0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Pánské župany aneb pánové zahalte se

Oblíbená Wikipedie praví, že župan je druh oblečení příbuzný pyžamu, který se vyrábí převážně z bavlny v úpravě froté a nosí se obvykle po sprchování a koupání, aby zachytil zbytkovou vlhkost. Župan se nosí převážně v soukromí. Ve veřejných prostorách pouze tehdy, jsou-li spojeny s hygienou, např. bazény či sauny, ale též v nemocničních zařízeních.

Jedná se o jeden kus oděvu, většinou bez knoflíků, který se upevňuje pomocí pásku kolem těla, případně zipem. Může být doplněn i kapucí, která chrání hlavu před chladem. K dispozici jsou různé střihy podle druhu určení. Dlouhé župany, které sahají až pod kolena, jsou vhodné po koupeli či do chladných zimních večerů. Naopak krátké župany jsou určeny jako pohodlný kus oblečení na doma.

K čemu vlastně je pánský župan?

Když ráno vstanete, vklouznete do županu a je vám blaze. Po každém sprchování vás obejme a klidně si v něm můžete jít vyzvednout i noviny ze schránky. A co teprve po sportu, v sauně, v plaveckém bazénu, v lázních apod. Tam je župan přímo povinný!

Župan, nazývaný také koupací plášť, hřeje, vysušuje a obléká. Díky němu se budete cítit vždy příjemně a v teple. V závislosti na zamýšleném použití budete volit i různé materiály: bavlněné froté váš osuší a zahřeje a žerzej nebo hedvábí jsou zase elegantní a šik.

S kapucí nebo bez? Župany pánské a jejich detaily

Kapuce je u županu důležitá. Týká se to především klasických koupacích plášťů, které si oblékáte po sprchování, plavání či saunování. Tam je úloha kapuce skutečně nezastupitelná. Určitě vám už babička říkávala, že nejvíce tepla uniká z těla hlavou. A je to pravda. V plaveckých bazénech a lázních není vždy teplo a vlhká hlava a krk by vám při delším vystavení chladu mohly přivodit nepříjemné nachlazení.

A co teprve kapsy! Ty jsou, troufáme si tvrdit, pro každý pánský župan zcela zásadní. Kam jinam byste si v bazénu či v lázních dali klíček od skříňky, brýle, mobilní telefon, kapesník, mince na občerstvení a podobné nezbytnosti? A po dlouhém a namáhavém plavání vám navíc může i příjemně zahřát ruce.

Ani bez pásku by nebyl župan županem. Asi nejznámější a nejpopulárnější formou županu je tzv. kimono. Má široké rukávy a látkový pásek v úrovni pasu pro upevnění rozevírajících se předních partií. Je známo, že když je oblečení přiléhavější, více hřeje. Proto je u županu i pásek jeho důležitou součástí.

Pánský župan, chlapecký župan – velikost a délka jsou důležité!

Rozdíly mezi dámskými a pánskými župany jsou většinou pouze ve velikosti a barvě. Střihy bývají víceméně unisex. Velikosti odpovídají běžným velikostem, takže pokud např. nosíte v běžném životě velikost L, pak volte i župan stejné velikosti. Pokud ovšem máte raději pohodlné volné modely, pak volte o číslo větší.

Pánské župany mají bez ohledu na velikost průměrnou délku 110 až 120 cm. Občas je možné sehnat i delší model, ale tyto kousky jsou poněkud nepraktické, neboť se doslova motají kolem kotníků a znemožňují chůzi. Což doma nemusí být velký problém, ale na plaveckém stadionu ano. U všech županů na Stilago.cz je u popisu zboží v odkazu Další informace k produktu, uvedená také jejich přesná délka.

Pánský župan a nejmodernější barvy této sezóny

Bílý župan je po milovníky klasiky jasnou volbou. Působí tak čistě a svěže! Velmi oblíbené jsou také všechny odstíny modré od světlých jako obloha až po velmi noblesní královskou tmavomodrou. Modrozelená tyrkysová nebo tmavší petrol podtrhne vaši mužnost, černá je zase elegantní a šik a v šedé budete působit dokonale sebejistě a klidně.

Nápadné, výrazné a pestré barvy jsou vysoce módní, obzvláště pak v zajímavých kombinacích. Barevná kostka se bude hodit hlavně na doma pro bezstarostná a veselá rána s rodinou. Naopak pro venkovní příležitosti doporučujeme župany v jednoduchém jednobarevném provedení. Náš tip: slaďte barvu svého županu se svými ručníky. Budete působit stylově a prokážete tím svůj vytříbený vkus.

Z jakých materiálů jsou pánské župany a jak o ně pečovat?

Ideálním materiálem pro výrobu županů je froté. Froté je bavlněný materiál, který je extra měkký, příjemný a savý. Je velmi jemný k pokožce a vyznačuje se mimořádně vysokým komfortem nošení. Bavlněné froté, ze kterého se také dělají ručníky, může být ve více kvalitách. Těmi hlavními jsou tzv. walk froté, které je běžnější a které je vyrobeno z jednoduchých smyček. Díky tomu výborně saje a je velmi měkké. Dalším typem froté je velur, který je mimořádně jemný, a navíc působí velmi luxusně.

Froté se může prát od 40 do 90 stupňů Celsia, záleží na jeho úpravě a barevnosti. Někdy je k čisté bavlně přidán malý podíl jiného vlákna např. polyesteru nebo elastanu. Většinou je tento podíl max. do 10 % a bavlny je pak min. 90 %. Pak se teplota praní snižuje na zmíněných 40 stupňů Celsia. Vždy tak důsledně dbejte pokynů výrobce na našité etiketě.

Můžeme se setkat i se župany z dalších materiálů. Např. z mikrovlákna, které je měkké a příjemné, avšak má nižší absorpční schopnost než bavlněné froté. Žerzejové koupací pláště jsou také méně savé, takže se nedoporučují pro používání na mokrou pokožku. Jsou ale vhodné např. přes pyžamo v nemocnici. Hedvábné župany mají čistě dekorativní a módní charakter a hodí se jako elegantní oblečení pro snídani ve dvou. Syntetický polyester je nejméně savý, proto se používá jen v malé míře.

Péče o pánské župany

Jak jsme již uvedli, zásadní pro péči o župany je dodržování pokynů výrobce, které získáte z našité etikety na každém výrobku. Zde jsou uvedeny všechny důležité údaje jako např. teplota praní, intenzita ždímání, možnost sušení v sušičce, teplota při žehlení apod.

U županů se doporučuje prát společně nejen stejné či podobné barvy, ale i materiály. Speciálně u bavlněného froté je třeba zamezit společnému praní s oděvy, které disponují zipy a háčky. Jemná vlákna a smyčky froté se mohou snadno poškodit.

Co se týká používání aviváže, záleží opět na druhu materiálu. Většinou se aviváž doporučuje pro uchování měkkosti a příjemnou vůni, stejně jako u ručníků, jež jsou často ze stejného materiálu. Náš tip: Aby si župany uchovaly svůj tvar, sušte je na ramínku.