0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Pohodlné a módní dámské legíny

Po devadesátých letech se zdálo, že tomuto módnímu hitu poslední dekády druhého tisíciletí definitivně odzvonilo. Dnes je však opět v centru vášnivých diskusí. Jak jsou na tom tedy legíny dnes? Když se dnes podíváme na to, co nosí módní ikony z celého světa ve volném čase, jedno je jisté: legíny nejenže vstaly z mrtvých, ale těší se možná ještě větší slávě, než tomu bylo v minulosti. Ať už módní blogy nebo přehlídková mola: legíny jsou dnes prostě všude. V tomto článku vám mimo jiné ukážeme, jak si s tímto módním oříškem při stylingu a vymýšlení outfitů nejlépe poradit.

Legíny včera a dnes

Za jakési předchůdce dnešních legín lze s úspěchem považovat upnuté kalhoty, které ve středověku i raném novověku nosila nejen pážata, ale i příslušníci šlechtických rodů. Na rozdíl od dneška šlo však o muže, kteří tyto „nohavice“ oblékali. Pro dámy začaly být kalhoty podobné legínám relevantní až v průběhu 19. století, kdy se podobně upnuté nohavice staly oblíbeným kouskem oděvu, který dámy nosily pod krinolíny a sukně. Skutečně moderním předchůdcem dámských legín se v šedesátých letech 20. století staly tak zvané kaniopky. Šedesátá léta zároveň představují dobu, kdy se legíny staly oficiální součástí dámských šatníků.

Legíny ve světle reflektorů

Britský módní časopis Glamour se před časem o legínách vyjádřil následovně: „Nezáleží na tom, jestli je máte ráda. Alespoň jedny vám v šatníku nesmí chybět.“ Celou současnou debatu týkající se legín tím shrnul velmi výstižně. Legíny dokázaly ve světě módy vyvolat takovou diskuzi jako žádná jiná část oděvu. Zároveň si bez nich už několik let nedokážeme oblékání představit. Ti, kteří proti legínám bojují, se často ohánějí jedním argumentem: legíny nejsou žádné kalhoty. Pravdu mají jen zčásti, a to pokud jde o materiály. Materiály jako bavlna nebo žerzej jsou často příliš průsvitné, a je proto třeba počítat i s tím, že přitáhnou někdy i nechtěné pohledy. Pokud se vám z takové představy nedělá zrovna nejlépe, držte se raději dál od krátkých vrchních dílů nebo přejděte rovnou k vizuálně neprostupné variantě. Takové modely legín se vyrábějí z robustnějších materiálů, které pohledy zvědavců drží dál od těla. Příkladem mohou být lesklé legíny, které najdete v našem sortimentu.

Jak správně kombinovat legíny?

Způsobů je samozřejmě celá řada, skoro by se chtělo říct až nepřeberné množství. Vzhledem ke své univerzálnosti se legíny hodí ke spoustě outfitům a stylům a nejde tak předložit jediný možný recept, jak legíny kombinovat. Pokud jde o nejnovější módní trendy, máme pro vás jeden žhavý tip: nebojte se kombinovat legíny s pěkným dlouhým blejzrem. Proč? Efekt černých legín v kombinaci s jednoduchým bílým topem ve stylu boyfriend a černým blejzrem je jednoduše nepřekonatelný: působí velmi nenuceně, nepřekombinovaně a čistě. A přesně takové by měly být i doplňky: černé boty na podpatku, jednoduché psaníčko (kabelka typu clutch), jemné šperky a je to!

Chcete-li docílit spíše extravagantního vzhledu, doporučujeme zkombinovat trochu netradiční lesklé legíny (klidně ve světlé barvě) s bílou halenkou a neutrálně, ideálně šedě zbarveným cardiganem. K tomu vkusná kabelka a boty na podpatku. Pokud se vám do podpatků nechce, klidně je můžete vyměnit za elegantní boty bez podpatku. S tímto stylem zabodujete v kanceláři i v trendy elegantní restauraci.

Dámské legíny: univerzální kousek pro každého

Jak už jsme psali, dnešní módu už si bez legín nejde prakticky vůbec představit. Tyto všestranné nohavice se vyznačují upnutým střihem, elastickými materiály a mimořádným komfortem při nošení. Nezapomínejte na to, že dámské legíny jsou dostupné v mnoha různých délkách a variantách: kotníkové modely představují stylovou alternativu ke klasickým punčocháčům a skvěle se hodí k šatům i sukním. Dámské legíny z pevnějších látek, takzvané jegíny (čti džegíny) nebo tregíny nejlépe vyniknou v kombinaci s dlouhými svetry nebo maxisukněmi. V létě můžete legíny obléct k volným košilím nebo vzdušným šatům a vytvořit tak elegantní a maximálně pohodlný letní model.

Od extravagantních výstřelků k stálici ženské módy

Když se legíny poprvé výrazněji dostaly ke slovu v průběhu aerobikové vlny osmdesátých let, nosily se výhradně s teniskami a vytahanými vrchními díly. Legíny měly jasné, někdy až jedovaté barvy, divoké potisky po celé své ploše nebo futuristické metalické prvky a lesklé aplikace. Ve zpětném pohledu tak fungují jako svého druhu vývěsní štít bláznivých osmdesátých let. V průběhu devadesátých let se situace trochu uklidnila a všeobecné obliba legín polevila. Znovu si módní nebe začaly podmaňovat až v novém tisíciletí, kdy přestaly být pouze pohodlnou alternativou k džínům nebo kalhotám pro volný čas, ale získaly si své vlastní svébytné místo v dámském šatníku.

Jak už jsme psali výše, existují kromě klasických dámských legín i další alternativy těchto oblíbených kalhot: určitě nejznámější jsou tak zvané jegíny, které najdete i v našem internetovém obchodě Stilago. Spojují v sobě to nejlepší z klasických džínů s tím nejlepším, co dámské módě přinesly sportovní legíny. Detaily, jako je zip, knoflík, kapsy nebo pásovka, garantují, že v jegínách budete vždy skvěle vypadat, zatímco strečový, elastický materiál se postará o maximální komfort při nošení. Jedná se tedy o velmi povedený mix džínů a legín, který do vašeho šatníku přinese kromě stylu i obrovskou dávku pohodlí. Kromě toho se můžete ještě setkat s pojmem tregíny: tento výraz vznikl spojením slova legíny s prvními písmeny anglického slova „trousers“, které znamená kalhoty. Spojení pak funguje analogicky jako v případě jegín.

U nás v e-shopu Stilago najdete dámské legíny v mnoha barvách, tvarech a provedeních. Milovnice nejnovějších trendů si u nás vybere zaručeně stejně dobře jako fanynka džínů a nadšenkyně do extravagantního oblečení. I generačně je náš sortiment rozkročen dosti velkoryse: najdete u nás tradičnější kousky i poněkud divočejší modely s různými vzory a potisky. Co se týče stylů, nemusíte se obávat, že byste nevěděla, po čem sáhnout. Sportovní legíny jsou u nás zastoupeny stejně jako elegantnější i extravagantnější lesklé legíny.

Je jen na vás, jak se legín, tohoto zatracovaného i oslavovaného hitu dámské módy, chopíte. Doufáme, že jsme vám naším článkem poskytli alespoň nějakou inspiraci a těšíme se na vaše nákupy.