0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Šály a šátky obecně

Jistě s námi budete souhlasit, že šály a šátky jsou perfektní doplňky pro každý den. Jsou tak báječné a mnohostranné, hodí se každému outfitu a vždy dodají tu správnou tečku a perfektní look. Díky pestrému šátku můžete zazářit i v tmavém oblečení a s originální šálou vždy podtrhnete svou osobnost. Velká šála přehozená přes ramena vás i báječně zahřeje a šátek kolem krku ochrání v chladnějších dnech proti nastuzení. Šály a šátky jsou snad nejvariabilnějším kouskem v šatníku ať již v teplém nebo studeném počasí! A u Stilaga jich opět najdete desítky!

Tvary, materiály a kombinace šál a šátků

Šály mívají většinou čtyřhranný tvar obdélníku a šátky zase čtverce. Ale najdou se i výjimky například šátky ve tvaru trojúhelníku nebo šál kulatý. V každém případě můžeme obecně říci, že šál či šála jsou doplňkem pro chladnější dny a šátek naopak pro teplejší. Záleží zde hlavně na materiálu. Pro zimní modely šálů a šál se nejčastěji používá vlna (také kašmír, mohér a angora) a další pleteniny třeba i směsového a umělého původu. Pro výrobu šátků se pak používají lehčí materiály, z přírodních to jsou bavlna a hedvábí a z umělých jsou to například viskóza a polyester. Šátky se často různě vážou, motají, zavinují, tak je u nich tenčí provedení žádoucí, zatímco šály se jen navrství kolem krku případně přehodí přes ramena.

Kulaté šály nazývané někdy také trubicové jsou velmi častým a oblíbeným tvarem. Jedná se o spojený model bez konce, ve tvaru kruhu, který se několikrát obtočí kolem krku. Tento šál je velmi příjemný a kromě toho, že skvěle vypadá, je také výbornou ochranou krku a hrudníku proti chladu. Jejich velkou výhodou je stabilita, protože jak si je ráno navléknete, tak je večer svléknete. Často bývají velmi hezky vzorované, oblíbený je například vzor paisley nebo různé geometrické či grafické potisky jako pruhy, čtverce nebo kruhy. Skvěle vypadají tako potisky květin nebo zvířat například motýlů. Mírně lesklé materiály jsou ideální pro elegantní styl, výrazné a barevné varianty se hodí zase pro ty, kdo se rádi oblékají originálně. Zajímavé jsou i detaily jako střapce, korálky nebo nýty. Trubicové šály si můžete vzít jak do zaměstnání ke klasickému outfitu, tak na procházku městem nebo přírodou v ležérnějším looku.

Trojúhelníkový tvar je největším klasikem pro šátky. Vyrábí se od nejmenšího formátu tzv. foulardu až po obrovské XXL formáty, které slouží spíše jako lehoučké pončo. Malé šátky se mohou nosit nejen upevněné uzlíkem přímo na krku, ale často mohou zdobit také například kabelku, tašku nebo zápěstí. Nebo můžete stejný šátek pořídit sobě i svému pejskovi, tak bude na první pohled patrné, že patříte k sobě.

Obdélník je tvar, který si můžete snadno zamotat kolem krku nebo si jej přehodit přes ramena. Je to jednoduchý šál, který má mimořádně širokou možnost nošení. V luxusnějším provedení jej můžete vynést i se společenskými šaty, kdy jej necháte volně spuštěný v obloučku na zádech a vpředu jej máte zaháknutý v loketních jamkách. Takovéto exkluzivní modely šálů bývají většinou z hedvábí či viskózy s metalickými vlákny a třásněmi. V hřejivém zimním provedení z jemné pleteniny si obdélníkový šál několikrát omotejte kolem krku a budete se cítit jako v peřince.

Čtvercový šátek či šál bývají největší a také nejvíce multifunkční. Tyto kousky můžete nosit také v létě na pláži jako pareo k plavkám, silnější varianty můžete použít jako přikrývku při cestování letadlem či vlakem a můžete si na něm udělat i příjemnou pauzu na trávníku v parku. Tyto velké šátky a šály jsou často z příjemné bavlny, barevné a s veselými potisky. Oblíbené jsou například velké kostky v různobarevných provedeních.

Šátky a šály - módní hity každé sezóny

Hřejivě teplé nebo lehoučké a vzdušné, nádherně barevné. Šály a šátky jsou prostě vždy perfektní. V každé sezóně je jim věnovaná samostatná kolekce, nechybí u žádné módní značky. Vedle romantických květinových vzorů naleznete také modely s různými grafickými vzory, kostkami nebo i jen jednobarevné varianty, které jsou vhodné například ke vzorovaným šatům. V této sezóně se barevná paleta pohybuje od nadčasových odstínů jako jsou šedá, modrá a pudrové tóny po výrazné letní barvy jako je červená, oranžová a zelená.

Jak udržet šály a šátky stále krásné - materiály a péče

Pokud máte kvalitní šál či šátek z vlny, viskózy nebo hedvábí, pak musíte vždy používat nejen speciální prací prostředky, ale také odpovídající program na pračce, případně, pokud to doporučuje jejich etiketa, prát tyto modely výhradně v ruce. Že se takové kousky nesmějí ždímat a v žádném případě dávat do sušiček prádla, je nasnadě. Vlákna by se poškodila a šátky a šály by tak definitivně ztratily svůj tvar a vzhled. Pokud máte šálu či šátek z bavlny či umělých vláken, pak by neměl být problém - opět dbejte pokynů z etikety – vyprat je v pračce v teplé vodě max. do 40 stupňů na program jemného (šetrného) praní. Důležité je také, abyste společně prali jen stejné či podobné barvy a nedošlo tak k obarvení světlých kousků. Pokud si nejste jisti například u hodně pestrého a barevného modelu, pak nikdy neuděláte chybu, když jej vyperete v ruce v malém množství jemného prostředku nebo vlasového šampónu. Náš tip: pokud šál či šátek budete sušit „vleže“, déle si uchová svůj tvar.

Šály a šátky - shrňme si to

Šály a šátky mohou velmi výrazně ovlivnit váš vzhled. Mohou být vysoce elegantní i příjemně ležérní, záleží na celém outfitu i samotném modelu. Každá žena a nejeden muž mají ve svých šatnících minimálně 10 šál, šálů a šátků a střídají je dle potřeby i ročního období. Na co je třeba dbát?

  • K elegantnímu outfitu si vyberte spíše lehcí šátek z viskózy či hedvábí. K ležérnímu volnočasovému vzhledu se bude báječně hodit velký šátek či šál velikosti XL. A na zimní procházku nepochybně správně zvolíte silnou, hrubě pletenou šálu z vlny.
  • Šály a šátky dělíme podle tvarů, šály jsou nejčastěji obdélníkové či kulaté (trubicové) a šátky pak čtvercové nebo trojúhelníkové.
  • Vždy volte šál či šátek podle stylu a ročního období. Barvy a vzory jsou již jen na vás a vašem individuálním vkusu. Nebojte se výrazných barev ani v zimě, pokud je máte rádi a oblékáte se originálně. Pamatujte si jen, že právě tento kousek oděvu, který máte nejblíže tváři, může velmi silně ovlivnit, jak působíte na ostatní.