0 Oblíbené

Dámská sportovní obuv

Je jedno, zda jezdíte na kole, běháte nebo milujete fitness, vždy musíte mít kvalitní sportovní obuv. A rozhodně to musejí být speciální dámské sportovní boty, protože ženy se pohybují jinak než muži, mají jiné držení i tvar těla. Příkladem budiž běžecký sport. Ženy mají díky širším bokům zcela jiné postavení nohou, mají mezi nimi větší vzdálenost. Aby to vyrovnaly, přibližují běžkyně svá kolena lehce k sobě.

Ženy tedy kladou nohy zcela jinak než jejich mužští kolegové, kteří inklinují spíše k postavení nohou do O. Dalším významný faktorem rozdílnosti je, že ženské nohy jsou drobnější a užší než mužské. To vše vede k tomu, že dámská sportovní obuv se musí výrazně odlišovat od pánské a také k tomu, že na dámské běžecké boty jsou kladeny zcela jiné nároky.

Co obout na kolo, na fitness nebo do haly?

Pro různé sporty a druhy pohybu jsou určeny také rozdílné druhy dámské sportovní obuvi. Na Stilago.cz si vyberete ty správné boty pro každý pohyb a sport. Podívejme se na ty hlavní i poněkud speciální.

Ambiciózní cyklistky si dávají záležet nejen na volbě kola, ale také správné sportovní obuvi. Existují přímo speciální cyklistické boty, které se mohou přímo zaháknout do pedálů. Pomocí speciálního mechanismu pak drží pevně a díky tomu je množné vyvinout ještě větší sílu nášlapu a tím pádem i efektivnější a rychlejší jízdu.

Při cvičení ve fitness studiu můžete vyvinout mnoho druhů pohybu. Proto byste měla mít kvalitní obuv, jak pro dynamické formy pohybu jako je skákání, tak pro různé stabilizační cviky i cvičení s nářadím.

Modely dámské sportovní obuvi, které tlumí nárazy především v oblasti paty, jsou velmi vhodné pro cvičení aerobiku, zumby a dalších aktivit se silnými nášlapy a výskoky. Naopak pro různá gymnastická cvičení na podložkách a na cvičení na přístrojích se vyrábí speciální odlehčená dámská sportovní obuv s plochou podrážkou.

Dámské sportovní boty do hal jsou typické svou světlou podrážkou. Černé podrážky jsou pro indoorové aktivity většinou zakázané, protože zanechávají stopy na podlahách. Sportovní obuv pro vnitřní aktivity bývá často vyrobená z relativně pevných svrchních materiálů a má různé stabilizační prvky. Musí svým nositelkám poskytnout dokonalou oporu a jistotu při pohybu. Bota by neměla být příliš ohebná. Správné tlumení snižuje sílu nárazu během pohybu a šetří pohybový aparát.

V jakých botách běhat, plachtit nebo hrát tenis?

Skupinové míčové hry kladou na obuv velké nároky. Boty na tento druh sportu musejí být pevné, musejí mít výrazně protiskluzovou podrážku a také tlumení a stabilizaci kvůli častým skokům nahoru i do stran. Také by měly být dobrou prodyšnost a ergonomické tvarování stélky je pak naprostou samozřejmostí.

Dámské sportovní boty na běhání by měly být přizpůsobeny běžeckému stylu, váze, zkušenostem a terénu, ve kterém budou používány. Jako u všech dalších sportovních bot i zde je třeba klást velký důraz na tlumicí a stabilizační systém a vysoký komfort nošení. Dobré stabilizační boty by měly vyrovnávat i případné chybné postavení nohou.

Minimalistická běžecká obuv je určená pro velmi zkušené sportovkyně, protože nedisponuje tolika ochrannými prvky a jejím kontaktu s povrchem je třeba dobře vytrénovaného svalstva nohou. Dámská sportovní obuv na běhání by také měla být vybavená protiskluzovou podrážkou pro případ vlhkého hladkého povrchu.

Poměrně speciální požadavky na kvalitu mají i dámské sportovní boty pro plachtění a další lodní sporty. Měly by být přizpůsobeny pohybu na mokrém a kluzkém povrchu a samozřejmě také co nejvíce voděodolné nebo alespoň z rychleschnoucího materiálu. Oblíbený je třeba neopren. Obuv pro vrcholový jachting má ještě různé speciální prvky jako například stabilizační vrchní materiál s výbornými přilnavými a protiskluzovými vlastnostmi.

Při volbě tenisové obuvi je rozhodující druh povrchu, na kterém budete hrát. Existuje tak několik druhů dámské sportovní tenisové obuvi na trávník, antuku, umělý povrch, na písek a do haly. Speciální stabilizační prvky a zvýrazněné tělo obuvi redukuji riziko úrazu a tlumicí systém podporuje správný a bezbolestný došlap.

Vhodná obuv na trek i do sněhu

Trekové boty pro outdoorové aktivity mohou mít více rolí. Jedním z důležitých faktorů pro jejich výběr je počasí, podle nějž je potřeba zvolit povrchový materiál. Ten by měl mít výborné užitné i funkční vlastnosti a dlouhou životnost. Vyšší design u bot pro zimní sezónu, vodoodpudivost, teplá podšívka u všech pevných bot na jaro a podzim a vzdušnost a pevnost u letních trekových bot jsou podmínkou.

Pevný a silný profil podrážky většiny turistických bot je navržen tak, aby zvládl strmé stoupání na šikmém povrchu a případně i na kluzkých plochách. Robustní vnější stěna pak chrání proti ostrým kamínkům a strmým tvrdým skalám.