0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Šperky, v kterých zazáříte

Dámské šperky už naštěstí dávno nejsou synonymem luxusu a okázalosti a právo je nosit a zdobit si jimi své tělo přísluší všem ženám bez rozdílu. Zatímco v dřívějších dobách se ženy zdobily především různými mušlemi a zajímavými kamínky, které nacházely v okolí svých obydlí, při cestách za sběrem potravy a v případě kočovných kmenů pak během nejrůznějších výprav a přesunů. V tehdejší době, kdy pospolné společnosti nebyly ještě výrazněji sociálně stratifikované, se mohla každá žena zdobit zcela svobodně bez ohledu na svůj sociální status a majetek.

Šperky jako atributy společenského postavení

Teprve později začaly dámské šperky získávat kromě funkce estetické a ozdobné i funkci jisté prestiže a ženy jejich nošením dávaly najevo bohatství, které ty majetnější odlišovalo od žen z nižších společenských vrstev. Kořeny této tendence lze spatřovat už v době bronzové, o čemž svědčí celá řada nálezů a vykopávek, které odhalují ženy pohřbené v obklopení různých ozdob z drahých a vzácných materiálů. Jednalo se především o různé spony, náhrdelníky a další předměty, které do značné míry předznamenaly, jak budou současné či moderní šperky pro ženy vypadat, ačkoli se svou podobou, ztvárněním a řemeslným zpracováním od šperků, jak je známe dnes, ještě poměrně výrazně lišily. Naplno se pak tento způsob užívání šperků rozmáhá ve vyspělých civilizacích starověku, které obývaly území Egypta, Řecka, Persie či Mezopotámie. U nás lze kromě několika keltských nalezišť o zásadním rozvoji v oblasti šperků pro ženy hovořit až od dob Velkomoravské říše v raném středověku.

Skutečný boom pak dámské šperky zažily v bohatých evropských městech pozdního středověku. To ostatně dokazuje i nepřeberné množství portrétů zobrazujících ženy ověšené ozdobami ze zlata a drahých kamenů. Spolu s tím se i zdokonalovaly techniky pro opracovávání drahokamů i kovů a s rostoucí poptávkou tak kromě nabídky rostla i profesionalita a zručnost nově se formující profese zlatníků a šperkařů. V bohatších měšťanských rodinách se kolekce dámských šperků dědily z generace na generaci a postupem času tvořily základ rodového bohatství, což bylo dálo zejména tím, že cena a hodnota těchto artefaktů s postupem času rostla a sbírka se navíc s každou generací utěšeně rozrůstala.

Dámské šperky a globalizace

Dvacáté a v návaznosti na něj pak i jedenadvacáté století přinesly výraznou liberalizaci na poli nošení šperků. Jak už bylo řečeno v úvodu článku, nepředstavují dnes šperky pro ženy nikterak exkluzivní módní doplněk, na jehož pořízení by dosáhla jen hrstka nejzámožnějších, ale vcelku běžnou součást každodenních outfitů většiny z nás. Existuje samozřejmě řada výjimek v podobě mimořádně nákladných drahých kamenů a exkluzivních kolekcí známých návrhářů. Takové kousky však u nás v našem internetovém obchodě Stilago nenajdete.

Stilago se v oblasti šperků, a není snad třeba zdůrazňovat, že nejen v ní, řídí úspěšnou filozofií, v jejíž základech se snoubí estetická a praktická funkce všeho, co na stránkách našeho e-shopu najdete. Stručně řečeno to znamená, že nezáleží jen na tom, aby dámské šperky skvěle vypadaly, ale aby svým nositelkám usnadňovaly svou praktičností každodenní život, potěšily je kvalitou svého zpracování a zároveň příliš nezatížily jejich peněženky. Tento přístup se odráží v celé kolekci našich šperků pro ženy, ať už jde o prsteny, náušnice, náhrdelníky a náramky, ale i méně tradiční a čím dál oblíbenější kousky, mezi něž patří například brože.

Pozor na vhodné materiály

Pro mnoho žen není výběr dámských šperků žádná věda: jednoduše si vyberou takové kousky, které se jim líbí a žádnými dalšími aspekty se nezaobírají. Takový přístup může mít samozřejmě svá pro i proti. Hlavní výhodou je skutečnost, že výběrem šperků netráví tyto ženy příliš času a nemusí si jím příliš lámat hlavu. Naopak za nevýhodu lze považovat fakt, že nevhodně zvolené šperky mohou napáchat více škody, než by si člověk mohl na první pohled myslet. Jsou tu zejména zdravotní hlediska: poměrně velké procento žen trpí nesnášenlivostí vůči některým drahým kovům nebo jiným materiálům, které se při výrobě šperků používají. Může se zdát, že takovou alergii objeví žena hned při prvním kontaktu s příslušným materiálem, ale pozor! Opak může být pravdou. Řadu žen nenapadne, že by za jejich podrážděnou kůží mohl být snubní prstýnek, náušnice po babičce nebo oblíbený náhrdelník od partnera. Dávejte si proto pozor na to, jak vaše pokožka na šperky reaguje a nezanedbejte žádné příznaky. V případě podezření na alergii vyhledejte pomoc specialisty.

Jak na výběr šperků pro ženy?

Kromě zdravotního hlediska je nejzásadnějším aspektem pro výběr dámských šperků jejich vhodnost a soulad se vzhledem nositelky. Konkrétních pravidel najdete celou řadu. My ve Stilago vám doporučujeme vybírat šperky pro ženy podle toho, jaký jste vy nebo žena, které chcete šperk koupit, barevný typ. Barevné typy se dělí podle ročních období a zohledňují celkovou visáž ženy: barvu pleti, vlasů, pigmentu, snášenlivost vůči slunci atp. Podle toho si snadno můžete určit, patříte-li spíše k jarnímu, letnímu, podzimnímu nebo zimnímu typu.

Ženy náležící k jarnímu typu nejlépe doplní svůj outfit jemnými, decentními šperky, ideálně v pastelových nebo i výrazných barvách drahých kovů: žlutá, zelená, modrá. Prohlédněte si například náramky od značky Alba Moda v našem internetovém obchodě Stilago. Pokud máte ráda perly, dbejte prosím na to, abyste nosila pokud možno jiné odstíny než čistě bílou. Nabízí se například krémová či slonovinová kost. Na ženách letního typu vyniknou spíše matné než lesklé šperky. Důležitá je i tvarová výraznost a spíše studené barevné odstíny. Máte-li však ráda barvy, rozhodně se jich nemusíte vzdát: slušet vám budou jemné odstíny rubínů a granátů. Projděte si náš sortiment náušnic, kde si určitě vyberete.

Pokud jste spíše podzimní typ, orientujte se primárně na přírodní barvy, které optimálně doplní barvu vaší pleti a celkový vzhled. Dámské šperky pro ženy podzimního typu by měly být barevně i designově výrazné, nikoli však křiklavé ani příliš lesklé. Prohlédněte si například naši kolekci náhrdelníků. Zimní typy ocení šperky, které se pořádně třpytí a na první pohled upoutají pozornost: nemusíte si oblékat rovnou diamanty, ale mějte na paměti, že příliš jemné šperky na vás mohou působit fádně.

Ať už se rozhodnete jakkoli, věříme, že budete s našimi šperky pro ženy spokojena a že vám budou dělat radost bez ohledu na to, v jakém ročním období se jimi ozdobíte.