0 Oblíbené

Pánské polobotky

Nenechte se zmást názvem: polobotky nejsou jen z poloviny tak dobré jako ostatní druhy obuvi, právě naopak. S pánskými polobotkami získáte ve svých outfitech celou řadu nových možností. Na co si přitom dát pozor, abyste si po celou dobu uchovali image muže, který o módě ledacos ví a nijak se nerozpakuje dát to svému okolí najevo, se dočtete na následujících řádcích.

Polobotky jsou typem obuvi, který můžete obout skutečně za každého počasí a v každém ročním období. Zatímco kotníková obuv už může na jaře působit trochu nepatřičně, nemluvě o tom, že její hřejivost už se zvyšujícími se teplotami není tak úplně vítaná, disponuje relativně široká kategorie polobotek dostatkem modelů, které se uplatní na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Faktorů, které ovlivňují použití polobotek v jednotlivých ročních obdobích, je přitom hned několik.

Všestranné polobotky do každého počasí

Otázky, které si musíte položit, než zakoupíte některé polobotky z nabídky našeho internetového obchodu Stilago na konkrétní roční období, se nabízejí prakticky samy. Jak silný je profil podrážky? Právě tato vlastnost určí, jsou-li vaše nové polobotky vhodné do náročnějších podmínek, jaké skýtá především podzim a zima. Z jakého materiálu jsou boty vyrobeny? Jedná se například o semišové polobotky? I materiál napoví mnohé o tom, jsou-li boty vhodné do podmínek, v nichž je zamýšlíte nosit.

Existují však samozřejmě i estetická kritéria, která zásadně ovlivňují, nebo by alespoň měla ovlivňovat volbu vhodné obuvi. Jakou barvu polobotky mají? Jsou vhodné v kombinaci s krátkými nebo dlouhými kalhotami? Nosí se k nim standardní ponožky nebo ponožky kotníkové, které nechávají kotníky odhalené? Obuv má pochopitelně zásadní vliv na celý outfit, proto není radno podceňovat i její vizuální stránku a celkovou sladěnost s ostatními součástmi outfitu.

Pravidlem nicméně zůstává, že boty se silnější podrážkou a lepším profilem mají vyšší odolnost vůči různým rozmarům počasí a v kombinaci s párem teplých ponožek a případně i vhodných vložek dobře poslouží i jako podzimní a zimní obuv – pochopitelně spíše městská než například horská. Zejména v případě kvalitní kožené obuvi platí, že studeným nohám můžete dát alespoň na dobu, kdy budete mít tyto boty na sobě, sbohem. Je-li však polobotka vyrobena z textilu, má se situace přeci jen jinak. Textilní bývá často šněrovací obuv, nezřídka obuv sportovní, a taková se primárně hodí k letním outfitům, například i k šortkám nebo jiným krátkým kalhotám. Podívejme se nyní na jednotlivé druhy pánských polobotek, které najdete v e-shopu Stilago, trochu podrobněji.

Nestárnoucí mokasíny

Původně indiánská obuv prožila renesanci v osmnáctém století a druhou vlnu pak ve století jedenadvacátém, kdy se tyto pánské polobotky staly neodmyslitelnou součástí botníků všech módy znalých pánů. U mokasín si můžete být jisti, že vás tato odlehčená obuv rozhodně nebude tlačit, ani se v ní nebudete cítit „sešněrování“. Stačí jen vklouznout dovnitř a vychutnat si pohodlí, které vám mokasíny zprostředkovávají. Klasické mokasíny nejsou polobotky na podpatku, jsou to ploché kožené boty, které žádný podpatek nemají a většinou disponují pouze velmi minimalistickou podrážkou. Nápadný je u polobotek charakteristický jazyk, který je ozdobným švem připevněn k tělu boty.

Typické a „správné“ polobotky poznáte i podle toho, že jsou velmi jemné, nepodšité a většinou i neodolné vůči vodě. I proto je většině dnešních variant těchto klasických pánských polobotek bez podpatku vhodná spíše na kratší procházky po městě než na dlouhé túry v přírodě. Přesto však lze říct, že vzhledem k nárokům, jaké dnešní doba na obuv klade, prošly i mokasíny určitým vývojem a dnes je většina modelů těchto polobotek přeci jen o dost odolnější než jejich původní podoba. Mívají silnější podrážku, občas dokonce i podšívku. Přesto však nedoporučujeme zátěž na mokasíny příliš přehánět.

Šněrovací obuv v nesčetných podobách

Šněrovací obuv si na rozdíl od mokasín drží místo stálice v pánských botnících už o poznání delší dobu. Široká kategorie pánské obuvi vás skvěle vybaví pro ležérní volnočasové outfity, do kanceláře i na slavnostnější akce. Jak název napovídá, zavazují se šněrovací polobotky pomocí tkaniček. Díky tomu pevně sedí na noze a nehrozí tak nepříjemné „vyklouznutí“. Šněrovací obuv v dnešní době existuje v mnoha různých provedeních. Pro účely našeho přehledového článku si ji můžeme rozdělit na klasické a sportovní modely.

Klasické modely se vyznačují přítomností méně nápadných barev, jako je například černá, hnědá a šedá. Materiálem, z něhož jsou tyto polobotky vyrobeny, je nejčastěji kůže, která jim propůjčuje charakteristicky elegantní vzhled. Kromě toho mají tenké nenápadné tkaničky a flexibilní podrážka je často opatřena decentním podpatkem. Šněrovací polobotky na podpatku mohou mít kulatou i špičatou špičku. Zejména druhá jmenovaná je dnes velmi moderní.

Sportovní šněrovací obuv je skvělým partnerem pro volný čas. Polobotky ve výrazných barvách přesvědčí nejen svým vysokým komfortem nošení. Kromě látkových bot se v této kategorii vyskytují především boty sportovní s výrazně profilovanou podrážkou.

Slipper obuv jako černý kůň mezi polobotkami

Název této kategorie možná nemusí znít příliš lákavě, přesto jsou tyto polobotky o poznání módnější, než by se mohlo zdát. V širším pojetí této obuvi sem spadají i mokasíny, ale v našem e-shopu a tedy i v tomto článku sem řadíme nazouvací polobotky bez šněrování, které nejsou mokasíny. Hodí se pro může všech stylů a všeho vkusu. Většinou jde polobotky s podpatkem a s výraznější podrážkou než v případě mokasín. Zároveň se často jedná o semišové polobotky. Hodí se zejména na ležérní a elegantní volnočasové nošení. Pracovní využití umožňují pouze tmavé modely, i tak jsou nicméně lídrem v oblasti pracovní obuvi šněrovací polobotky.

Módní tip závěrem

Jednoznačným trendem na poli pánských polobotek jsou odhalené kotníky. K tomu vám pomohou módní ohrnuté nohavice. Právě k nim jsou polobotky všeho druhu naprosto nepostradatelným doplňkem, bez něhož by tento módní trend nebyl ani myslitelný. Proto neváhejte a objednejte si vhodné pánské polobotky z kolekce internetového obchodu Stilago ideálně ještě dnes a vyrazte dobýt svět módy. Nezapomeňte přitom na to, že outfit sestávající z ohrnutých kalhot a polobotek mohou velmi snadno rozbít nevhodně zvolené ponožky. Věnujte tedy potřebnou pozornost i jim. Více se dozvíte v příslušné kategorii našeho e-shopu.