0 Oblíbené

Pohodlná dámská obuv a zásady její pravidelné péče

Některé z nás si je odkládají do botníku, třídí podle barev a typů, jiné je mají poházené po celém bytě. Přitom bychom s nimi měly dělat jediné: nosit je? Ptáte se, o čem je řeč? Tématem tohoto příspěvku je dámské obuv. Téma natolik rozmanité, že je poněkud obtížné je uchopit. Obuv umí nadchnout, pohltit, v některých z nás dokonce vzbudit lovecký instinkt. Abychom stihli říct co nejvíce a zároveň vám předat praktické tipy, jak na obuv, přejdeme rovnou k věci.

Dámská obuv jako základ každého outfitu

Jistě znáte ustálené slovní spojení „od hlavy k patě“ a určitě už tušíte, že nevzniklo náhodou. Důležité není pouze to, co je nahoře, ale i to, co je dole. Že vhodná obuv může outfitu posunout o několik tříd výš, možná leckdo tuší. Ne každá však vedeme v patrnosti, že špatně zvolené boty mohou naše celkové vzezření naopak zcela zničit. Samozřejmě nechceme význam obuvi v kontextu celého outfitu nějak výrazně přeceňovat, ale špatné boty opravdu dobrý dojem nedělají. A vzhledem k tomu, jak malou část outfitu obuv zaplňuje, je její význam neporovnatelně větší.

V následujících několik odstavcích vám představíme několik druhů obuvi a blíže se zaměříme na způsob jejich vhodného využití. Zároveň přidáme i pár tipů týkající se správné péče.

Sandály, sportovní obuv a spol.

Ale vezmeme to pěkně po pořádku:

  • Lodičky – jeden z nejoblíbenějších typů dámské obuvi. Nikdy nejsou vyšší než 10 cm a poprvé se i se svými dnes typickými a dobře známými vlastnostmi objevily v 50. letech: bez zapínání, ze všech stran uzavřené, plochá podrážka a tvar do špičky. Jak už to bývá, časem se objevila celá řada variant, které se od základního tvaru začaly postupně odlišovat.
  • Boty na vysokém podpatku („high heels“) – obuv, jejíž podpatek měří na výšku alespoň 10 centimetrů, spadá do kategorie high heels. Tvar, způsob výroby ani provedení nejsou v tomto ohledu podstatné. Do této kategorie tak mohou spadat kozačky, lodičky i sandály, splňují-li základní podmínku týkající se výšky podpatku. Má-li dámská obuv podpatek vyšší než (skoro astronomických) 14 centimetrů, řadí se do kategorie tzv. skyscrapers, tedy mrakodrapů.
  • Polobotky – naprostá klasika a oblíbený průvodce všedními dny. Polobotky můžete nosit ke kalhotám i k sukním, do práce, na nákupy i za zábavou. Podrobnější informace (a to platí pro všechny zde jmenované modely) najdete v článcích rozebírajících daný typ obuvi.
  • Sandály – obuv, která lidstvo provází možná vůbec nejdéle ze všech. Podrážku zde se zbytkem boty spojuje řada řemínků, kterými se sandály zároveň přichytávají na noze. Sandály jsou pojem, který zahrnuje obuv nejrůznějších typů, kterou mohou nosit muži i ženy.
  • Sportovní obuv – čeština si pro sportovní obuv vymyslela celou řadu pojmů, jimiž ji dnes běžně označujeme: tenisky, kecky atd. Sportovní obuv dnes už zdaleka není vhodná jen na běžecké dráhy a tenisové kurty. Stala se součástí módního světa se stejnou samozřejmostí, s jakou jí jsou lodičky nebo boty na vysokém podpatku.
  • Domácí obuv – obuv na doma vás chrání před chladem a uklouznutím na hladkých površích. Proto se nejčastěji vyrábí z hřejivých materiálů, jako je například kožešina.

Tvary obuvi

Obuv je věc velmi tvárná a často podléhá nejrůznějším módním tlakům, které se v dnešní době mění snad z hodiny na hodinu. Jako žena však nemusíte následovat jen nejnovější módní výstřelky. Na poli obuvi existuje celá řada klasik a každý tvar má nějaké vyznění a docílíte s ním určitého efektu.

Dámská obuv s kulatou špičkou propůjčuje botě jemné, téměř dívčí vzezření. Pro tento tvar obuvi by se měly rozhodnout ženy s velkýma nohama, protože nohu opticky neprodlužuje. Modely do špičky naopak platí za elegantnější, ženštější. Máte-li větší nohy, a přesto byste ráda nosila obuv do špičky, měla byste volit modely, u nichž je špička co možná málo protáhlá. Důležitým kritériem pro vhodnost obuvi je vzdálenost mezi špičkou boty a palcem. Ta by se měla pohybovat v rozmezí mezi 1 a 2 centimetry.

Dámská obuv: zásady správné péče

Důležitou věcí, na kterou řada žen často zapomíná, je používání lžíce na boty. Pokaždé, když si obuv nazouváte bez lžíce, znamená to velký nápor na patovou část. Chcete-li, aby vám vaše elegantní i sportovní obuv vydržela co nejdéle, používejte při nazouvání lžíci. Při vyzouvání myslete naopak na to, že byste měla uvolnit případné upevňovací prvky, jsou-li na vaší obuvi k dispozici.

Dbejte i na to, abyste svou obuv nechala čas od času vydechnout. Ideální je nenosit jedny nebo dvoje boty každý den či obden, ale střídat několik párů. Obuv potřebuje čas, aby mohla volně dýchat a po každém nošení plně vyschnout. Obuv nezapomínejte ani pravidelně čistit: materiál, z něhož je dámská obuv vyrobena, tak zůstane déle v dobrém stavu. Nemluvě o tom, že čisté boty vypadají rozhodně lépe než špinavé.

Pokud se stane, že ve své obuvi zmoknete nebo dojde k jejímu namočení, na nic nečekejte a zastrkejte do ní zmačkané noviny nebo kuchyňské papírové utěrky. S nimi pak nechte obuv řádně vyschnout. Proces sušení urychlíte tím, že na boty použijete fén na vlasy nebo je umístíte do bezpečné blízkosti topení nebo jiného zdroje tepla.

Jak obuv správně čistit?

Způsoby čištění se liší podle toho, z jakého materiálu je obuv vyrobena. Koženou obuv nejlépe vyčistíte tak, že nejprve odstraníte viditelnou špínu jemným kartáčem nebo vlhkým hadříkem. Poté obuv ošetříte speciálním krémem, který seženete v každém obuvnictví. Existují bezbarvé krémy i krémy s určitým množstvím barevného pigmentu. Na závěr můžete obuv otřít do čista kartáčem na boty a vyleštit. Používáte-li krém s barevným pigmentem, používejte vždy jen jeden kartáč na jednu barvu krému.

Látková obuv je, naproti tomu, velmi náchylná na špínu a vlhkost. Drobné nečistoty snadno odstraníte jemným kartáčem nebo vlhkou houbičkou. Na odolnější špínu seženete v každém obuvnictví speciální pěnový čistič. Jako vhodnou prevenci můžete svou dámskou obuv čas od času naimpregnovat speciálním přípravkem.

Na závěr ještě malý tip, jak bojovat s nepříjemným zápachem: pokud vás tento problém trápí, určitě se vyplatí zakoupit si v obuvnictví speciální sprej a čas od času jím problematickou obuv ošetřit.