0 Oblíbené

Vycházková obuv do přírody i na sport

Co vše musí splňovat správná turistická obuv? Především musí být mimořádně kvalitní a odolná. Dále musí být komfortní a příjemná. Také vás musí pohodlně provázet i po sebedelších trasách vašich procházek, túr a výletů. Po silnicích, polních i horských cestách, přes kameny, skály a lesy. V dobré vycházkové obuvi nesmíte cítit ani kamínek, žádné křoví by vám nemělo poškrábat kotníky a neměl by se vám do ní dostat žádný písek ani vlhkost.

Je toho skutečně hodně, co musí opravdu dobrá treková obuv splňovat, ale na jedno se můžete spolehnout. Na Stilago.cz naleznete tolik mimořádně kvalitních párů pevných a solidních turistických bot, že nebudete vědět, které si vybrat dříve. My se vám pokusíme poradit a pomůžeme vám se v této obrovské nabídce zorientovat.

Správná dámská vycházková obuv vám musí poskytnou hlavně oporu, jistotu a bezpečí v každém typu krajiny. Samozřejmostí je pak i komfort, kdy byste se měla i po několika hodinách cítit stále dokonale příjemně a naprosto v pohodlí. Jaké trekové boty tedy hledat vám poradíme níže.

Stabilita a prodyšnost. To jsou velmi důležité vlastnosti. Dobré turistické boty stabilizují váš krok na každém druhu terénu a zároveň také tlumí sílu nárazu. Pohlcení určité razance vašich kroků je velmi zásadní pro vaše klouby. Díky těmto vlastnostem budete moci pohodlně kráčet i běžet dlouhou dobu.

Profilovaná podrážka vám dodá pocit bezpečného došlapu a rovnováhy i na nejtěžším povrchu například v horách. Správná podrážka je vyrobená tak, že zabrání podklouznutí. Důležitý je také vnitřek vaší vycházkové obuvi. Ten by měl být vzdušný a prodyšný, aby se noha uvnitř nepotila. A samozřejmostí jsou také vlastnosti jako je odolnost proti vlhku, poškrábání a nečistotám.

Jaké trekové boty existují a jaké si pořídit?

Pro delší procházky, výlety, pochody a túry se doporučují turistické boty s lehkou a flexibilní podrážkou a s kotníkovou výškou. Právě díky výšce ke kotníkům budou vaše nohy skvěle ochráněny nejen proti různým typům poškrábání nebo jiných vnějších zranění, ale vaše kotníky tak budou pevnější a stabilnější. Obecně u tohoto typu obuvi platí – čím náročnější terén, tím pevnější podrážka a vyšší obuv.

Historicky první turistické boty z těžké a pevné kůže prošly ke dnešním technologicky nejmodernějším modelům dlouhý kus cesty. Moderní obuv s funkčními membránami je velmi příjemná a lehká a má obrovské množství výhod.

Nicméně vycházkové boty z pravé kůže jsou stále velmi oblíbené nejen pro příjemné vnitřní klima. Kožená turistická obuv je tvarově stálá a odolná a pokud ji budete kvalitně a pravidelně impregnovat, bude i voděodolná. Při dobré péči vám takové boty mohou vydržet skutečně mnoho let.

Protože kůže je přírodní materiál, je prodyšná a nepřejímá tělesné pachy. Proto kožené boty uvnitř vytvářejí velmi příjemné klima a s tenkými sportovními ponožkami budete moci tento typ turistické obuvi nosit i v létě. V zimě pak využijete skvělých izolačních vlastností kůže a se silnými zimními ponožkami si budete moci dopřávat svou oblíbenou turistiku i ve velkém chladnu.

Vycházková obuv z textilních materiálů? Proč ne

Snadné na údržbu a odolné proti vlivům počasí, takové jsou trekové boty z funkčních textilních materiálů. Proti obuvi z pravé kůže jsou velmi lehké a mají výborné vlastnosti co se týká odvodu vlhkosti. Veškerou vlhkost odvádějí na vnější stranu, takže ani v největším vedru nebudete mít na výletě zpocené nohy. Navíc modely se síťovaným vsadkami propouštějí vzduch i napřímo, což oceníte především v letních dnech. Protože turistická obuv z textilních vláken rychle schne a dobře větrá, bude velmi vhodná především na vícedenní výlety a pochody s batohy.

Nejnovější technologie v podobě inovativních membrán se postarají nejen o to, aby vlhkost zevnitř byla odvedena na vnější stranu obuvi, ale také o to, aby vlhkost vzniklá povětrnostními vlivy zvnějšku nepronikla dovnitř. Voděodolné trekové boty se vám budou hodit hlavně v deštivých podzimních dnech.

Správná velikost turistické obuvi

Abyste se při všech svých outdoorových aktivitách cítila komfortně, musíte si zvolit správnou velikosti bot. Obecně platí, že vycházková a treková obuv by měla být asi o půl čísla větší než obuv sportovní a pro volný čas. Vaše nohy potřebují při delším chození více prostoru a vzduchu. Ale pozor, aby vám noha v botě neklouzala sem a tam, mohlo by pak dojít ke tvorbě puchýřů a odřenin.

Turistickou obuv si zkoušejte výhradně s ponožkami, které pak do nich budete nosit. To samé platí i o ortopedických vložkách. Ty jsou velmi vhodné nejen na delší pochody, ale i pro každodenní nošení. Boty na vycházky a treky si kupujte v pozdním odpoledni a v podvečer, kdy máte již nohu vystavenou celodenní námaze, a tudíž možná i lehce oteklou.

Naštěstí jsou dnešní moderní outdoorové druhy obuvi pro ženy velmi komfortní a pohodlné při nošení i po celý den. Dokonce není problém je nosit na vícedenních akcích, na všechny tyto eventuality je při jejich navrhování a výrobě myšleno. Přesto specialisté doporučují, abyste si obuv, ve které plánujete větší a delší pochody, například do hor, nejprve vyšlápli a lehce rozchodili při kratších procházkách.

Svou trekovou obuv neutahujte příliš těsně, abyste si nezpůsobila nepříjemné otlaky a abyste nezamezila správnému krevnímu oběhu.

Naše rady pro správnou péči o trekové boty

Aby si vaše turistická obuv dlouho uchovala své vlastnosti, musíte se o ni také dobře starat. Pravidelná péče, čištění, impregnace, správné uložení a mnoho dalších věcí, jsou pro tento typ bot velmi důležité.

Po každém použití byste měli vyjmout vložku a nechat ji i celé boty pořádně vyvětrat. Chybu neuděláte ani vyvléknutím tkaniček a co největším otevřením boty. Pokud je obuv vlhká nebo dokonce mokrá, vycpěte ji novinovým papírem, který má vlastnost do sebe vlhkost natáhnout. Papír můžete dle potřeby dvakrát až třikrát vyměnit. Nechte obuv důkladně vyschnout na čerstvém vzduchu. Nikdy ji nedávejte na topení ani na přímé slunce. Podrážka i svrchní materiál by se mohly poškodit.

Při čištění nejprve otřete podrážku vlhkým hadříkem. Při větším znečištění, například zaschlým blátem, odstraňte hrubou špínu nejdříve kartáčem. Koženou obuv pak ošetřete speciálním krémem nebo voskem. Skvělé jsou krémy s obsahem pravého včelího vosku. Ten dobře uzamkne póry v kůži, ale neučiní je neprůchodnými, takže správná cirkulace vzduchu a příjemné vnitřní prostředí obuvi bude zachováno. Textilní obuv ošetřete vhodným impregnačním přípravkem, ale výhradně zvnějšku, nikdy zevnitř.