0 Oblíbené

Mokasíny - staronový trend

Těžko byste hledala jiný kus dámské obuvi, který má za sebou tak bohatou historii a zároveň tak živou současnost, jako jsou právě mokasíny. Od jejich vynalezení a rozšíření mezi indiány přes cestu do Evropy a následný masový nárůst obliby uplynuly tisíce let. A i když se na nich výrazně podepsaly nejrůznější módní trendy, které se za dobu jejich existence objevily, a zejména pak ty moderní, nesou si mokasíny dosud výrazné stopy svého indiánské původu.

Mokasíny a jejich historie

Mokasíny patří k vůbec nejstarším modelům obuvi na naší planetě. Objevují se i názory o tom, že jsou mokasíny úplně nejstarší (alespoň mezi těmi typy bot, u nichž můžeme dobře vystopovat původ), my se však spokojíme s vědomím, že nejde žádný módní výstřelek, ale léty prověřenou klasiku. Mokasíny vynalezli indiánské kmeny v Severní Americe před několika tisíci lety. Výroba charakteristických kožených bot byla tehdy čistě ženská práce. Pánské, ale i dámské mokasíny se vyráběly výhradně ze dvou měkkých kusů kůže. Protože indiáni nosívali mokasíny i na lov, vyráběly se tyto boty z mimořádně flexibilní kůže tak, aby umožnili lovcům pohybovat se téměř neslyšně a neplašit tak svěř, kterou se pokoušeli lapit.

Na slavnostnější příležitosti si indiáni zdobili mokasíny perlami a různými stužkami – na tento trend navazují i produkty našeho internetového obchodu. To si ostatně můžete sama snadno ověřit v příslušné sekci e-shopu Stilago. V dřívější době neexistovaly mokasíny jen ve verzi „slippers“, tedy nazouvací obuvi, ale i jako vyšší boty na šněrování. Těm dnes říkáme kotníkové kozačky a považujeme je za jiný druh obuvi. Název mokasíny z původně indiánského označení „mohkisson“, který spolu s botami přivezli Evropané v 18. stolení do Anglie.

Mokasíny ve 21. století

Z daleké historie se rychlým skokem přesouváme do současnosti, tedy do doby, v níž dámské mokasíny zažívají jakýsi pomyslný boom. Děje se tak v kontextu obnoveného zájmu o etno módu jako takovou. Byla-li v předchozím odstavci řeč o tom, že se mokasíny běžně zdobily perlami nebo stužkami, platí to i dnes. Způsob výroby mokasín se pochopitelně značně proměnil. U nás ve Stilago najdete výhradně obuv typu slippers, která svým vzhledem na původní indiánské boty sice odkazuje, vyrábí se však z nejkvalitnějších materiálů a šetrným způsobem, který zaručí, že vám vaše mokasíny vydrží mnoho spokojených sezón.

Mokasíny se zhotovují z měkkých, flexibilních a povětšinou přírodních materiálů. Díky nim patří mokasíny mezi volnočasovou obuv, kterou doporučujeme nosit pouze v teplejší dny: nejsou totiž vzhledem ke svému provedení zcela uzpůsobeny do chladu ani do jakkoli extrémních povětrnostních podmínek.

Rádce: jak mokasíny nosit a kombinovat

Otázka, k jakým kouskům oblečení je vhodné mokasíny nosit a kombinovat, jistě napadla nejednu z vás. Na první pohled se může zdát, že dámské mokasíny jsou vzhledem ke svému etno vzhledu poměrně obtížně kombinovatelným kouskem. Opak je však pravdou: mokasíny představují mimořádně flexibilní část oděvu, jejíž kombinační možnosti jsou velmi široké, i když samozřejmě ne neomezené. Důležité je mít na paměti důležitou skutečnost: mokasíny dělíme v zásadě do dvou skupin. Tou první jsou boty vyrobené z hladké kůže. Působí elegantnějším dojmem a můžete jimi například v pracovních outfitech nahradit lodičky. Druhou skupiny tvoří mokasíny vyrobené ze semiše: právě ty jsou dnes nositeli dávného indiánského odkazu, a mají tak blíže ke stylu etno.

Na obecné rovině, ještě bez ohledu na to, o jakém typu dámských mokasín je řeč, lze říci několik málo tipů. Mokasíny se ideálně hodí k rovně střiženým kalhotám, zejména džínům. Ty mohou být upnuté i volnější, důležité je však dodržet pravidlo rovného střihu. Rozšiřující se střih by na celkové vyznění outfitu měl v kombinaci s mokasíny opravdu neblahý efekt. Pokud se rozhodnete kombinovat mokasíny s jinými typy kalhot, myslete na to, že svému outfitu můžete dodat krásně ženskou notu tím, že ho doplníte o různé dekorativní detaily. Dobrým příkladem může být romantický perlový řetízek. Mokasíny můžete kombinovat i se šaty: i k nim se tento typ obuvi skvěle hodí.

Jak už bylo řečeno, jsou dámské mokasíny ideálním základem módních etno outfitů. Nemusíte být zrovna Pocahontas, aby vám takové modely slušely. Etno móda je dnes stejně samozřejmou součástí našich šatníků jako elegantní kostýmky nebo „malé černé“. Ať už k mokasínům obléknete rovné džíny, koženou bundu a kabelku s třásněmi nebo zvolíte vzorované maxišaty, klobouk a výrazný šperk, hodí se tato jemná slippers obuv ke každému mixu kultur a stylů. Mimořádně hezké jsou kombinace modelů s nejrůznějšími ozdobami: mohou jimi být perly, třásně, šňůrky i další dekorace.

Dbejte však na to, abyste pravidla etno módy nebrala příliš vážně. Obléknete-li dámské mokasíny v kombinaci s květinovým kabátem, čelenkou a náušnicemi s peřím, bude váš outfit více připomínat karnevalovou masku než nejnovější módní trendy.

Semišové mokasíny

Právě tento druh mokasínů se k etno módě ideálně hodí. Vyzařuje příjemnou ležérnost a uvolněnost, kterou můžete skvěle zužitkovat ve svém outfitu. O etno módě už jsme psali výše a nebudeme tyto informace znovu opakovat. Jen přidáme tip týkající se barev: v případě semišových mokasín dominují odstíny černé, béžové či hnědé. Tyto tlumené barvy ideálně odrážejí harmonii a nenucený vzhled těchto bot. Pokud však nedáte dopustit na „divočejší“ barvy, doporučujeme se porozhlédnout po mokasínech v modré, zelené či červené barvě.

Mokasíny z hladké kůže

Mokasíny z hladké kůže bez příliš výrazných detailů a ozdob představují skutečně univerzální kousek. Ideálně doplní váš elegantní kostýmkový outfit do práce. Díky rovné podrážce nebude celkový styling působit příliš vyzývavě a vy můžete hodit za hlavu celodenní starosti o bolavé nohy. Tato decentní varianta mokasín se skvěle hodí i k džínům, chino kalhotám nebo 7/8 kalhotám. Můžete nám věřit, že jakmile objevíte ty pravé mokasíny z hladké kůže, nebudete už je chtít sundat.

Nezapomínejte ani na to, že dámské mokasíny můžete obléknout i jako alternativu k večerní obuvi. V tomto směru jsou tyto ploché „slippers“ stejně univerzální jako například baleríny. Protože mokasíny nemají podpatek, mohou při některých příležitostech působit snad až příliš sportovně. Tento dojem však můžete snadno změnit: vyzkoušejte mokasíny s třásněmi s koktejlkami. Uvidíte, že nebudete litovat.