0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Pletené šaty: hřejivá volba pro chladné dny

Možná to znáte sama (a pokud ne, věříme, že po přečtení tohoto článku ráda poznáte): stojíte ráno před přeplněnou šatní skříní a postupně, jedny po druhých, odsouváte barevné šaty na stranu, dokud namísto vzdušné a lehké letní látky neucítíte v ruce pletené šaty. Přesně ty jste hledala! Jemný materiál se mimořádně příjemně nosí, je pohodlný a citlivý k vaší pokožce, a kromě toho má ještě jednu skvělou vlastnost: udrží vás po celý den krásně v teple. Ať už máte ve svém šatníku úpletové šaty či nikoli, následující řádky vám poskytnou několik zajímavých tipů týkajících se jejich nošení apod.

Na skok do historie

Podobně jako vlněné a pletené svetry se i pletené šaty vyrábějí z pleteniny. Ale co že to vlastně je ta pletenina? Pletenina představuje textilní materiál vzniklý uspořádáváním vzájemně provlečených oček do řádků a sloupků. Očko je zase nejmenší část pleteniny a vzniká spojením kličky (tedy části nitě na pletací jehle) a jiného vazebního prvku. Plést (či štrikovat) se dá ručně, ale pochopitelně i strojově. To je v módním průmyslu samozřejmě častější a praktičtější způsob a pletené šaty ze sortimentu e-shopu Stilago vznikají právě takto.

První doklady o ručním pletení pocházejí z období kolem 4. až 5. století našeho letopočtu z oblasti dnešního Egypta. Právě z té doby se dochovaly první pletené „ponožky“, jejichž způsob výroby lze považovat za přímého předchůdce dnešních pletacích technik. Strojové pletení má kořeny (byť velmi primitivní) už v 16. století, ale největší rozvoj zaznamenalo pochopitelně až později, konkrétně ve století 18. a zejména 19. Od konce osmdesátých let 20. století je navíc možné připravovat vzory elektronicky pomocí počítače, což dále ulehčilo práci.

Teplo a pohodlí aneb pletené šaty a jejich přednosti

Pleteninu můžeme rozlišit na základě celé řady kritérií, ale pro nás je důležité především jedno, a tím je jemnost úpletu. Jemný úplet se používá pro jemné látky: jednotlivá očka jsou sotva rozeznatelná. Šaty vyrobené z jemného úpletu jsou lehké, jemné a splývavé. Hrubý úplet působí naproti tomu, jako by byl pletený ručně, jednotlivá očka na sebe navazují o poznání volněji. Na rozdíl od jemnějšího úpletu mají pletené šaty s hrubším úpletem lepší tepelné vlastnosti.

Co se týče materiálů, jsou během chladných dnů, kdy rtuť na teploměru klesá pod příjemné hodnoty, žádané zejména pletené šaty vyrobené z bavlny, směsi s bavlnou nebo přírodní vlny. Kromě příjemného tepla navíc poskytují takto upletené šaty i zvýšený komfort při nošení, a není se tak čemu divit, že je o ně takový zájem.

Správný styling pletených šatů, elegance i ležérnost

Chcete-li působit ležérně, doporučujeme spíše šaty s hrubším úpletem. Ty působí ležérněji, nenuceněji a méně komplikovaně. Ideálně se tak hodí pro volný čas. Jednobarevné modely jsou na kombinování pochopitelně jednodušší. Takové pletené šaty můžete využít pro elegantní i všednodenní outfity. Ležérního až sportovního dojmu docílíte pomocí jednoduchých, ale efektních proužků. Zkuste si k pleteným šatům s hrubším úpletem obléct neprůhledné punčochy nebo legíny. Svůj pohodlný outfit pak doplníte vlněným kabátem v oblíbeném a módním vzhledu oversized nebo krátkou péřovou bundou. Nohy nejlépe obujete do kozaček nebo kotníkových bot.

Pro elegantní a ženský outfit platí jednoduché pravidlo: čím jemnější úplet, tím větší potenciál pro eleganci. Úpletové šaty v takovémto provedení se ideálně hodí na slavnostnější příležitosti, jako jsou oslavy narozenin, pozvání na večeři i jiné oficiální akce. Ženskost podtrhnou upnutější střihy a kratší nebo naopak nápadně delší střihy. Nekomplikovaně a zároveň krásně působí kombinace s rolákem. Z barev vybírejte tmavší odstíny, nic samozřejmě nezkazíte černou. Takovéto pletené šaty ideálně doplníte vypasovaným kabátem nebo i trenčkotem. Nezapomeňte ani na neprůhledné punčochy a elegantní kotníkové kozačky či lodičky.

Pletené šaty pro každou postavu

Kvalitní úpletové šaty, jejichž kolekci najdete na stránkách našeho internetového obchodu Stilago, umějí zdůraznit vaše přednosti, ale i skrýt problémová místa, kterými se nechcete zrovna chlubit. Jak takového kouzlo funguje, vám prozradíme na následujících několika řádcích.

Pokud byste svou postavu označila za mohutnější, hodí se pro vás ideálně šaty z jemného úpletu. Drobné nedostatky a polštářky na bříšku a bocích šikovně skryjí tmavé a jednobarevné modely. Totéž pak platí i pro velké poprsí. Výstřih do V zase opticky prodlouží krk, a tím i celou horní polovinu těla. Větší bříško a silnější zadeček nechají jako mávnutím proutku zmizet rovně střižené pletené šaty a modely v klasickém „áčkovém“ střihu.

Trápí-li vás silnější paže a chcete, aby působily štíhleji, doporučujeme vyhýbat se modelům upnutým v oblasti rukou. Rukávy pletených šatů by měly končit těsně pod nesilnějším místem vašich paží. Pokud jste spíše „opačný případ“ a nevadilo by vám naopak kulatější tvary přidat, můžete jednoduše zvolit přesně opačný postup. Volte modely z hrubšího úpletu a světlejší, nápadnější barvy. Ty vám zaručeně vykouzlí plnější, ženštější tvary.

Čištění a péče: aby úpletové šaty déle vydržely

Aby si vaše pletené šaty i po několika vypráních udržely svou příjemnou měkkost a hebkost, dbejte vždy na pokyny uvedené na štítku výrobce. Kromě toho se vyplatí dbát jedné obecné zásady: pletené šaty z bavlny nebo směsi bavlny (například kombinace bavlny a polyesteru) můžete prát v pračce. Před praním můžete šaty obrátit rubem vzhůru, a chránit tak látku, která díky takové ochraně zůstane delší dobu barevně svěží. Jemnější látky můžete prát ve speciálních vacích, čímž získají ještě lepší ochranu. Chcete-li, aby si vaše upletené šaty zachovaly stálý tvar a pevnost, sušte je na čerstvém vzduchu.

Šaty z přírodní vlny a obecně přírodních materiálu, mezi něž patří mimo jiné kašmír, mohér nebo střižní vlna, mají oproti výše uvedené kategorii jednu velkou výhodu: nečistoty a nepříjemné pachy neproniknou hluboko do vlákna, a tak většinou stačí nechat textilie jednoduše vyvětrat. Pokud máte přesto dojem, že pletené šaty je z jakéhokoli důvodu potřeba vyprat, doporučujeme použít speciální prací prostředek na vlněné materiály a zvolit příslušný program na vaší pračce. Po vyprání sušte šaty ideálně v poloze naležato. Tak si totiž nejlépe zachovají svůj přirozený tvar. Věříme, že si i díky těmto radám a tipům z naší nabídky kvalitních úpletových šatů vyberete pro sebe ty pravé.