0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Dámské ponožky a jaké kdy zvolit

Ponožky jsou část oblečení, bez kterého byste prostě nemohla vyjít ven. Samozřejmě tím nemyslíme horké léto, kdy je chození naboso samozřejmostí, ale část roku od podzimu do jara. Ponožky jsou absolutně zásadní částí každého outfitu a jako k takovým by se k nim mělo přistupovat. Velkou roli u nich hraje módní aspekt, ale také materiál, protože vaše nohy by měly být celý den v co největším pohodlí.

Jistě, jsou dny a příležitosti, kdy mohou ponožky zůstat skryté ve vysokých kozačkách, ale zároveň je mnohem více dní, kdy jsou ponožky vidět. Nakonec i v práci si málokdy necháte celý den vysoké kozačky, není to zdravé ani komfortní.

Jaké ponožky máte rádi, odráží váš osobní vkus. Pro někoho jsou jedinou možnou alternativou ponožky černé nebo maximálně jednobarevné, a to ještě v tlumených barvách neupoutávající pozornost. A druhý zase miluje nápadné ponožky v pestrých barvách a vzorech, které mimochodem jsou nyní velmi trendy.

Nejsou jedny ponožky jako druhé! Nejdůležitějším kritériem výběru je u ponožek pohodl a komfort, protože je máte na sobě celý den. Tyto vlastnosti opravdu nesmíte nikdy podcenit, ponožky by neměly nohy zatěžovat, ale právě naopak, odlehčovat a přispívat ke snížení únavy. Největší zatížení ponožek je v oblasti prstů a paty. Tam by měly být všechny ponožky vždy kvalitně zesílené.

Dalším velmi důležitým hlediskem je, že ponožky vám nesmějí nikde udělat žádný otlak. Otlaky brání správné cirkulaci krve a pokud nosíte nevhodné ponožky, může zde dojít i k poměrně závažným zdravotním problémům. Pochopitelně lemy nesmějí být ani příliš volné, aby ponožky nesklouzávaly. Proto se k ponožkám s vysokým podílem bavlny, přidávají umělá elastická vlákna pro komfort nošení.

Například když máte volný den a čeká vás setkání s přáteli a pak společné grilování. Rychle se obléknout do příjemného ležérního outfitu a vyrazit. Ještě ponožky a boty, rychlý pohled do zrcadla, jak vám to krásně ladí. Nové ponožky jsou sladěné tón v tónu s vašimi oblíbenými sportovními botami. Vypadá to přímo skvěle, báječné sportovní duo! Můžete vyrazit.

Jaké ponožky zvolit a jak se dobře obléknout, pro volný čas, do kanceláře, na sport nebo sváteční momenty – to vám poradíme v následujících řádcích, kde se dozvíte, jaké materiály ponožek se hodí, pro jakou příležitost.

Bavlněné dámské ponožky

Ponožky z bavlny jsou pro nohy asi nejpříjemnější, jemně obemknou celé chodilo i kotníky a mají extra měkké horní lemy. Přírodní materiály jsou hřejivé a dokonale prodyšné, proto jsou nejoblíbenější na denní nošení. V bavlněných ponožkách se nohy téměř nepotí a budete je pociťovat doslova jako svou druhou kůži, a to jak v zimě, tak i v létě.

K dlouhým kalhotám se budou hodit delší ponožky, nejlépe nad kotníky. Dle etikety je zcela nepřípustné, aby se při posazení a lehkému vyhrnutí kalhot objevila mezi lemem kalhot a lemem ponožek holá kůže. Toto platí především u mužů, ale i ženy by si na toto měly dávat pozor. Takže je vždy dobré mít v zásobě i několik modelů vysokých ponožek nebo dokonce i podkolenek. To však platí převážně pro chladné dny. V teplých dnech a ke kratším a méně formálním modelům kalhot se mohou nosit i ponožky nízké, které se ve sportovních či jiných pevných botách celé schovají. Stejně tak existují i takové dámské ponožky, které nejsou viditelné ani v balerínách.

Dámské ponožky ze syntetických vláken

Polyester je velmi pevné a kvalitní umělé – syntetické – vlákno. Často se kombinuje s nějakým podílem elastanu. Ponožky z něj jsou příjemně pružné a speciálně kompresní modely z polyesteru s elastanem jsou extra účinné. Kompresní ponožky eventuálně podkolenky nebo punčochy jsou výborné pro podporu žilního systému a zabraňují také pocitu tzv. unavených a těžkých nohou.

Také hřejivé varianty ponožek z polyesteru jsou velmi oblíbené. Jedná se o jemné flaušové modely, které asi nejraději nosíme ve chvílích volna a doma. Někdy bývají ve vzhledu pleteniny s nopky a na chodidle mají drobné gumové protiskluzové prvky.

Materiálové rozdíly mezi dámskými ponožkami

K přírodním materiálům jako je například bavlna se často přidávají umělá vlákna jako je polyester, polyamid, polyakryl a elastan. Vzniklé směsi jsou na výrobu ponožek velmi vhodné, protože každý typ vlákna jim dodává určité vlastnosti. Vysoký podíl bavlny se postará o příjemné nošení, pocit pohodlí a komfortu a funkční prodyšnost. Syntetická vlákna zase dodají ponožkám elasticitu a flexibilitu. Výsledné materiálové směsi také rychleji schnou a jsou méně náročné na údržbu a péči.

Tyto směsi kvalitních materiálů se nejčastěji používají na dámské ponožky určené na volný čas a sport. Podíl bavlny zde bývá kolem 60 až 70 %. Tyto modely mívají zesílené paty a oblast prstů, díky čemuž také skvěle a pevně padnou a sedí i při náročnějších pohybech a delším nošení ve sportovní obuvi. Oblíbenou a často směsí je bavlna s polyamidem a elastanem v různých poměrech.

Tipy na praní ponožek, aby dlouho sloužily

Základní pravidlo je: na každý den čisté ponožky. Proto patří ponožky k nejvíce praným kouskům oblečení. A právě správnou péčí a údržbou se můžete postarat o to, aby si nejen dlouho udržely svůj tvar, vlastnosti a kvalitu, ale aby zároveň zůstaly i dlouho pěkné a vy jste se z nich mohli radovat delší dobu. Základní a zásadní radou je sledovat doporučení výrobce na etiketě. Vždy dodržuje doporučenou teplotu praní, používejte odpovídající prací přípravky. Níže pár tipů, které vám ještě mohou pomoci:
  • Bavlněné ponožky perte v pračce do 40 stupňů. Dokonce je můžete dát i do sušičky prádla. Používejte jemné prací přípravky na přírodní bavlnu a případně vlnu a vaše ponožky budou krásné dlouhou dobu. Samozřejmě je třiďte dle barev a perte s podobnými odstíny.
  • Umělá vlákna a materiálové směsi většinou také snášejí teploty do 40 stupňů. Zvolte jemný stupeň praní a použijte šetrný prací přípravek. •
  • Jemné ponožky z polyamidu a elastanu perte raději ve speciálních pracích sáčcích, aby se jemná vlákna nepoškodila a nepustila oka. Praní se doporučuje na 30 maximálně na 40 stupňů a opět s použitím speciálního jemného pracího přípravku.