0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Župany obecně

Báječný průvodce domácí pohodou na pět? Přece ŽUPAN! Proč se v županu cítíme vždy tak skvěle? Nejčastěji jej oblékáme osvěženi po koupeli, když nás čeká domácí pohoda a relaxace. Nebo si jej vezmeme po osprchování ve fitness centru, když máme za sebou příjemné cvičení. A snídaně v županu je přece ten nejhezčí začátek dne, jaký může být!

Županem označujeme jednodílný plášti podobný kus oblečení, který je často z příjemných materiálů jako je bavlna, flauš nebo froté. Charakteristickým zapínáním pro župany je vázačka nebo knoflíky. Materiál županů je velmi důležitý, protože župan si často oblékáme na vlhké tělo, takže by jeho materiál měl mít dobrou savost. A také by měl být hřejivý, protože župan slouží v chladných dnech také k nošení přes pyžamo a udržení tepla.

Důležitý je také střih županu, který by měl být široký a komfortní. Žádné úzké průramky nebo rukávy, vše dostatečně prostorné a příjemné tak, aby se pod něj vešlo ještě pohodlné velké pyžamo. Délka záleží na tom, kam je župan určený. Župany můžete nosit jako doma, tak na veřejných místech jako jsou bazény, wellness prostory, sportoviště a nemocnice. Zvoní vám doma pošťák a vy jste v pyžamu? Žádný problém, od toho je přece župan. V okamžiku jste oblečeni a připraveni otevřít dveře. Stilago vám nabízí několik výběrových modelů, ze kterých si určitě vyberete!

Nejčastější materiály županů a který se kam nejvíce hodí

Rozličné materiály poskytují rozdílné pohodlí a komfort nošení. Níže se dozvíte, pro jaké příležitosti jsou určeny různé materiály.

Bavlna je měkká, pevná a dobře saje vlhkost. Směsové materiály jsou také dobrou volbou, protože rychle schnou. Froté je mimořádně savé a hodí se, když chcete župan používat místo ručníku po koupeli či sprchování. Díky charakteristickým smyčkám je pokožka dobře izolována a ve froté županu se velmi rychle zahřejete. U tohoto materiálu si dejte pozor na kvalitu, protože ta se často velmi liší.

Při volbě materiálu bude záležet na účelu županu, protože savé přírodní materiály jsou zároveň těžší na transport. Proto takové župany míváme většinou doma a na cesty a do veřejných prostor jako jsou bazény, sauny, wellness a fitness centra volíme župany z materiálových směsí případně i z umělých vláken.

Velmi příjemným a krásným přírodním materiálem je hedvábí. Hedvábné župany se používají většinou výhradně v domácím prostředí a víceméně nejvíce na zakrytí pyžama či noční košile. Jsou to takové ranní modely, když chcete posnídat v pohodlném úboru.

Župany z mikrovlákna se budou hodit na různá veřejná místa po sportu či oddechu v lázních. Polyester je velmi kvalitní vlákno, i když je průmyslově vyráběné, často je na něj neprávem pohlíženo jako na něco méně kvalitního. Je to ale právě naopak, tento materiál má mnoho skvělých vlastností. Je ještě tenčí než hedvábí, velmi savý, rychle schne a je speciálně ošetřený proti vzniku zápachu a bakterií. Proto jsou župany z umělých materiálů velmi vhodné do veřejných prostor. Také jsou lehké, a proto vhodné na transport.

Viskózové župany jsou částečně syntetické a kombinují tak vysoký komfort nošení s výbornými vlastnostmi jako je například vysoká savost. Nejlépe je využijete doma v koupelně, kde jsou skvělou alternativou pro osušku. A díky své lehkosti a stálobarevnosti se budou hodit i při domácí snídani.

Různé varianty a střihy županů aneb jaký župan pro jakou příležitost?

Župany, jak jsme již řekli, se liší podle účelu, pro který jsou určeny, materiálově. Nyní se podívejte se, jak se župany od sebe mohou lišit vzhledem a střihem.

Dlouhý župan je jednoznačně určený pro domácí pohodu. Model v délce po kotníky se bude skvěle hodit soukromou relaxaci. Pro chladný zimní večer strávený s knihou na pohovce bude dlouhý hřejivý župan přímo skvělou volbou.

Do saun, bazénů, wellness či fitness center se zase budou hodit župany v kratší délce, klidně jen ke kolenům. I do nich se můžete příjemně zahalit a zároveň bezpečně chodit na leckdy kluzkém povrchu. Tyto modely bývají často vybavené kapsami, které župany na doma nemívají. Ale ve veřejných prostorech velké kapsy velmi oceníte, když si do nich uložíte klíček od skříňky, brýle, telefon nebo třeba koupací čepici.

Župan s kapucí bude skvělý po koupeli ať již v bazénu či doma ve vaně. Určitě vám už vaše babička říkala, že nejvíce tepla odchází z organismu hlavou a že hlava (a samozřejmě ji nohy) by měla být vždy v teple. Takže přes mokré či vlhké vlasy přehoďte vždy kapuci a zabraňte tak účinně nachlazení.

Zapínání županů je v drtivé většině na pásek, respektive vázačku. Pokud se v takovém modelu necítíte příjemně a bezpečně a je vám nepříjemné riskovat odhalení, jsou tu pro vás župany na knoflíky či zip.

A jaké mohou být další zajímavé detaily županů? Například tvar límce, který může být klasický malý límeček, stojáček nebo široký šálový límec. Opět bude záležet na účelu, pro který je ten který župan navržen.

Jak pečovat o svůj župan a prodloužit jeho životnost?

Jak už jste možná zjistili, opravdu je lepší koupit si dražší a kvalitnější věc, která vám pak při správné péči dlouho a dobře slouží. Jak již řekl finančník Rothschild: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. A to platí u županů dvojnásob. Tuto součást své garderoby navíc budete poměrně často prát, a to ať už se jedná o župan domácí či tzv. „venkovní“. Proto věnujte jeho výběru, kvalitnímu střihu, a hlavně materiálu a potažmo i údržbě velkou pozornost. Rádi vám dáme pár tipů pro správnou péči o váš župan tak, aby zůstal co nejdéle krásný a především funkční.

  • Bavlněné a froté župany perte s podobným oblečením jak materiálově, tak barevně. Dejte ale pozor, aby ostatní oblečení nemělo ostré zipy nebo háčky, které by mohly župany poškodit.
  • Bavlna, froté a mikrovlákno se mohou prát i na 60 stupňů. Aviváž používejte šetrně, aby se nenarušila savost materiálu.
  • Župany z hedvábí perte výhradně v ruce, ve vlažné vody.
  • Modely z mikrovlákna nechte uschnout na vzduchu, ostatní materiály jako je bavlna a froté můžete vložit do sušičky.
  • Vždy velmi pozorně čtěte informace od výrobce a sledujte etiketu s pokyny k praní a péči.