0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Psaníčka neboli clutch

Malé, ale šikovné. To je přesný popis malé dámské kabelky, které se česky také říká psaníčko. Často se můžeme setkat i s názvem clutch, což je odvozeno z anglického slova držet, svírat. Psaníčko totiž bývá často bez ramenního popruhu, a tak jej prostě musíte pořád držet v ruce nebo jej tisknout loktem k tělu. I když proti minulosti, kdy popruh ani řetízek nepřicházely do úvahy, jím jsou současné modely tohoto dámského módního doplňku vybaveny velmi často.

Psaníčko je pro každou ženu naprosto nezbytný doplněk ke společenským šatům. V dobře vybaveném dámském šatníku by měly být alespoň dvě až tři malé večerní kabelky různého typu. Jsou sice malé, ale velmi důležité. No jen si to představte. Jdete na koncert nebo do divadla a ke krásnému společenskému večernímu outfitu nemáte vhodnou malou kabelku. K takové situaci u vás nikdy nesmí dojít.

Elegance psaníčka skvěle završí váš outfit, někdy jej dokonce mohou povznést do módního nebe. Protože speciálně u tohoto doplňku platí, že by měl být designově na výši a být tou pomyslnou třešničkou na dortu vašeho vzhledu. Určitě si vzpomenete na fotografie z rubrik módních policií současných časopisů, kdy známé osobnosti v jednoduchém outfitu vynesly zcela originální a pozornost upoutávající večerní kabelku, kterou jindy nepříjemné redaktorky musely chtě nechtě pochválit.

Co se nosí v psaníčku?

Důležitost vašeho večerního psaníčka je kromě jeho dekorativní funkce především v tom, že jako správná dáma byste měla mít vždy vše po ruce. Spousta těchto šikovných módních doplňků je skvěle vybavena různými přihrádkami a kapsičkami na zip, druk či magnet. Můžete si tedy přehledně uložit všechny své nezbytnosti jako například svůj mobilní telefon, drobné mince, papírové bankovky či platební karty. Někdy bývá v psaníčku také přihrádka na brýle nebo různé vnější prostory, které se zapínají na zip a nejsou hned viditelné.

Dále by se vám v každém případě měla do vaší večerní kabelky vejít peněženka. Tady pochopitelně platí, tím menší, tím lepší. Zde je zcela na místě nějaká malá nenápadná verze právě pro tyto účely. Jistě to chápete, vždyť běžná dámská denní peněženka bývá někdy velká téměř jako samotné psaníčko. Důležité jsou také klíče, které by měly být raději v nějaké praktické klíčence, aby nepotrhaly často jemnou podšívku psaníčka. Pochopitelně musíte mít kapesník a absolutně nepostradatelné jsou rtěnka a pudřenka. Pokud ráda mlsáte, pak pár mátových sladkostí se tam ještě jistě vejde :-). A nyní jste zcela dokonale připravena na společenskou akci.

Když máte malé večerní psaníčko, často je problém, kam s ním, když potřebujete ruce, například v restauraci. Nejlepší možností je odložit si jej mezi opěradlo židle a záda. Tak budete stále cítit svou kabelku za sebou, kdykoli si z ní můžete něco vzít a nehrozí, že ji zapomenete na stole.

Jednoduchá, zdobená, barevná – aktuální trendy psaníček

Jaká psaníčka se právě nosí? Jsou trendy spíše v rafinované jednoduchosti či zdobné opulentnosti? Stejně jako u módy celkově, je to tak i u psaníček, nosí se zkrátka všechno! Můžete mít psaníčko dokonale sladěné s outfitem i naprosto kontrastní, a to jak stylem, tak barvou. Můžete mít krásně vzorovaná psaníčka v různých originálních tvarech, s hravými výšivkami a střapci nebo glamour večerní kousky s třpytivými kamínky. Níže vám představíme pár zajímavých designových trendů.

Velmi žhavé jsou laserové průstřihy a také jemné filigránské zdobení. Jsou to vzory a tvary, které se odvíjejí od materiálů oblečení. Něžné halenky s volánky a květinami inspirovaly návrháře ke tvorbě romantických dekorativních psaníček, které jsou zdobené umělými květinami, děrovanými vzory apod.

Dalším trendem jsou grafické linie. Různé cik-cak vzory nebo trojúhelníky zdobí mnoho večerních kabelek. Ale zároveň jsou to také originální tvary psaníček, která již dávno nejsou jen v klasickém obdélníku či čtverci, ale klidně i šestiúhelníku nebo kruhu.

Stálicí v módě jsou do šedesátých let hippie vzory a v posledních letech také oblíbený vzhled etno. Pro tento trend jsou typické barevné ornamenty ať již květinové nebo tzv. psychedelické tvary a vzory, dále výrazné, příjemné, veselé a svěží barvy, třásně, střapce, ozdobné lemy, výšivky a mnoho dalšího.

Nestárnoucí kůže: velmi kvalitní, dobře vypadající, možná trochu rocková, ale v každém případě velmi elegantní a noblesní. Pravá kůže se tak příjemně nosí a kožené psaníčko přitisknuté paží k boku či stehnu ani neucítíte!

Pastvou pro oči jsou pak zdobená psaníčka třpytící se vším leskem světa. Blyštivé broušené kamínky, pajetky, perličky a korály, to vše oslňuje oči všech přítomných. Divadelní a koncertní síně s obrovskými lustry dodávají těmto modelům pravý lesk a opodstatnění. Tato psaníčka budou ve vašich rukou zářit jako hvězdy.

Za jakých materiálů dělají se dámská psaníčka?

Kabelky clutch se dělají z mnoha různých materiálů. Máte tedy velký výběr. Kvalitní pravou kůži jsme již zmínili výše, dále je to nepřeberné množství umělých neboli syntetických materiálů. My se vám budeme snažit poradit, jaké jsou výhody a nevýhody toho kterého materiálu.

Kůže je materiál oplývající mimořádným šarmem. Může se vyskytovat v mnoha různých úpravách jako například hladká, broušená, velur, surová atd. Záleží jen na vás, jaká je vaše preference a k jakým outfitům ji chcete nosit. Nevýhodou velurové a surové kůže je její citlivost a náročnost údržby. O tyto materiály se musíte opravdu dobře starat. Některé modely je potřeba ukládat do speciálních prodyšných bavlněných sáčků tak, aby se k nim nedostal žádný prach. Čištění se musí provádět speciálními přípravky. Imitace kůže nabízí v tomto ohledu vyšší komfort. Není tak citlivá a na první pohled není vidět, zda se jedná o pravou či umělou kůži.

Syntetické materiály jsou pro psaníčka také zajímavou alternativou. Mohou se totiž velmi lišit, co se týká tvrdosti, tepelné odolnosti a elasticity. Na rozdíl od modelů z kůže jsou skutečně velmi odolné a mají dlouhou životnost.

Látková psaníčka mohou být z bavlny, lnu, lýka nebo tvídu. Také tyto modely se dají perfektně kombinovat k různým outfitům a jejich údržba je velmi nenáročná. Doporučujeme je skladovat v suchu a čistotě, ideální proložené hedvábným papírem nebo vzduchovými polštářky.