0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Výběr kvalitní podprsenky

Nejen muži mívají s podprsenkami problém: s touto neodmyslitelnou součástí dámských šatníků bojují nezřídka i ženy. A zatímco muži ztroskotávají na snaze rozepnout pár háčků (nebo nějaký složitější patent), aniž by se přitom začali nepříjemně potit, potíže žen začínají už ve zkušebních kabinkách nákupních center a před monitory počítačů při brouzdání na stránkách internetových obchodů. Němečtí vědci v rozsáhlém průzkumu zjistili, že každá třetí žena nosí podprsenku ve špatné velikosti. Stilago vám nyní nabízí nápravu a pomoc při výběru. Díky našim tipům už se nebudete muset stresovat s těsnými kosticemi a zařezávajícími se ramínky. Ještě předtím se ale krátce podíváme do historie.

Dámská podprsenka v průběhu věku

Zatímco jiné kousky dámské módy, jako jsou kabelky nebo vysoké podpatky, už v poslední době můžeme vídat i na mužích (dokonce i na těch, kteří nemají zrovna v plánu převléci se ženu), podprsenky zůstávají výlučně na poli dámské módy. Ale znáte to: co není, může být. Proto zde raději podprsenkám říkáme někdy explicitně „dámské podprsenky“, a i když vám přijde, že je to možná trochu nadbytečné, nezapomínejte na to, že stárne někdy rychleji než denní tisk.

Ženy si svá poprsí začaly zahalovat zřejmě ve starověkém Řecku, asi dva a půl tisíce let před naším letopočtem. Tehdy nebyla ještě hlavním důvodem stydlivost a snaha zakrýt své vnady před pohledy vnějšího světa, ale skutečnost, že vhodně ovázaný hrudník působil esteticky lepším a pevnějším dojmem. Tehdy se k zakrývání prsou ještě pochopitelně nepoužívaly podprsenky, jak je známe dnes, ale takzvané strofium, dlouhý pruh látky, který se obtočil kolem prsou a na konci zavázal. Poté se na poli péče o poprsí dlouhá staletí nic převratného nedělo. Nedávné objevy sice naznačují, že se už ve středověku nosily modely vzdáleně připomínající moderní podprsenky, jde ale spíš o ojedinělé nálezy, které se nedokázaly nebo nestihly masově rozšířit.

Počátkem devatenáctého století se nejčastěji nosily jednoduché živůtky. Propracovanější korzety sloužily spíše pro stahování objemu, a navíc bylo jejich nošení výsadkem bohatších vrstev. U živůtků však situaci komplikovala skutečnost, že přes ně byly vidět bradavky, což se před dvěma staletími už považovalo za krajně nevhodné. Ve všech koutek západního světa tak začali muži i ženy pracovat na různých vylepšovacích návrzích, z nichž některé se dočkaly i patentu. Žádný z nich však neměl dlouhého trvání. Zčásti i proto, že jejich autoři neměli dostatek obchodního talentu. Jedinou výjimkou byla Mary Phelps Jacobsová, později známá jako Caresse Crosbyová. Ta je dnes považována za vynálezkyni moderní podprsenky a od jejího patentu se odvíjí turbulentní vývoj tohoto kousku napříč celým dvacátým i jednadvacátým stoletím. Jak to tedy vypadá s podprsenkami dnes?

Na co si dát při výběru podprsenky pozor

Dámská podprsenka je vskutku fascinující věc. Drobná prsa dokáže proměnit v bujný dekolt a objemnému poprsí umí propůjčit pevný tvar. Na trhu existují podprsenky pro svůdné dračice, obyčejné holky od vedle i extrémní sportovkyně. Máme tu podprsenky push-up, trojúhelníkové podprsenky, podprsenky balconette i podprsenky bez ramínek. Obzvlášť praktické jsou takzvané bezešvé podprsenky, tady modely zpracované bez postranního švu a s maximálně hladkými zakončeními. Taková podprsenka se tedy pod vašimi svršky nikterak nerýsuje a zbytečně na sebe nestrhává pozornost. Jak si ale vybrat dokonale padnoucí podprsenky a jak ji správně nosit? Teď už nemusíte tipy složitě vyhledávat, ve Stilago jsme je pro vás shromáždili na jednom místě.

První úskalí představuje už velikost podprsenky. 75, 80, 85? A co to vůbec znamená? Číslo, které se u velikosti dámské podprsenky běžně udává, představuje obvod hrudníku: ten se měří pod prsy a počítání je pak poměrně jednoduché. Do obvodu 77 cm včetně máte velikost 75, do obvodu 82 cm včetně velikost 80 a tak to pokračuje dále. Když znáte svou velikost, na co si dát ještě pozor? Když si podprsenku poprvé obléknete, dbejte na to, aby vás kostice umístěné pod košíčky nikdy nepíchaly ani netlačily. Žádná část podprsenky by se navíc neměla nepříjemně zařezávat. Při zkoušení podprsenku vždy zapínejte na střední velikost. Jednak budete mít jistotu, že podprsenku můžete vždy zapnout trochu těsněji, bude-li potřeba, a jednak vám to nechává dostatečný prostor v případě nenadálého zvětšení objemu.

Skutečnost, že podprsenku je na zádech třeba zapínat až pod lopatkami, může být na první pohled zřejmá. Realita ale ukazuje, že mnoho žen si toto základní pravidlo neuvědomuje nebo ho nebere příliš vážně. Pokud se však zapínání podprsenky nachází mezi lopatkami nebo ještě výše, nelze se divit, pokud taková podprsenka neposkytuje komfort a efekt, který od ní očekáváte. Košíčky podprsenky musejí prsa pevně obemknout, ale nikoli rozmačkat.

Výběr a koupě správné podprsenky

Pro každou situaci existuje vhodná podprsenka. Kdo chce svádět ve vzrušujícím spodním prádle, jistě je připravena udělat pár ústupků na poli komfortu. Krajka, satén, poloviční košíčky – nic z toho byste si na sportování jistě neoblékla. Kdo chce okouzlit dekoltem, zvolí model push-up. Máte-li ráda tyto podprsenky, dbejte na to, abyste si při koupi vybírala vždy o něco větší velikost košíčků, než běžně nosíte.

Pro upnutá trička nebo halenky se ideálně hodí takzvané bezešvé podprsenky. Jsou vyrobeny z jemného mikrovlákna a obsahují zcela minimální množství švů. Přes vaše přilnavé svršky tak neprosvítají žádné krajkové vzory a vystupující švy. Ženy s bujnějším poprsím udělají nejlépe, vyberou-li si podprsenky s širokými ramínky. V kombinaci úzkých ramínek a větších prsou nastává totiž základní fyzikální problém: když musejí úzká ramínka nést větší váhu, mají tendenci se zařezávat do ramen a vznikají tak nepříjemné otlačeniny, které nejenže bolí, ale mohou i kazit celkový dojem z vašeho outfitu. Široká ramínka dokáží lépe rozložit hmotnost bujnějšího poprsí a při nošení jsou tak mnohem pohodlnější.

Pohodlí je mimořádně důležitým faktorem i u sportovních podprsenek. Sportovní podprsenky musejí mít koneckonců minimálně takovou výdrž jako jejich nositelky. Dámské podprsenky s ramínky ve tvaru písmene Y výrazně snižují riziko jejich sklouznutí z ramene.

Péče o podprsenky

Co se týče péče o podprsenky, pravidla jsou jednoduchá: sportovní a domácí podprsenky můžete bez obav prát v pračce. Jemné modely z krajky, saténu nebo hedvábí ale perte raději v ruce, v pračce by mohlo dojít k jejich zničení.