0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Dámské kabáty ve mnoha stylech

Dámské kabáty slouží jako svrchní vrstva oděvu a ve srovnání s bundami jsou obvykle delší a často i teplejší. Na první pohled by se mohlo zdát, že kabáty tvoří poměrně jednolitou a málo bohatou módní kategorii. Opak je ovšem pravdou a my se vás o tom pokusíme přesvědčit. Kabáty lze podle střihu a materiálu rozdělit do různých stylů, které jsou následně podstatné z hlediska příležitosti, na kterou si daný kabát oblékneme.

Jednotlivé typy dámských kabátů se liší podle délky, šířky, siluety, střihu a dalších detailů. Níže najdete řadu typů, jak pomocí kabátu umně skrýt partie, kterými se nechcete zrovna chlubit, a jak naopak zdůraznit ty, které si to zaslouží.

Dámské kabáty pro ženy plnějších tvarů i s chlapeckou postavou

Pro ženy plnějších tvarů se ideálně hodí kabáty opatřené páskem. Jeho přítomnost oceníte již po jediném pohledu do zrcadla, protože opticky zúží vaši postavu. Vhodné jsou i jednořadé kabáty s volnějším střihem, které k plnějším typům postavy sedí stejně dobře jako modely s páskem. Máte-li přirozeně oblejší tvary a plnější postavu, mějte na paměti, že v jednoduchosti je krása: jednoduché linii a přirozeně vyhlížející ramenní vycpávky pro vás představují optimální volbu. Naopak modely s úzkým reverzním límcem, které se směrem k pasu zužují, vaši postavu opticky zvětšují. Lichotivějším dojmem na vás budou působit splývavé šálové límce. Naopak se v každém případě snažte vyhnout našívaným kapsám, kabátům s vysokým zapínáním a modelům, které působí až příliš „plným“ dojmem nebo přiléhají k tělu příliš těsně.

Ženy drobnějších postav by měly kupovat takové dámské kabáty, které končí maximálně dva centimetry nad koleny. Pokud jste postavou spíše drobnější, měla byste se větším délkám vyhnout. Svou výšku můžete opticky protáhnout vhodně řešenou oblastí pasu, například s vysoko posazeným páskem. Více než u jiných typů postav je u drobnějších žen podstatné, aby dámský kabát dobře seděl. Vhodné jsou i úzké reverzní límce, které se směrem k pasu zužují nebo vysoké výstřihy. Vyhnout byste se naopak měla dlouhým kabátům, objemným modelům nebo modelům v dvouřadém provedení, širokým reverzním límcům a kabátům s příliš velkým množstvím detailů či dekorací.

Pokud jste jedna z těch žen, které mají postavu spíše chlapeckého typu, je (alespoň co se kabátů týče), poměrně snadné řešení. Věnujte pozornost rovně střiženým modelům. Vhodné jsou i dámské kabáty, které jsou opatřeny páskem. Velkým obloukem se naopak vyhýbejte modelům, jejichž střih nemůžete svými křivkami vyplnit. Stejně tak pro vás nejsou vhodné ani příliš objemné kabáty.

Kabáty pro velká i malá poprsí

Jste-li majitelkou objemnějšího poprsí, doporučujeme vám obecně dámské kabáty ve volnějším střihu. Působí vždy lépe než těsné modely. Vhodné je i jednořadé provedení a hlubší výstřih do V. Dobře vypadají i kabáty s úzkým reverzním límcem zužující se směrem k pasu. Optickému zúžení vaší postavy pomohou vhodně střižené průramky a přirozené provedení v oblasti ramen. Vyhnout byste se naopak měla vysokým výstřihům, našívaným kapsám, dvouřadým a příliš volným modelům. Vhodné nejsou ani kabáty s páskem.

Trápí-li vás opačný problém, tj. nepříliš bujně vyvinutá hruď, můžete řešení svého „problému“ kromě osvědčených triků dopomoci i vhodným výběrem kabátu. Ideální jsou kabáty s vypasovaným střihem a páskem. Vedle nešlápnete ani s dámskými kabáty v rovném střihu. Ještě lepšího efektu optického zvětšení prsou dosáhnete, zvolíte-li kabát s výraznými detaily, dekoracemi či aplikacemi v horní části. Může přitom jít o kapsy, švy nebo jiné nápadné prvky. Vyhýbete se naopak příliš volně střiženým modelům.

Kabáty, které skryjí zadeček i bříško

Máte-li nízké sebevědomí kvůli svým břišním partiím, můžete si jej zvýšit jednoduše tím, že do svého šatníku zařadíte vhodný dámský kabát nebo kabáty. Pro vaše účely jsou vhodné jednořadé modely v rovném střihu. Dobrou volbu představují i kabáty s mírně se rozšiřujícím střihem do tvaru písmene A a tělo opticky protáhne i hluboký výstřih do V. Výše zmíněná rada týkající se výrazných průramků a přirozených ramen platí i v tomto případě. Vyhněte se naopak modelům s páskem, dvouřadým kabátům a našívaným kapsám.

Větší zadeček snadno skryjete s pomocí kabátů v mírně rozšířeném střihu i v modelech s volným, rovným střihem. Optického prodloužení postavy, které odvede pozornost od problematičtějších partií, docílíte i vertikálními detaily a dekoracemi. Nebojte se ani ramenních vycpávek: ty zajistí lepší proporcionalitu a vyváženost. Nevhodné jsou naopak kratší kabáty, které končí právě v oblasti zadečku. Vyhnout byste se měla i modelům, které mohou způsobovat problémy ženám s větším bříškem (viz předchozí odstavec).

Široká i úzká ramena, dlouhé i krátké nohy

Pokud patříte mezi ty z nás, které mají spíše delší nohy a kratší trup, volte raději jednořadé, užší, rovně střižené modely. Horní část těla opticky prodlouží úzké reverzní límce. Podobného efektu docílíte i s decentními ramenními vycpávkami a od věci nejsou ani výrazné průramky. Naopak zkuste odolat modelům s širokým límcem, dvouřadým modelům a kabátům s páskem.

Ženy s kratšíma nohama ocení dámské kabáty s vysoko umístěným páskem nebo obdobně řešenou vrchní částí, která váš pas posune opticky výše a tím i prodlouží nohy. Dobrou volbou jsou obecně kratší, dobře padnoucí kabáty. Příliš dlouhé kabáty a modely, které mají pásek nízko (tj. v oblasti vašeho přirozeného pasu) představují pak méně promyšlenou volbu.

Užší ramena opticky rozšíříte vhodně řešenými rukávy nebo výraznějšími, hranatými ramenními vycpávkami. Pomohou i nápadné horizontální detaily, dekorace a aplikace právě v oblasti ramen nebo obecně na vrchní části kabátu. Dobře vypadají i široké výstřihy a reverzní límce. Naopak raglánové rukávy a průramky vám prokážou spíše medvědí služby.

Ženy se širokými rameny by měly volit volnější, méně strukturované modely: těsné a přiléhavé dámské kabáty zbytečně zdůrazňují ramenní partie. Vhodné jsou i výstřihy do V, jednořadé modely a obecně subtilnější, menší límečky. Tělo opticky protáhnou například vertikálně řešené dělicí švy. Zkuste se zároveň vyhnout dvouřadým modelům, náprsním kapsám a ramenním vycpávkám.

Péče o pomačkané kabáty

Mějte na paměti, že ne s každým záhybem musíte hned běžet do čistírny. Základní péči o kabáty zvládnete i doma s běžnou žehličkou. Stačí kabát pověsit na ramínko a parní žehličkou ze vzdálenosti cca 15 centimetrů vypustit na problematické místo kabátu páru. Tímto šetrným způsobem eliminujete pomačkaná místa a ušetříte peníze za čistírnu.