0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Sluneční brýle jsou ochranou pro vaše oči

Každé léto je to stejné. Jakmile začne být teplo, musíme provést inventuru svého šatníku. Co vše budeme potřebovat v horkých a slunečných dnech? Určitě vybavení k vodě, tedy vzdušnou tuniku, plavky, osušku, stylové žabky a plážovou tašku. Co ještě budeme potřebovat s sebou na koupání? Ano, knihu a ochranný krém proti slunci. Jsme sbalené? Zdá se, že ano.

Ale ne, něco vám přece chybí! Je to důležité pro ochranu vašeho zraku, jsou to sluneční brýle. Vezmete si loňské nebo si pořídíte nějaké nové? Budou to klasické pilotky nebo zvolíte kulatý retro model ve výrazné barvě? A jaký tvar vlastně nejlépe sluší vašemu obličeji? To vše vám poradíme v následujících řádcích. Čtěte pozorně a pak se podívejte na naši nabídku kvalitních slunečních brýlí na Stilago.cz.

Sluneční brýle pilotky, retro model, kulaté nebo hranaté?

Víte, jaký je nejznámější a nejoblíbenější tvar slunečních brýlí? Jsou to tzv. pilotky. Tyhle klasické brýle se poznají podle speciálního tvaru skla ve formě kapky a také tenkých kovových obrouček neboli obrub i postranních nožiček neboli stranic. Pro jejich vzhled je také typické že kromě klasického nosníku mají ještě jeden, delší a rovnější o něco výše. Ale nemusejí být jenom kovové, v poslední době můžeme často vidět i různé barevné plastové modely inspirované tímto klasickým designem.

Dalším velmi oblíbeným modelem slunečních brýlí jsou ty ve stylu retro. Tam se počítá mnoho desetiletí od padesátých až po devadesátá léta. Proto i tato kategorie brýlí má mimořádně široký vzhledový rozptyl. Mohou být malé i velké, výrazné i nenápadné, široké i úzké. Kulatá skla, filigránské kovové nebo kostěné obruby, ale i nápadný barevný plast. Obroučky ve stylu kočičích očí nebo ve tvaru motýla či maličké stylové „lennonky“. V retro stylu je dovolené vše.

Kulaté sluneční brýle dámské jsou určeny především pro stylové momenty jako hudební akce, koncerty, festivaly apod. Velikost může být rozličná, záleží na tvaru vašeho obličeje a očí. Tyto brýle jsou velmi mladistvé a budete v nich působit vesele a bezstarostně. Kulaté brýle patří prostě k létu.

Velmi zajímavé jsou i hranaté sluneční brýle. Často mívají silné plastové rámečky. Tyto modely mohou být čtverhranné, šestihranné nebo dokonce osmihranné. Působí velmi moderně až futuristicky a nemůže je nosit každý. Je vhodné k nim sladit i zbytek outfitu, což není vždy jednoduché. Ovšem když se to povede, pak to skutečně stojí za to.

Jaký tvar dámských slunečních brýlí se bude hodit ke tvaru vašeho obličeje?

Sluneční brýle by měly podtrhnout vaši osobnost a zvýraznit váš půvab. Proto byste je měla volit vždy pečlivě a vhodně dle tvaru svého obličeje. Jaký model se hodí k jakému tvaru tváře tak, aby výsledný dojem byl harmonický, to se vám budeme snažit poradit níže. Přečtěte si naše rady a tipy.

Hranatý obličej jednoznačně vyžaduje zakulacené obruby. Tím se krásně zjemní a dostane příjemný výraz. Sluneční brýle nemusejí být nutně kulaté, mohou být i oválné. Ideální budou tenké obroučky a stranice, pilotky nebo podlouhlé oválné kočičí oči. Určitě nevolte hranaté tvary, tvář by ještě zpřísnily.

Ke kulatému obličeji se zase naopak budou báječně hodit hranaté brýle. Zakulacený tvar tváře potřebuje dodat pevné kontury, a to se právě díky výrazným obrubám snadno podaří. Díky hranatým obroučkám bude kulatý obličej působit užším dojmem. Stejně tak vhodné jsou modely bez obrub, které se však u slunečních brýlí vyskytují zřídka. Vyzkoušejte i asymetrické brýle, jsou velmi zajímavé a módní.

Obličej ve tvaru srdce bude vyžadovat nenápadné brýle. Tvář tohoto typu mívá obvykle široké čelo, výrazné lícní kosti a úzkou zkosenou bradu. Výborné budou sluneční brýle s oválnými nebo kulatými obrubami. Vhodné jsou také brýle bez obrouček s filigránským zdobením. Jako zcela nevhodné jsou výrazné a silné obruby, které by ještě více upoutaly pozornost na velké čelo.

Důležité prvky slunečních brýlí dámských – na co dbát při koupi?

Při koupi brýlí si dávejte především pozor na jejich správnou velikost. Sluneční brýle by měly k očím velmi dobře přiléhat, ovšem na druhou stranu je nutné, aby prostor kolem očí zároveň větral. Jinak by se mohly brýle zamlžovat a rosit. Doporučujeme spíše širší stranice i nosnice, aby brýle dobře padly. Důležité je také, aby světlo k očím nepronikalo ani ze stran.

Co se týče materiálu, dnešní sluneční brýle se vyrábějí téměř výhradně z plastu. Moderní plastové čočky nabízejí stejnou a mnohdy i lepší ochranu proti UV záření než sklo. Samozřejmě, že brýle by měly být na pohled bezvadné, v plastu nesmějí být žádné bublinky nebo jiné nečistoty. Také stranice by měly být kvalitně napojené na obruby, vyzkoušejte si několikrát složení a rozložení brýlí, abyste viděla, že jsou skutečně bezvadné.

Pár tipů pro kvalitní péči o sluneční brýle

Otisky prstů, škrábance nebo nečistoty od krému proti slunci případně od písku. To jsou nejčastější problémy se slunečními brýlemi. Abyste si své brýle mohla užívat co nejdéle v nezměněné kvalitě, je třeba jim věnovat řádnou pozornost a péči. Důležité jsou především následující body.

Pokud nemáte své sluneční brýle zrovna na očích, uchovávejte je vždy v brýlové etuji. Díky pouzdru, které budete mít vždy při ruce, zamezíte poškrábání i znečištění. Do etuje, nebo kamkoli jinam, je ukládejte vždy skly nahoru. Ideálně mějte vždy po ruce speciální jemný hadřík, který obdržíte u svého optika, do kterého je můžete ještě v pouzdru zabalit.

Sluneční brýle čistěte vždy jen jemnými hadříky a papíry, u kterých jste si jistá, že nezpůsobí drobné škrábance. Některé druhy papírů např. ty recyklované, obsahují drobné ostré kousky, které by mohly brýle poškrábat. Ideální je čištění v teplé vodě s jemný mycím přípravkem a hadříkem z mikrovlákna.

Zabraňte kontaktu slunečních brýlí s různými kosmetickými přípravky jako jsou krémy proti slunci, laky na vlasy a oleje na tělo či vlasy. Jemné substance, které jsou v nich obsažené, mohou citlivá plastová skla naleptat. Obzvláštní pozor dejte na pláži, aby vám brýle neodřel písek.

Škrábance na slunečních brýlích se nesnažte odstranit sama, mohla byste způsobit ještě větší škody. Zaneste je raději k optikovi, který zhodnotí, nakolik je možné ještě brýle opravit. Ten může zároveň provést běžnou údržbu, dotažení a vyčištění ultrazvukem, které je nejefektivnějším způsobem čištění.