0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Elegantní večerní šaty

O šatech už toho bylo napsáno mnoho. Tento jednodílný kus oděvu sestávající ze sukně a vrchního dílu v různých provedeních provází lidstvo prakticky od nepaměti. A když říkáme lidstvo, máme na mysli i muže. Šaty totiž v minulosti zdaleka nebyly výsadou žen. Běžně je nosili i muži a nikoho by ani v nejmenším nenapadlo se nad tím pozastavovat.

Trocha historie

Tak tomu bylo například ve starověkém Řecku, kde muži i ženy nosili oděv připomínající svým střihem šaty. Šlo nicméně o tuniku, prostý bílý oděv často opásaný jednoduchým koženým či jiným řemínkem. Šaty v moderním pojetí se vyvinuly z plášťů a pelerín, které byly v módě v raném středověku, zhruba na přelomu prvního a druhého tisíciletí. Za dobu vzniku se označuje většinou polovina patnáctého století. Skutečně významných pokroků na poli šatové módy jsme se nicméně dočkali až ve století devatenáctém. Paralelně v různých evropských zemích se šaty stávaly důležitým ukazatelem společenského postavení a prestiže. Začínaly se vršit spodničky, vrchní díl využíval vlastností stahovacích korzetů.

Šaty se běžně rozlišovaly podle toho, v jakou denní dobu se nosily. Tak existovaly například ranní šaty, denní šaty a večerní šaty. Rozlišit je bylo často možné již na první pohled: zatímco ranní i denní šaty kladly důraz na pohodlnost a praktičnost, aby v nich žena mohla bez problémů a bez velkých omezení vykonávat své denní povinnosti, večerní šaty byly honosnější, zdobnější, a třebaže se v nich ženě dobře nepohybovalo, důležitý byl jejich vzhled. S postupnou emancipací ženské módy se od tohoto dělení šatů upustilo a převládlo spíše dělení podle způsobu využití. Tak vznikaly například šaty pro různé sporty, mimo jiné cyklistiku. Dvacáté století pak šaty zpopularizovalo a rozšířilo je mezi všechny vrstvy obyvatelstva. Přestaly být tedy výsadou šlechty či movitých žen.

Šaty dělají člověka?

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že většina evropských jazyků je slovo šaty kromě pojmenování kusu oděvu, o kterém pojednává tento článek, i obecnějším výrazem označující oblečení jako celek. V češtině může mít muž nové šaty a nemusí to znamenat, že by se rád převlékal za ženu. Můžeme také někoho šatit, tedy starat se o to, aby byl vždy dobře a slušně oblečen. Podobou situaci můžeme najít například v němčině, kde slovo Kleid označuje šaty, Kleidung oblečení (a mohli bychom jmenovat celou řadu dalších odvozenin) či v angličtině: slovo dress znamená šaty a zároveň sloveso oblékat.

Vychází nám z toho jediné: šaty hrály a hrají v životě naší společnosti stále významnou roli, která se v blízké budoucnosti určitě nebude nijak umenšovat. Své o tom víme i v internetovém obchodě Stilago, kde naleznete široký sortiment šatů nejrůznějších střihů, typů a provedení od předních značek, s nimiž pravidelně spolupracujeme a na jejichž kvalitu se můžete stoprocentně spolehnout, stejně jako se na ni spoléháme my.

Jak na šaty

Rozhodli jsme se nerozebírat v tomto článku až tak jednotlivé typy šatů (večerní šaty, pletené šaty), ale raději se s vámi podělit o pár postřehů, jak přistupovat k výběru šatů a jak chytře vylepšit drobné nedokonalosti postavy tak, abyste byla sama se sebou v nových šatech spokojena.

Sama jistě nejlépe víte, jste-li spíše typ pro vyzývavé minišaty, módní maxišaty, neotřelé pletené šaty nebo elegantní večerní šaty. Svou postavu znáte jako nikdo jiný a víte tak, které její partie dáváte ráda na odiv a které se naopak snažíte všemožně zakrýt. Jste-li majitelkou plnějšího poprsí, vyhněte se šatům křiklavých barev a s výraznými vzory v oblasti dekoltu. Ideálně vám naopak sednou splývavé letní šaty ze vzdušného materiálu, případně volnější pletené šaty. Jste-li menšího vzrůstu, dobře se na vás budou vyjímat minišaty, které opticky prodlouží vaše nohy a dodají vám tak sebevědomí vysokých žen.

Které šaty zeštíhlují?

Vaše bujnější křivky spolehlivě zkrotí rovně střižené šaty nebo šaty, jejichž sukně je širší nebo v rozšiřujícím se stylu. Zeštíhlovací efekt je vlastní i šatům s knoflíkovou légou uprostřed, která opticky protáhne váš trup, podobně jako to umí svislé proužky nebo jiné vzory směřující seshora dolů. Důležitou roli na poli šatů pro ženy plnějších tvarů hraje i tvar výstřihu. Ten přitom není radno podceňovat (jak mnoho žen dělá), protože umí opravdu zázraky. Optimální jsou výstřihy do V, které rovněž optickou protáhnou postavu a umožní, aby působila méně mohutným dojmem. Méně lichotivé jsou naopak obecně kulaté výstřihy a zejména ty obepnuté příliš těsně kolem krku: s nimi totiž vaše postava může působit ještě mohutněji a nezachrání to ani černá barva šatů.

U barev přitom platí stará známá poučka, na kterou jsme zvyklí i u jiných kousků oblečení: čím tmavší odstín, tím výraznější zeštíhlovací efekt. Máte-li ráda vzory, volte spíše ty, které zabírají větší plochu. Drobné vzory by mohly mít kontraproduktivní účinek.

Šaty: stylingové tipy

Šaty skutečně umějí vykouzlit krásnou postavu, v létě jsou příjemně vzdušné, v chladnějším počasí umějí zahřát, jako například pletené šaty a na společenské akci z vás večerní šaty udělají filmovou hvězdu. Šaty milují i muži, ale pro ženy je někdy těžké odložit pohodlné kalhoty a vklouznout do šatů nebo sukně. Pro některé jsou šaty až příliš ženské, pro jiné zase nepraktické. To platí zejména v kanceláři nebo ve volném čase, kdy se žena chce cítit především pohodlně. Existují však pár jednoduchých tipů, jak tohoto efektu docílit i v šatech.

Zaprvé: oblečte si k šatům tenisky nebo plátěné boty bez podpatku. Sundejte nepohodlné vysoké podpatky, které se nehodí pro váš způsob trávení času a nesedí ani do vašeho stylu, a zvolte sportovnější vzhled. Zadruhé: oblečte si pod šaty obyčejné tričko ve stylu basic. Na první pohled vám to může znít zvláštně, ale skutečně se jedná o jeden z nejnovějších trendů na poli dámské módy. Odpadne vám tak věčný problém s podprsenkou i starost o to, abyste neukazovala světu víc, než sama chcete. A konečně zatřetí: doplňky. Vybrat si správné šaty je důležité, ale musíte je umět vhodně doplnit. Hoďte si na záda batoh místo elegantní kabelky nebo oblečte módní podkolenky. Nosit šaty tak pro vás bude hravější a zábavnější než kdy dřív.