0 Oblíbené

Domácí obuv pro dokonalou relaxaci v pohodlí domova

Hlavně klid a nohy v teple! Toto známé pořekadlo má v sobě více pravdy, než by se na první pohled mohlo zdát. Protože mít nohy pěkně v teplých bačkorách je skutečně pocit k nezaplacení. Příjemné a měkké domácí obutí prostě symbolizuje pohodu a odpočinek. Jen si to představte, jak se po náročném dni s chutí osprchujete, vklouznete do pohodlného domácího oděvu nebo pyžama a na nohy si vezmete hřejivé bačkory. Určitě s námi budete souhlasit, že to je přímo nebeský pocit.

Je jedno, zda jste si oblíbili klasickou celkovou obuv tedy bačkory nebo lehčí variantu, pantofle. Domácí obuv je prostě maximálně komfortní a příjemná. Měkké a pohodlné obutí může být kotníkové i nazouvací, v letní i zimní variantě, jednobarevné i pestré, kožešinové i gumové. Vždy bude záležet jen a jen na vašich pocitech, vaší individualitě a vašem vkusu.

Materiály uzavřených bačkor bývají většinou hřejivé jako například flís, filc, kožešina, vlna a její směsi. Střih klasických bačkor je vyšší, tak, aby zahříval i oblast kotníků. Oblíbené jsou i tzv. kozačky na doma zvané také válenky. Pak jsou tu klasické pantofle, ty bývají také v různých provedení od letních modelů z umělých materiálů po zimní kožené či kožešinové. Níže se dozvíte více o různých druzích domácí obuvi a jak, kde a kdy který typ nosit.

Bačkory, domácí pantofle a papuče a co bude nejlepší právě pro vás?

Klasickou zimní alternativou domácí obuvi jsou válenky. Tyto kozačky na doma se nosí především v zimě a tam, kde nejsou prostory dobře vyhřáté. Ve velkých domech a horských chalupách, které se hůře a déle vytápějí, vám tento typ bačkor jistě udělá velkou službu. Válenky bývají často z pravé nebo umělé kůže s kožešinovou podšívkou.

Pak zde máme klasické bačkory s uzavřenou oblastí prstů i patou. Jsou příjemné a pohodlné a mohou být v nižším tvaru nebo v kotníkové verzi. Oba typy se nejčastěji vyrábějí z hřejivých přírodních materiálů jako je vlna či kůže. Ale i umělé materiály jako flís nebo imitace kožešiny, krásně zahřejí, skvěle vypadají a snadno se udržují.

O něco lehčí jsou pantofle s uzavřenou přední partií. V závislosti na své velikosti mohou zahřát téměř celé chodidlo, volná zůstává jen oblasti paty. To je praktické hlavně tehdy, když je kladen důraz na rychlé nazouvání a zouvání. Tento typ domácí obuvi je velmi oblíbený a v nepromokavé variantě (kůže nebo umělý materiál) a s vypodložením se rozšířil i pro venkovní použití. Kromě různých veselých barev a potisků se tyto pantofle vyrábějí často také v žertovných variantách v podobě různých zvířat a podobně.

A posledním typem domácí obuvi jsou volné pantofle, které tvoří jen podrážka, stélka a pásek přes nárt. Ten může být různě široký. Tyto lehoučké botky se nosí hlavně v létě a v dobře vytopených interiérech. Podobají se sandálům a venkovní letní nazouvací obuvi. Domácí varianty mohou být hezky zdobené různými aplikacemi. A některé modely jsou nastavitelné pomocí různých spon či suchého zipu.

Naše tipy pro nákup dokonale pohodlné domácí obuvi

Mít doma nohy pěkně v teple a pohodlí je velmi zásadní věc. Proto je třeba i k nákupu domácí obuvi přistupovat se vší vážností a zodpovědností. Pokusíme se vám poradit, na co si při koupi bačkor či pantoflů dát pozor.

Podrážka je důležitá, neboť izoluje nohy od země, která může být chladná. Také by měla odpružit a změkčit krok. Měla by tedy mít dobré izolační vlastnosti a být měkká a jemně vypodložená. Vnitřní stélka by měla být také příjemně měkká. Kožené stélky potřebují nějaký čas, aby se dobře přizpůsobily noze. Ale pak jsou přirozené a nenáročné na péči. U vrchního materiálu převažují textilie. Ty se také dobře udržují a jsou příjemně pružné, noha se v nich netísní. Kůže jako svrchní materiál se používá hlavně na zimní domácí obuv, protože je hřejivá a odolná.

U domácí obuvi dbejte na správnou velikost, protože komfort a pohodlí jsou tu to hlavní. Večer bývají nohy unavené a po celodenním shonu často i lehce oteklé. Zkoušejte a kupujte si proto bačkory vždycky také večer, abyste se pak nedivili, že vás tísní. Doporučujeme také vzít si s sebou silné ponožky, které určitě také rádi doma nosíte. Pak se vám jistě podaří koupit vhodný model bačkor ve správné velikosti.

Je vůbec nutné nějak pečovat o bačkory?

Pokud máte kožené bačkory, pak si určitě pořiďte hned při jejich koupi zároveň pečující přípravek na kůži. Také doporučujeme domácí obuv impregnovat, nejen proti případné vlhkosti, ale i proti zašpinění. Impregnovaná obuv se nejen méně zašpiní, ale následně se také mnohem snadněji čistí.

Pokud jsou vaše bačkory hodně špinavé a jsou z textilních materiálů, pak je možné je vyprat v pračce. Doporučujeme vám vložit je do ochranného sáčku podobného tomu, v jakém perete jemné prádlo. Náš tip: k těmto účelům se bude skvěle hodit starý a již nepoužívaný povlak na polštář.

Po vyprání dejte do bačkor napínáky a pomalu sušte. Nedávejte bačkory schnout k přímému zdroji tepla nebo na sluníčko. Mohly by se poškodit a také by mohla vyblednout jejich barva. Sušte je pomalu a uvidíte, v jak hezkém tvaru pak díky napínákům budou.

Nové trendy v dámské domácí obuvi

Základním trendem letošního roku je u dámské domácí obuvi pestrost. Veselé, svěží a nápadné barvy a vzory budou prostě in. Inspirace tropickou faunou a flórou jako jsou nádherné květinové palety či vzory zvířecí kůže.

Dalším charakteristickým rysem pro dámskou domácí obuv bude v této sezóně bohaté zdobení. Aplikace květin, mašlí, bambulek, výšivek, knoflíků, střapců či nýtků nikdy neomrzí. A posledním trendem u dámských bačkor jsou kožešiny. Krásné, hebké, hřejivé, moderní, luxusní a samozřejmě UMĚLÉ! Kožešiny na domácích válenkách, bačkorách i pantoflích skvěle doplní teplé domácí oblečení z hřejivého flísu či úpletu. Tepláky se svetrem a k nim kožešinové bačkůrky, takový příjemní zimní domácí model jistě okouzlí každou ženu.

Představte si sychravý listopadový den, celodenní únavu po práci v kanceláři, nákupy provedené z posledních sil a dlouhou cestu domů. Co vám bude odměnou? Vklouznutí do úžasně měkkých a hřejivých bačkor a hebkého teplého XXL županu!