0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Peněženka v proudu času

Peněženky nemají zase tak dlouhou historii. V podobě blížící se té dnešní existují něco mezi 300 a 400 lety. Předtím totiž neexistovaly papírové peníze, a tak se platilo kovovými a posléze i mincemi z drahých kovů. Na to ovšem stačily váčky nebo měšce. Tyto se dělaly z různých odolných materiálů především ze zvířecích kůží.

První moderní peněženky začaly vznikat, kde jinde než v Americe, zhruba v 17. století. Materiálem jim už tenkrát byly kůže, hlavně hovězí a koňská.  Peněženky se pak postupně rozšiřovaly do Evropy a celého světa. I dnes samozřejmě plní nadále svou praktickou funkci k uschování peněz, a to jak papírových, tak drobných, ale slouží také pro uložení potřebných dokladů a mnoha dalších nezbytností. A dnešní moderní peněženka je i oblíbeným módním doplňkem a dámská pak speciálně.

Dámská peněženka uschová peníze, ale i vyjádří vaši osobnost

Ano, i peněženka může velmi dobře vyjádřit váš vkus. Nejen, když ji vytáhnete z kabelky či tašky při placení, ale také když ji často nosíte jen tak v ruce. Třeba když vyběhnete z auta do obchodu nebo když se jdete podívat do butiku na nějaké nové modely. A klidně i na výstavu, která je neformální, a tak si můžete vzít jen velkou peněženku a do ní schovat vše potřebné. Pak peněženka může zcela bez problémů suplovat funkci kabelky, resp. psaníčka. Když ji hezky sladíte s oblečením a obuví, budete in.

Větší peněženka se zlatým knoflíkem nejen skvěle vypadá, ale schová skutečně mnoho nezbytných věcí každodenní potřeby. Kromě peněz jsou to hlavně různé karty a průkazky, ale také třeba lístečky, potvrzení a paragony od nákupů. A mnoho žen má v peněžence třeba i sponky do vlasů a další drobnosti. Čtěte dále a zjistíte, jaké druhy dámských peněženek jsou, z jakých materiálů se dělají a který model bude tou nejlepší volbou právě pro vás.

Dámské kožené peněženky a kousky z jiných materiálů

Na Stilago.cz objevíte tolik různých druhů dámských peněženek! Kožené, syntetické, látkové, se zipem nebo jen se záklopkou, klasické, moderní, extravagantní, jednobarevné i pestré. Nabídka je tu opravdu tak velká, že si velmi snadno najdete tu svou.  My vám nyní představíme základní druhy dámských peněženek.

Asi nejoblíbenější variantou jsou klasické peněženky. Jsou ve čtyřhranném tvaru, nejčastěji obdélníkovém a zapínají se na záklopku s drukem. Tyto dámské peněženky mají zasouvací přihrádky pro více karet, přihrádku na papírové peníze a přihrádku na mince uzavíratelnou na zip. Některé modely mají i více přihrádek na papírové peníze různé hodnoty, účtenky, potvrzení apod.

Pak jsou zde moderní velké dámské peněženky. Za dostatečně velké jsou považované ty, které jsou delší než dvacet centimetrů. Tyto modely nabízejí dostatek prostoru i na další drobné nezbytnosti, kterými většina žen oplývá. Jsou to vlastně spíše malé kabelky – psaníčka, do kterých je možné v případě potřeby vložit i klíče od auta, zrcátko či kapesník. A kromě více místa je zde i velká přihrádka na mince, které jsou často potřebné při parkování. Tyto velké peněženky nosí totiž ponejvíce ženy, které hodně jezdí autem a potřebují mít vždy vše při ruce.

A poslední jsou malé praktické peněženky, které ženám v malé kabelce ušetří hodně místa. Minipeněženky často nemají ani přihrádku na mince, často jsou opatřené jen malou patentkou k zapínání. Takovou malou peněženku si ráda vezmete ale i na procházku, když chcete jít bez kabelky. Jednoduše ji dáte do kapsy u džínů nebo u bundy a vyrazíte. Stačí vám pár drobných na limonádu nebo na zmrzlinu a možná lístek na tramvaj, kdybyste došla příliš daleko a nechtělo se vám vracet zpět pěšky.

Dámské peněženky jako každodenní věrné průvodkyně a přítelkyně

Ať již jdete obhlédnout nové kousky v módních buticích, na velký nákup potravin nebo na večeři s přáteli, peněženka vás bude vždy věrně doprovázet. Měla by být určitě hezká, příjemná, z kvalitní hladké kůže a také velmi odolná, aby toho hodně vydržela. Není snadné si zvykat na novou peněženku, a proto je její kvalita dosti zásadní.  Do peněženky během dne budete sahat velmi často, takže by měla být opravdu pevná a stabilní. Papírové peníze, mince, doklady, průkazky, karty, vizitky a mnoho dalších nebytností, které potřebujete prakticky neustále, je dobře mít přehledně a dobře uložené.

Dbejte také na dobré zajištění peněženky, aby měla pevné zapínání na druk, sponu či zip. Náš tip: abyste měla svou peněženku stále v bezpečí, mějte na mysli to, aby vaše kabelka byla vždy uzavřená a zapnutá. Pak se nestane, že by vám do ní zloděj snadno sáhl a peněženku vytáhl. Pokud má vaše kabelka ještě i uvnitř uzavíratelnou přihrádku třeba na zip, nebuďte líná si tam peněženku vždy uložit. Rozhodně nebudete těch několika vteřin litovat. Jen si představte, jak náročné by bylo například nechat si dělat znovu všechny důležité doklady. A o ukradených penězích či platebních kartách ani nemluvě.

Kožená dámská peněženka musí stále vypadat jako nová!

Dámská peněženka je nadčasový doplněk, který vám při dobré péči může vydržet spoustu let. A jak jsme již řekli, pokud si zakoupíte kvalitní model z pravé kůže a zvyknete si na něj, pak je to láska téměř na celý život. Peněženky nevyžadují nijak závratnou péči, stačí je chránit před poničením a vodou a občas je očistit nějakým domácím čisticím prostředkem.

Peněženky z pravé kůže můžete čistit jednoduše vlhkým bavlněným hadříkem a ošetřit je klasickým bezbarvým pečujícím mlékem či krémem na obuv. Modely z veluru a nubuku ovšem před vodou i mastnotou spíše chraňte. Tyto kousky čistěte stejně jako obuv z těchto materiálů, tedy jemnými kartáči ať již klasickými štětinovými či speciálními gumovými kartáči na semiš.

Pokud se vám stane, že se vám peněženka namočí, pak ji šetrně vysušte měkkým hadříkem a nechte vyschnout na teplém místě. Nikdy ji nesušte na přímém zdroji tepla, kůže by se mohla poškodit. Peněženky z hladké kůže můžete kromě krémů a mlék na obuv ošetřit také několika kapkami rostlinného oleje. Kůže se hezky napustí a bude nejen pěkně vypadat, ale bude dobře ošetřená na dlouhou dobu. U velurových modelů můžete na dočištění po vyschnutí použít i nepoužívaný zubní kartáček. Díky jeho pevným štětinám se bude i semišová peněženka hezky lesknout.