0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Prsteny a jejich druhy

Jako drahocenné poklady spočívají ve vašich šperkovnicích a čekají, až si je navléknete na prst. Jsou zlaté, stříbrné, s drahými kameny a perlami, zděděné, zásnubní, snubní, narozeninové, vzpomínkové i památeční. A všechny jsou tak nádherné. Prsten je odedávna symbolem lásky a zaslíbení. Z jakých materiálů se prsteny dělají, jak je nosit a kombinovat a jak se o ně starat, to se vám budeme snažit poradit v následujících řádcích.

Prsteny s diamanty prý značí věčnou lásku. Když se podíváme na spoustu bohatých a slavných lidí, můžeme o tom však s úspěchem pochybovat. Nicméně faktem je, že diamanty jsou nejhodnotnější a nejtvrdší drahé kameny, které existují, takže slova o věčnosti se tu přímo nabízejí. Rozhodně tedy věčnou lásku symbolizovat mohou, ale rozhodně ji nezaručí. Proto se prstýnky s diamanty často používají jako zásnubní či snubní. Ve šperkařství se také často používají diamanty umělé zvané zirkony. Prsteny s kameny se rozlišují na solitérní, které jsou osazené jedním kamenem nebo památeční (vzpomínkové), které jsou osázené drobnějšími kamínky kolem dokola.

Věděli jste, že lesk a třpyt diamantů závisí na jejich brusu? Jejich váha, a to platí i pro ostatní drahé kameny, se udává v karátech (ct).

Prsteny z ušlechtilé oceli a mosazi jsou jednoduché a krásné. Ve módní branži se tyto dva materiály používají na výrobu prstýnků velmi často. Ušlechtilá ocel má tu výhodu, že je velmi stabilní a nikdy nerezaví. Velmi dlouhou dobu si drží svou barvu, takže není ani třeba se o výrobky z ní nějak zvlášť starat. Je to zkrátka mimořádně kvalitní a pevný materiál, na který nevznikají žádné alergie. A ve srovnání se zlatem a stříbrem je také mnohem levnější.

Také mosaz je velmi výhodná především cenově. Tato kvalitní slitina mědi a zinku má proměnlivou barvu, která záleží právě na podílu obou kovů. Měď dodává červenou barvu a zinek světle žlutou. Věděli jste, že prstýnky z ušlechtilé oceli a mědi se také pozlacují a postříbřují?

Prsteny ze zlata jsou mimořádně krásné a vzácné. Jejich výhodou je, stejně jako u oceli, že na zlato nemívá nikdo alergii. Zlato je měkký materiál, který se snadno míchá s dalšími kovy a tím se zlepšují jeho užitné vlastnosti. Zároveň se tak obohacuje jeho klasická žlutá barva.

 • Žluté zlato je slitinou zlata s mědí nebo stříbrem
 • Červené zlato vzniká, když je v něm větší podíl mědi
 • Bílé zlato získáme, když jej smísíme se stříbrem nebo s Palladiem

Věděli jste, že čím větší podíl zlata je v prstenech, tím jsou dražší? Tento podíl je určen trojciferným číslem například číslo 333 udává 33,3 % podíl zlata.

Stříbrné prstýnky jsou považovány za sportovně elegantní. Působí tedy spíše nenápadně, ale velmi hezky a jemně. Aby se tak měkký kov, jakým stříbro bezesporu je, zkvalitnil a zpevnil, často se do něj přidává měď. Takzvané sterlingové stříbro 925 znamená, že se jedná o slitinu obsahující 92,5 % čistého stříbra a 7,5 % jiných kovů. Stříbrné prsteny se také často pozlacují. Díky této úpravě působí na první pohled jako zlaté, ale jsou mnohem cenově příznivější.

Věděli jste, že stříbrné prstýnky se také často potahují tenkou vrstvou Rhodia? Díky tomu se tyto šperky stanou odolnějšími proti poškrábání a výrazně se prodlouží jejich životnost.

Prsteny jako dárek, na co si dát pozor

K narozeninám, k Valentýnu nebo k Vánocům, kdo věnuje své partnerce prstýnek, určitě se dočká velké radosti a vděku. A u zásnubních prstýnků to platí dvojnásob. Ovšem při výběru musíte dbát na několik věcí. Tou hlavní je velikost. Pokud neznáte přesnou velikost, vezměte oblíbený prstýnek své partnerky s sebou do obchodu a nechte si jej změřit. Mají tam na to speciální měrné kužele se stupnicí. Nebo si prstýnek jednoduše doma obkreslete na papír.

Abyste vybrali správný vzhled prstenu, který udělá vaší partnerce radost, měli byste zohlednit její celkový styl oblékání. Pokud ráda nosí výrazné, nápadné, barevné modely, pak jí udělá radost i šperk ve stejném stylu. A samozřejmě ženy s umírněným elegantním šatníkem uvítají šperk klasický a jednodušší.

Třpytivá vizitka aneb jak správně pečovat o prsteny

Častým nošením se prsteny mohou opotřebovat. Jejich povrch již není tak lesklý, mohou zmatnět, a dokonce někdy utrží i pár škrábanců. Také kamínky často ztratí svůj třpyt. Proto svým prstenům musíte věnovat náležitou péči. Poradíme vám, jak na to.

 • Na mytí prstenů používejte kvalitní šetrné mýdlo, vlažnou vodu a jemný hadřík nebo nejměkčí zubní kartáček tzv. soft. Tak zbavíte prstýnky špíny a prachu.
 • Kamínky, perly a korálky, které jsou na prstenu nalepené ošetřujte obzvláště jemně pouze měkkým hadříkem, abyste nenarušili lepidlo.
 • Zlaté a stříbrné prsteny se mohou čistit pouze speciálními lešticími hadříky a pastami, ve speciálních lázních nebo pomocí ultrazvuku
 • Prsteny ze vzácných kovů nechte pravidelně prohlédnout a případně vyčistit či ošetřit v klenotnictví, to se týká hlavně kousků s kameny a perlami
 • Náš tip: při mytí rukou, práci v domácnosti a na zahradě, při sportu, v sauně, bazénu či soláriu, pod sprchou a ve vaně si své prsteny vždy odkládejte. Tak je nejlépe ochráníte před znečištěním a poškrábáním. Stejně tak jim škodí kosmetické přípravky, parfémy a lak na vlasy.

Prsteny – shrňme si to

 • Prsteny s diamanty jsou nejdražšími a nejhodnotnějšími šperky. Používají se nejčastěji jako zásnubní či snubní. Mohou obsahovat jeden větší kámen, pak jsou solitérní nebo více menších a pak jsou památeční. Hodnotu každého diamantu zvyšuje jeho brus, oblíbený je tzv. briliantový.
 • Prsteny z ušlechtilé oceli a mosazi jsou ve šperkařství velmi oblíbené pro svou kvalitu a stabilitu. Na ocel nevznikají žádné alergie a každý ji dobře snáší. Mosaz působí lépe, když je potažená vrstvou zlata nebo stříbra.
 • Zlaté prsteny jsou asi nejoblíbenější klasikou. Protože je zlato měkký materiál, přidávají se do něj další drahé kovy, které zlepšují jeho užitné vlastnosti. Díky tomu také zlato získává své zabarvení – červené zlato je slitinou zlata a mědi a bílé je slitinou zlata a stříbra případně Palladia.
 • Prsteny ze stříbra jsou elegantní a jednoduché. Nosí je sportovně založené ženy. Také stříbro je poměrně měkký kov a vylepšuje se například Rhodiem.