0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Stylové dámské klobouky

O kloboucích se za dlouhou dobu jejich existence řeklo už leccos. Mnoho slavných osobností z nejrůznějších oblastí veřejného života cítilo potřebu klobouky okomentovat. Ať už byla přesná motivace těchto lidí jakákoliv, jednoduše nedokázali přejít klobouky bez komentáře. Vypovídá to mnohé nejen o nich, ale i o důležitosti samotných klobouků. Pojďme se na několik takových citátů a výroků blíže podívat, abychom získali trochu lepší představu o tom, co bylo o kloboucích řečeno.

Klobouky v citátech

„Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk,“ říkal například Jan Werich. A Woody Allen o mnoho let později na poněkud humorističtější notu poznamenal: „Cestovat rychleji než světlo není možné a rozhodně to není žádoucí, protože člověku neustále ulétává klobouk.“ A kdybychom se zaměřili čistě na dámské klobouky, které jsou ostatně i tématem tohoto článku, najdeme minimálně tři zajímavé výroky. První je od španělského spisovatele Ramóna Gómeze de la Serny: „Nemusíte mít strach, že žena, která se s vámi pohádá a zamkne v pokoji, spáchá sebevraždu. Zkouší si tam klobouk.“ Zatímco Serna tedy zesměšňoval ženskou parádivost, americký autor Mark Twain o pár let dříve naopak vyzdvihl všestrannost něžného pohlaví, i když s trochou kousavé ironie: „Žena dokáže z ničeho vykouzlit tři věci: salát, manželskou hádku a klobouk.“ Možná nejtrefněji se o dámských kloboucích vyjádřila Coco Chanel, snad i proto, že k nim měla nejblíže z profesionálního hlediska. „Jsou dvě věci, které muž nikdy nepochopí,“ říkávala tato francouzská módní návrhářka. „Tajemství stvoření a dámský klobouk.“

Jestli je na některém z těchto citátů něco pravdy, nám snad pomohou objasnit následující řádky. Podíváme se v nich trochu blíže na historii a současnost klobouků a samozřejmě na dámské klobouky a čepice, které Stilago nabízí ve svém sortimentu.

Klobouky v průběhu věků

První doklady o nošení klobouků pocházejí už z období starověkého Řecka či Mezopotámie. Na území dnešní Evropy se hromadné nošení klobouků datuje znovu až od patnáctého století. Někteří panovníci nebo šlechticové nosili při určitých příležitostech klobouk namísto koruny. Zlaté časy a rychlý rozvoj pak klobouky prožily od renesance, přes baroko až do 19. století. Často byly odznakem vyššího společenského postavení (nosili je představitelé světské i církevní moci), případně součástí oděvu, který náležel k výkonu určitého povolání či úřadu. Koneckonců dodnes jsou klobouky součástí některých pracovních uniforem nebo livrejů, byť už v mnohem menším množství, než tomu bylo dříve. Doby, kdy bylo často nemyslitelné, aby člověk vyšel na ulici prostovlasý, jsou dávno pryč.

Tradice, která se nicméně v povědomí lidí udržela až do dnešní doby, je smekání klobouků. Dámy, pozor! Týká se ovšem jenom mužů. V dřívějších dobách se klobouky smekaly na znamení pozdravu, případně jako projev úcty v přítomnosti panovníka a podobně. Dnes je zvykem sundat si pokrývku hlavy, kterou jsou nejčastěji čepice, při vstupu do domu, ať už jde o soukromý byt, veřejný podnik nebo například kostel.

Jak vybrat dámský klobouk?

Klobouky, které najdete v našem sortimentu, už zřejmě žádnému z uvedených způsobů používání neposlouží. Dnešní funkce klobouků je prakticky výhradně estetická, případně společenská. Existují totiž společenské akce a události, kterých se bez klobouků nelze zúčastnit, pokud nechcete způsobit faux-pas. Mezi takové akce patří především různé tradiční dostihy, kde jsou dámské klobouky často důležitější než samotní koně.

Výběr klobouku nelze ponechat náhodě, a pokud chcete v klobouku nejen dobře vypadat, ale i se v něm dobře cítit, neměla byste takovou koupi brát zcela na lehkou váhu. Kapitolou samou o sobě je výběr správné velikosti klobouku: protože však u nás ve Stilago neprovozujeme službu zakázkového kloboučnictví, jsou naše produkty v sekci dámské klobouky vyráběny v univerzálních velikostech. Ty dobře sedí na drtivé většině hlav a nemusíte se tak bát, že nebudete mít klobouk na míru. Pokud zrovna nevyrážíte na dostihy do Londýna s britskou královskou rodinou, splní dobře padnoucí dámské klobouky a čepice z kolekce Stilago svůj úkol dokonale.

Klobouky versus tvar obličeje: na co si dát pozor

Kromě velikosti je tu však minimálně ještě jedna věc, na niž je třeba dbát. Při výběru klobouku je nutné vědět, jaký tvar nejlépe vystihuje váš obličej a jaký typ klobouku je tak pro něj nejlepší. Ale když už se máme bavit o anatomii lidského obličeje, znáte vůbec anatomii klobouku? Nemusíme zacházet do přílišných detailů, ale alespoň základy bychom rozlišovat měli: klobouk se skládá z hlavy a krempy. Je-li pokrývka hlavy bez krempy, jedná se o čepici, která může, ale nemusí být opatřena kšiltem.

Klobouků sice existuje nepřeberné a zřejmě nekonečné množství, ale dají se dobře systematizovat na základě několika snadno pochopitelných kritérií. Zaprvé: tvar hlavy. Ta může být kulatá nebo hranatá, ale i atypicky tvarovaná. Jeden z nejtypičtějších modelů klobouku zvaný Fedora má hlavu ozvláštněnou podélně propadlou částí ve tvaru kapky. Zadruhé: objem hlavy. V tomto ohledu je důležité si uvědomit, že objem hlavy klobouku se vizuálně přičítá k objemu hlavy jeho nositele. Zatřetí: šířka krempy. Rozlišujeme krempy úzké, střední a široké. Začtvrté: tvar krempy. Dámské klobouky mohou mít rovné i vlnité krempy, případně krempy zahnuté dolů nebo nahoru. Zapáté: ozdoby. Ty mají kromě čistě dekorativní funkce i funkci estetickou. Dokážou totiž vytvářet asymetrie a mohou mít vliv i na objem hlavy. Konečně zašesté: materiál, z něhož je klobouk vyroben.

Při ladění tvaru obličeje a klobouku platí jedno zásadní pravidlo: ženy s jemnějšími rysy nebo celkově menší ženy by neměly oblékat klobouky s velmi širokou krempou a nápadnými ozdobami, protože se v nich často ztratí. Totéž platí i pro dámy s menšími, méně výraznými obličeji. Naopak ženy s výraznějšími rysy v obličeji, případně výraznější postavou by se měly orientovat na klobouky se širokou krempou a výraznějšími dekoracemi.

Kromě těchto základních proporcí je důležitý i tvar obličeje. Pokud nedokážete vlastní obličej na první pokus správně zařadit, poslouží vám následující tipy. Sama si určete šířku čela, spánků a tváří a nejširšího místa na linii mezi spodní čelistí a bradou, a zároveň délku obličeje od vlasů až po bradu a tvar brady (špičatá, kulatá, široká, hranatá…). Na základě těchto parametrů si již snadno dovodíte, máte-li oválný, kulatý, hranatý či protáhlý obličej a výběr klobouku pro vás bude hračka.