponožky vždy podle velikosti svých nohou. Vyvarujte se příliš velkých ponožek, ve kterých hrozí nebezpečí podklouznutí, tvorby otlačenin či dokonce puchýřů, i příliš malých ponožek, ve kterých se budou vaše prsty nepříjemně tísnit a ponožky bolestivě zařezávat. Dále je třeba si říci, na jakou příležitost si ponožky kupujete, respektive co bude jejich primárním využitím. Pro sportovní aktivitu se hodí sportovní či funkční ponožky. Milovníci tenisek a polobotek jistě nedají dopustit na kotníkové ponožky. A pánové, kteří do práce nosí obleky, si bezpochyby vyberou kvalitní kotníkové ponožky či podkolenky.

Nezapomínejte ani na to, že ponožky v internetovém obchodě Stilago najdete i v praktických sadách po několika párech. Ponožky v sadě jsou vždy výhodnější, než když jednotlivé páry nakupujete jednotlivě. Velkou výhodu může představovat i to, že ponožky jedné barvy a velikosti od jednoho výrobce nemusíte po vyprání nijak složitě třídit ani párovat!

Zásady péče o ponožky a shrnutí

Připravili jsme pro vás tři základní tipy na péči o ponožky:

  1. Bavlněné ponožky i funkční sportovní ponožky perte v automatické pračce na maximálně 40 stupňů. Tak zůstanou čisté a zároveň se praním zbytečně neopotřebí.
  2. Materiál zůstane déle hezký a barvy trvalejší, obrátíte-li ponožky před praním naruby.
  3. Aby vám ponožky v pračce záhadně nemizely, můžete použít speciální svorky na ponožky nebo speciální sáčky na praní.

Pokud bychom měli shrnout základní poznatky týkající se správného výběru a koupě pánských ponožek, vypadaly by asi následovně. Kromě módního aspektu hraje důležitou roli především funkce ponožek. V zimě by měly ponožky hřát, v létě bránit pocení a nepříjemnému zápachu a při sportu vám dodat flexibilitu a pohodlí. Je třeba vybírat ponožky podle délky, situace, ve které je budete nejčastěji používat, a dalších praktických aspektů. Při koupi je třeba dbát i na to, aby ponožky odpovídaly velikosti vaší nohy. Vliv na rozhodnutí ke koupi má samozřejmě i vzhled a barva ponožek, protože co si budeme namlouvat, i když oblečení plní i praktickou funkci, musí se nám především líbit. Pevně věříme, že pánské ponožky z e-shopu Stilago tuto důležitou podmínku naplní.