0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Punčochy a punčocháče

Punčochy a punčochové kalhoty neboli punčocháče, to jsou ti správní pomocníci pro vaše krásné nohy! Mohou být jemné a tenké tedy nylonové nebo ze silnějších vláken, bavlny, vlny a hřejivých směsových úpletů.

Tenké punčochové zboží je z nylonu, který se pro zvýšení uživatelského komfortu míchá s pružným elastanem. Jemné punčochy a punčocháče mohou být průhledné tzv. transparentní nebo neprůhledné. Hlavním hlediskem je zde číslo, jež udává počet Denierů zkráceně den, tedy jednotek, které určují sílu vlákna. Také barvy zde mohou být různé, přesto však bezkonkurenčně nejoblíbenějšími jsou modely v tělové a černé barvě.

Punčochové zboží z bavlny a vlny bývá kvůli užitným vlastnostem často doplněné o nějaké pružné syntetické vlákno, elastan (lykra). Díky tomu získají pružnost neboli elasticitu. Punčochy a punčocháče z těchto materiálů jsou určeny pro zimní období a jsou neprůhledné a velmi hřejivé. Nejčastěji jsou hladké, ale mívají i různé vzory. Velmi oblíbená je struktura žebrovaná nebo copánkový vzor. Silnější vzorované a strukturované punčocháče jsou však určeny ponejvíce majitelkám dlouhých a štíhlých nohou.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. samodržicí punčochy. Ty, na rozdíl od punčocháčů, nepokrývají oblast sedu, ale pouze nohy zhruba do středu až horní poloviny stehen. Jsou dokonale svůdné a sexy, ale zároveň jsou i velmi praktické. Horní lem těchto punčoch je z vnitřní strany opatřen většinou několika řadami silikonových proužků, které příjemně přilnou k pokožce a udrží punčochy stabilně na svém místě. Důležité však je, abyste je oblékala vždy na zcela suchou pokožku, cokoli mastného by jejich samodržicí efekt zcela zničilo.

Nejčastější materiály punčoch a punčocháčů

Punčochy a punčocháče se liší barvou, designem a materiálem. Jaké jsou nejčastější typy materiálů pro tento druh zboží?

 • Nylon – je druhem polyamidového vlákna, které je velmi tenké a jemné. Bohužel je také méně odolné proti natržení a opotřebení. Nicméně jeho výborné vlastnosti jako je elasticita a tvarová stálost tyto nevýhody značně převyšují.
 • Elastan – je vlákno známé pod názvem LYCRA® nebo také Spandex. Stará se o to, aby punčochy a punčocháče byly pružné a výborně padly.
 • Bavlna – je hřejivý a měkký přírodní materiál. Když se k ní přidá polyester nebo polyamid, získáme příjemný a zároveň odolný materiál. A přidáním elastanu i materiál pružný.
 • Vlna merino – je velmi měkká, hřejivá a hebká. Přidáním mikrovlákna nebo elastanu se u punčochového zboží z tohoto přírodního materiálu výrazně zvýší pohodlí a komfort nošení.
 • Mikrovlákno – je měkké a tvarové stále. Punčochy a punčocháče z mikrovlákna nabízejí mimořádný uživatelský komfort i při velmi častém nošení a praní.

Co je dobré vědět? Jak jsme již zmínili výše, počet jednotek Denier (den) určuje kvalitu – sílu vlákna – u punčochového zboží. Čím vyšší je toto číslo, tím kvalitnější a silnější vlákno bylo na výrobu produktu použito. Zároveň však určuje i transparentnost modelu. Punčochy a punčocháče od 60 den jsou zcela neprůhledné a punčochy pod 40 den jsou průhledné. Modely mezi těmito hodnotami (40 – 60 den) označujeme jako částečně transparentní.

Punčocháče – módní doplněk do každého počasí

Punčocháče můžete nosit v každou roční dobu. Rozhoduje pouze materiál a počet jednotek den.

Punčochy a punčocháče v létě mají dva hlavní úkoly. Prvním je vytvořit opticky krásné a bezchybné nohy a druhým zamezit nepříjemnému tření a následnému podráždění pokožky. Pro letní období doporučujeme nosit punčochové zboží v kvalitě mezi 5 a 15 den. Takové modely jsou téměř neviditelné, lehoučké a tenké a dobře splní svůj účel – optické sladění a ochranu pokožky. Díky své jemnosti a hustému způsobu tkaní jsou také příjemně chladivé.

Pro zimní období jsou vhodné punčochy a punčocháče z neprůhledných vlněných materiálů, které udrží vaše nohy v teple. Existují v různých provedeních a k dostání jsou i modely o kvalitě kolem 300 den. Pro velmi extrémní povětrnostní podmínky můžete sehnat i termopunčocháče, které bývají vypodložené flísem. V zimě věnujte zvýšenou pozornost také velikosti punčocháčů, protože i ta zde hraje výraznou roli. Pokud vám budou punčocháče v oblasti prstů těsné, bude vám na prsty zima.

Jak rozlišit, nosit a kombinovat punčochy a punčocháče?

Když si chcete koupit nové punčocháče, podívejte se nejprve do velikostních tabulek výrobce. Tam si snadno zjistíte, jakou velikost si zakoupit. Jednoduše se změřte (hlavními a velikost určujícími parametry jsou zde výška postavy a obvod boků) a najděte si správnou velikost v tabulce. My vám ještě poradíme pár tipů a triků pro to, aby vám punčocháče vždy skvěle padly.

 • Všimněte si podílu elastanu. Pokud mají vámi vybrané punčocháče tento podíl 15 % a vyšší, pak si vezměte raději o jedno číslo větší. Elastan je velmi pružný, perfektně drží tvar a zamezuje nepěkným skladům.
 • Udělejte si test, jak vám punčocháče padnou. Vezměte je na sebe a uchopte je mezi palec a prostředníček. Odtáhněte je od nohy a zjistěte, kolik je centimetrů mezi punčocháči a vaší nohou. Pokud to je 5 – 6 centimetrů, jedná se o ideální vzdálenost. Odstup 2-3 centimetry znamená, že jsou příliš těsné a odstup 8 a více centimetrů, že jsou moc velké.

Abyste měla vždy dokonale sladěný outfitu s punčocháči či punčochami a váš vzhled působil příjemně a harmonicky, přečtěte si prosím následující rady:

 1. Když zvolíte tmavé punčocháče, dbejte na to, aby se jejich barva vždy objevila ve vašem outfitu. Je jedno, zda to bude na oblečení či doplňku.
 2. Punčocháče nebo punčochy ve výrazné barvě nebo s nápadným potiskem či vzorem kombinujte vždy s jednobarevným oblečením. Nechcete přece vypadat jako klaun.
 3. A naopak ke vzorovaným šatům, topům a sukním noste výhradně jednobarevné punčochy a punčocháče. Jen tak nebudou vaše nohy působit rušivě.
 4. Lehké letní vzdušné modely oblečení kombinujte vždy s tenkými a jemnými punčochami či punčochovými kalhotami. A naopak, silnější zimní oblečení, svetry a úplety se strukturovanými punčocháči.

Péče o punčochové zboží

Aby vám vaše punčocháče a punčochy dlouho vydržely a zůstaly stále pěkné, potřebují správnou péči:

 • Perte je ručně, v teplé vodě a jemném pracím prostředku. Neždímejte je, ale pouze zabalte do ručníku, aby se z nich odsála přebytečná voda.
 • Pokud máte program na jemné prádlo, můžete punčochové zboží vyprat v pračce, ale vždy v šetrném pracím přípravku, při teplotě do 30 stupňů a ve speciálním v pracím sáčku. Nepoužívejte aviváž, punčocháče by ztratily elasticitu. Nikdy neperte dohromady s prádlem, které má ostré knoflíky, háčky apod.
 • Nedávejte punčocháče do sušičky, ale nechte je uschnout na vzduchu. Dlouho si tak udrží svůj tvar.