0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Dámské hodinky - nezbytný doplněk pro každodenní nošení

Dámské hodinky dnes existují v mnoha různých podobách a provedeních. V našem internetovém obchodě Stilago naleznete širokou kolekci náramkových hodinek, z nichž všechny mají „klasické“ analogové ciferníky. Kromě toho existují i hodinky digitální, ty jsou však spíše předmětem zájmů mužů. Některé naše modely jsou kromě analogového ciferníku opatřeny i ukazatelem digitálním, tradiční ručičky však vždy dominují.

Dámské hodinky v průběhu věků

Důvod je přitom prostý: v průběhu staletí (a zejména v průběhu toho minulého) získaly hodinky kromě své praktické funkce i funkci estetickou. Přestaly tak sloužit výhradně ukazování a zjišťování aktuálního času, případně data, ale začaly být i ozdobou. I proto najdete hodinky v našem internetovém obchodě Stilago v kategorii šperků spolu s prstýnky, náušnicemi, náhrdelníky nebo brožemi.

Zatímco pánské hodinky si tímto emancipačním procesem prošly již během století devatenáctého, dámské hodinky si musely ještě nějaký ten čas počkat. V dřívějších dobách totiž zdaleka nebylo samozřejmé, aby ženy nosily hodinky. Pomineme-li doby, kdy se k určování času používaly jiné způsoby než prostý pohled na kapesní ciferník, hrály svou roli i společenské poměry. Podobně jako v případě kalhot, o nichž jsme rovněž napsali zajímavý článek, který najdete v příslušné sekci našeho e-shopu, je nošení hodinek jedním z výdobytků emancipačního hnutí žen.

Připomeňme si alespoň nejdůležitější milníky z historie strojků, které jsou dnes samozřejmou součástí našich životů: příruční hodinky jako pomocník člověka oslavily nedávno půltisíciletí své existenci, jejich první exemplář se objevil kolem roku 1500. V polovině devatenáctého století pak byla zahájena sériová, průmyslová výroba (tehdy kapesních, nikoli ještě náramkových) hodinek. To vedlo k jejich významnému zlevnění a zpřístupnění širokým masám zejména evropské populace.

Náramkové hodinky kdysi a dnes

První náramkové hodinky, a zde se dostáváme k hlavnímu tématu našeho článku, spatřily světlo světa až počátkem minulého století, konkrétně roku 1904. Tehdy je na zakázku pro jednoho francouzského pilota vyrobila společnost Cartier. Po první světové válce začaly pak náramkové hodinky pomalu ale jistě vytlačovat hodinky kapesní a během několika let (nejpozději desetiletí) zcela ovládly trh s příručními ukazateli času. V téže době se dějiny pánských a dámských hodinek začíná psát společně. Zpočátku byly dámské náramkové hodinky, stejně jako pánské, spíše exkluzivním a málo dostupným zbožím. Požadavek na zmenšování strojku totiž tlačil na náročnost technického zpracování, která tak musela růst úměrně designovým potřebám.

Moderní i klasické dámské hodinky: vybere si každá

Až po druhé světové válce se objevily dnes již poněkud zastaralé natahovací hodinky a teprve od sedmdesátých let se po světě začaly šířit moderní hodinky quartzové neboli křemíkové. Právě ty dnes tvoří základ a nejvíce zastoupený druh dámských hodinek v sortimentu internetového obchodu Stilago. A výběr je opravdu mimořádně pestrý: pokud jste až dodnes považovala hodinky za pouhý doplněk svých outfitů, který maximálně barevně sladíte se zbytkem svého ošacení, otevře vám naše nabídka úplně nový svět. Dámské náramkové hodinky se mohou stát plnohodnotným módním artefaktem a výběrem těch správných můžete dát najevo nejen svůj postoj k módě, ale i aktuální náladu nebo životní styl.

Píšeme-li v nadpisu, že u nás si vybere opravdu každá, není to žádné klišé, kterým se zaštiťuje snad každý prodejce čehokoliv. U nás ve Stilago nabývají tato slova zcela reálný rozměr a náramkové hodinky nejsou výjimkou. Počet produktů, které na stránkách našeho e-shopu prodáváme, se počítá na stovky a škála jejich provedení, tvarů, materiálů a designů by snad už nemohla být pestřejší. I u dámských hodinek se Stilago spoléhá na osvědčené značky, u nichž si můžeme být stoprocentně jisti, že používají nejhodnotnější a zároveň nejodolnější povrchové materiály (ať už jde o řemínky, přezky, sklíčka, podložky ciferníků nebo pláště), hodinové strojky od předních světových hodinářů, a přesto dokáží nabídnout bezkonkurenční podmínky pro nákup, zejména bezprecedentní poměr mezi nízkou cenou a skvělým výkonem. Mezi těmito značkami najdete osvědčené klasiky jako AMY VERMONT, Alba Moda nebo Laura Kent, ale i méně známá jména jako Qudo nebo Jacques Lemans, tedy výrobci orientující se především na šperky (kam, jak jsme již vysvětlovali, hodinky patří).

Náramkové hodinky s rádiovou synchronizací

Zatím poslední technologický skok dopředu na poli hodinek byl učiněn ve chvíli, kdy světlo světa spatřily náramkové hodinky řízené radiovým signálem. Několik modelů, které tuto techniku využívají, najdete i v našem internetovém obchodě Stilago, konkrétně v sekci „Hodinky řízené rádiosignálem“. Na první pohled, a zejména jste-li neznalá nejrůznějších technologických vychytávek, může představa, že vaše náramkové hodinky řídí neviditelné rádiové signály, působit poněkud zvláštně, jako by pocházela z nějakého realistického sci-fi příběhu. Přesto je tato technologie dnes běžnou součástí světa dámských hodinek a produkty, které jsou synchronizací na dálku vybaveny, byste na první pohled nerozeznala od hodinek „klasických“ – stačí si prohlédnout kolekci značky Meister Anker přímo na našich webových stránkách ve výše uvedené sekci.

A jak taková věc funguje? Na území České republiky se náramkové hodinky vybavené automatickou rádiovou synchronizací řídí podle dlouhovlnného časového signálu, který vysílá stanice DCF77 z vysílače nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Využívá přitom časový údaj, který vychází z měření atomových hodin vědeckého institutu v německém Braunschweigu. Tímto údajem se pak řídí veškeré produkty vybavené touto funkcí a nacházející se na území zhruba od Španělska po Ukrajinu. Dosah signálu je pochopitelně omezený a řada evropských zemí na něj nedosáhne (např. Portugalsko, Řecko nebo Finsko), případně jen částí svého území, což je mimo jiné případ Norska a Švédska.

Závěrem: jak vybrat vhodné dámské hodinky?

Nebyli bychom to však my, kdybychom vám alespoň stručně nesvěřili několik osvědčených tipů pro výběr těch ideálních náramkových hodinek, které budou nejen zdobit vaši ruku, ale navíc i přesně ukazovat čas. Zcela zásadní je uvědomit si, jaké nosíte šperky, a tomu přizpůsobit volbu hodinek. Jak už bylo řečeno, i dámské hodinky jsou šperk a jako takové je třeba k nim přistupovat. Zároveň dbejte na velikost ciferníku ve vztahu ke své ruce (drobné, útlé ruce lépe snesou spíše menší přístroje) a styl oblékání, který preferujete. Všechno to a ještě mnohem víc najdete v sekci dámských hodinek v internetovém obchodě Stilago. Přejeme vám, abyste vždy všude chodila včas a stylově.