0 Oblíbené

Nakupujte pohodlně pohodlné balerínky

„Žena v dobrých botách nemůže být ošklivá“, říkávala Coco Chanel, a kdyby si dnes mohla prohlédnout baleríny z kolekce internetového obchodu Stilago, jistě by se ve svém názoru jen utvrdila. V tomto článku vám nejprve představíme základní druhy, do nichž se dámské baleríny dělí, a přidáme i tipy na jejich kombinování a další užitečné rady.

Dámské baleríny: od klasiky po řemínky

Klasické baleríny jsou, jak už název napovídá, velmi jednoduchý typ obuvi. Tvarově jsou ploché a spíše širší. Často jsou vpředu ozdobeny dekorativní mašličkou či stužkou. Klasické baleríny představují základ každého dámského šatníku a lze je kombinovat téměř s čímkoli.

Šněrovací baleríny se nejvíce podobají botám skutečných balerín, tedy tanečnic baletu, podle nichž ostatně balerínky nesou své jméno. Šněrovací baleríny existují v mnoha variantách. Ačkoli vypadá tato obuv opravdu krásně, nedoporučuje se pro každého. Ideální je v kombinaci s krátkou sukní nebo šortkami.

Úpletové či perforované baleríny představují možné řešení problému se zápachem nohou, který je u balerín relativně častý. Díky četným otvorům je tato obuv mnohem vzdušnější, což zejména oceníte v létě, kdy rtuť teploměrů atakuje rekordy. Kromě toho jsou tyto baleríny mimořádně trendy.

Baleríny s řemínky dodají vašim nohám jemný, něžný vzhled. Působí často spíše dívčím dojmem, a proto je při jejich nošení lepší zapomenout na výrazné doplňky, jako jsou šperky nebo volány.

Baleríny do špičky jsou mimořádně módní, stejně jako i ostatní boty do špičky. Opticky vám prodlouží nohu, což ocení zejména ženy s malýma nohama. Pozor si naopak musejí dát ženy s velkýma nohama, aby jejich dolní končetiny nepůsobily příliš mohutným dojmem.

Jak správně kombinovat dámské baleríny?

Balerínky patří skutečně do každého šatníku. Jsou snadno kombinovatelné a skutečně univerzální. Připravili jsme pro vás pár tipů pro dokonalý styling:

Baleríny v kombinaci s kalhotami vypadají jednoduše skvěle. Ale pozor: ne s každými kalhotami. Absolutní klasiku představují dámské, například kožené baleríny v kombinaci s džíny ve stylu skinny. V takovém outfitu budete vždy trendy a skvěle oblečena. Dbejte však na to, aby džíny nekončily až pod kotníky. Právně kotníky totiž zdůrazňují přednosti balerín a měly by být vidět. Baleríny vypadají skvěle i s aktuálně módními džíny ve stylu boyfriend. Romantická ženská obuv v kombinaci s maskulinním aspektem je skutečně in. Nosíte-li ráda šortky, můžete k nim obléct prakticky jakýkoli druh balerínek. Mimořádně pěkně působí například jejich šněrovací varianta.

Máte-li chuť kombinovat baleríny spíše se sukní nebo šaty, vězte, že dámské baleríny můžete obléci k minišatům, maxišatům i šatům běžné délky. Aktuální módní trendy preferují kombinaci s tylovými sukněmi, které ideálně zvýrazní přednosti balerín a skvěle se k nim hodí. Ale pozor: chcete-li si k šatům nebo sukni obléct balerínky, rozhodně by to neměly být baleríny šněrovací, které by vám opticky až příliš zkrátily nohy.

Napadlo vás už, jestli je vhodné obléct baleríny například do kanceláře? Samozřejmě. Baleríny zdaleka nejsou jen boty pro volný čas a naštěstí se poslední dobou z této mylné, zato dosti rozšířené představy postupně vymaňují. Balerínky si můžete zcela bez obav obout na cestě do práce nebo i na formálnější akci. Ideálně vypadají v kombinaci s látkovými chino kalhotami v 7/8 vzhledu, hezkou halenkou a lehkým blejzrem nebo kardiganem. S lehkým srdcem se přitom můžete vzdát různých dekorací a ozdob a působit přirozeně elegantně.

Baleríny a zápach: jak na to?

Určitě to znáte: jsou věci, které při nošení balerín opravdu nejsou příjemné. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se některých problémů vyvarovat, jak s nimi bojovat, když nastanou, a ušetřit si tak spoustu času a nervů.

Bohužel, baleríny mají tendenci občas zapáchat. A to i tehdy, netrpíte-li sama zápachem nohou. Zápach se objevuje zejména v situaci, kdy baleríny často nosíme naboso. Pokud si do balerínek zásadně nechcete dávat ponožky, zkuste se držet následujících rad:

  • Své baleríny pravidelně dezinfikujte speciálním sprejem. Stačí jej jednoduše nastříkat do boty. Dojde k okamžitému zničení všech bakterií a patrné eliminaci zápachu.
  • Kupte si speciální antibakteriální vložky. Ty si do bot můžete vkládat na noc nebo je v nich nosit i přes den.
  • Vložte baleríny na noc do mrazáku. Možná vám to zní zvláštně, ale proti zápachu to zaručeně pomáhá.
  • Nebojte se investovat: dražší kožené baleríny zapáchají méně než levnější varianty z umělé hmoty. V internetovém obchodu Stilago vám nabízíme celou řadu kvalitních kožených modelů. Neváhejte!

Co se týče ponožek, je třeba mít se v případě jejich kombinace s balerínami na pozoru. Nechcete si přece vykoledovat módní faux-pas! Zakupte si proto ponožky s hlubokým vykrojením, které byly vytvořeny speciálně pro nošení v balerínách. Na klasické kotníkové ponožky raději rovnou zapomeňte.

Co když baleríny tlačí?

Klasické baleríny bohužel představují pro vaši nohu určitý stupeň tlaku. Několik jednoduchých triků by vám mělo pomoct předcházet nepříjemným puchýřům:

  • Popadněte fén a tlusté ponožky. Ne, nezbláznili jsme se. Oblečte si tlusté ponožky a přes ně nazujte baleríny. Místa, která vás tlačí, fénujte tak dlouho, dokud kůže nezměkne a tlak nepovolí. Nechte si baleríny i ponožky na nohou až do chvíle, než všechna fénovaná místa nevychladnou. Tento trik funguje pouze pro kožené baleríny.
  • Pořiďte si speciální gelové tyčinky. U bot, které zvlášť tlačí, jimi stačí natřít problematická místa a ochránit se tak před vznikem puchýřů v místech, kde bota nejvíce tlačí.
  • Pořiďte si speciální sprej! Baleríny s ním přes noc nastříkejte a nechte tak jejich materiál roztáhnout a zbavit ho míst, která způsobují nepříjemný tlak.

Co když baleríny kloužou?

Podkluzují-li vám podrážky, rozhodně nejste sama. Baleríny k tomu bohužel mají sklon. Může za to jejich rovná, neprofilovaná podrážka. Jediným opravdu spolehlivým a zároveň snadno uskutečnitelným receptem je nastříkat baleríny sprejem na vlasy. Pokud to nepomůže, můžete se uchýlit k trochu komplikovanější metodě: pomocí smirkového papíru či hrubého pilníku podrážku jednoduše trochu obrousit.

Občas nekloužou jen samy dámské baleríny, ale i vaše noha v nich. Neustálé vyklouzávání může člověka pěkně rozhodit. Pokud je to váš případ, pořiďte si speciální patové polštářky, případně vložky do přední části boty. Ty zajistí, že vám budou baleríny sedět na noze pevněji.