0 Oblíbené
Doprava zdarma do 20.8.! Kód: SF34

Náhrdelníky a řetízky pro každou příležitost

Náhrdelníky a řetízky jsou velmi významným módním doplňkem. Mohou Váš outfit pozvednout do nadoblačných výšin, ale zároveň jej i srazit do hlubin módního pekla. Proto byste měla vybírat velmi pečlivě, čím svůj vzhled završíte. Jak to udělat, abyste byla vždy jedinečná, to se vám budeme snažit poradit na následujících řádcích.

Je mnoho kategorií náhrdelníků a můžete je mít za nejrůznější ceny. Královna módy Coco Chanel řekla: „Šperky by neměly demonstrovat vaše bohatství, ale měly by vás především zdobit“. Takže není rozhodně nutné nosit pravé drahé kameny a perly, i kvalitní bižuterie vám udělá skvělou službu. Ostatně toho se držela i elegantní a stylová autorka výše uvedeného citátu a sama s velkou oblibou bižuterii nosila. Nicméně i pro nošení bižuterních náhrdelníků a řetízků existují jisté zásady a pravidla.

Zlaté či stříbrné náhrdelníky a řetízky?

Náhrdelníky jsou z různých materiálů, mohou být z kůže, mušlí, kamenů a třeba i recyklovaných materiálů. Řetízky zase bývají zlaté, stříbrné, z ušlechtilé oceli nebo jiných drahých kovů.

Zlato je, jak se říká, věčné. Co ale málokdo ví je, že drtivá většina šperků není vyrobená z čistého zlata. Zlato je měkký kov a rychle se opotřebovává. Proto se řetízky a další šperky vyrábějí ze zlata, do kterého byl přidán nějaký další kov pro vylepšení funkce. Jedná se například o stříbro, měď nebo nikl. Ale pozor, poslední jmenovaný kov je v posledních letech na ústupu, protože se zjistilo, že na něj někteří lidé reagují silnou alergií. Proto můžeme na špercích a bižuterii často vidět upozornění: vyrobeno bez obsahu niklu. Obsah pravého zlata je dán tzv. puncem (vyraženou pečetí s číslem, které označuje počet karátů tedy podíl pravého zlata ve šperku).

Stříbro je levnější než zlato a má také jiné vlastnosti. Je měkčí, snadněji se poškrábe a také se v průběhu používání velmi snadno zabarví (černá).

Oblíbeným materiálem pro výrobu šperků jsou také ocel a titan. Jsou velmi pevné a kvalitní a produkty z nich jsou trvanlivé a stabilní. Bohužel titan, stejně jako nikl, může vyvolat alergii.

Dalším ušlechtilým materiálem na šperky je platina. Již jen při vyslovení tohoto názvu se nám vybaví něco velmi drahého a vzácného. A je to pravda. Tento kov v sobě skrývá nejen krásu, ale také téměř nekonečnou trvanlivost. Proto se z platiny také velmi často dělají snubní prsteny. A platinové šperky jsou velmi drahé.

Jaký náhrdelník se hodí k jakému outfitu?

Všechny šperky, a náhrdelníky obzvlášť, jsou tou správnou tečkou každého stylingu. My se vám pokusíme poradit, jak nejlépe ladit a kombinovat svůj outfit, abyste vždy působila perfektně.

Pro náhrdelníky je hlavním kritériem vzhled. Jsou náhrdelníky barevné a pestré (i hodně velké) a pak jsou klasické řetízky (většinou spíše subtilnější) z ušlechtilých kovů.

K lehoučkým vzdušným letním šatům se bude nejlépe hodit dlouhý, filigránsky (jemně propracovaný) řetízek či náhrdelník, který dokonale podtrhne štíhlou linii krku. Velký a výrazný náhrdelník bude perfektně vypadat spíše k originálním a neotřelým modelům například k topu bez ramínek a harémovým kalhotám.

Formálnější styl do zaměstnání tzv. business look si zase žádá elegantní sofistikované šperky s důrazem na detail. Takové jsou většinou ze zmíněných drahých kovů a mají i zajímavé a originální přívěsky různých tvarů a velikostí.

I pestré velké náhrdelníky mají svá omezení. Tuto XL bižuterii by měly nosit pouze výrazné. A to výrazné jak vzhledem, tak chováním. Drobná a introvertní žena si určitě nevezme náhrdelník z obrovských barevných dřevěných korálů. Takové dámě bude slušet spíše jemný řetízek v barvě růžového zlata či víceřadý stříbřitý pavučinkový náhrdelník. Opulentním šperkům musí odpovídat i oblečení jejich nositelky. Styl ani barvy by se neměly tlouci, měly by naopak harmonovat. Obecně lze říci, že čím výraznější šperk, tím jednodušší outfit by žena měla zvolit.

A je tu král všech náhrdelníků – náhrdelník perlový. Takový šperk nikdy nevyjde z módy a můžete jím svůj outfit doplnit pro mnoho a mnoho různých příležitostí. Zde je hlavním a zásadním kritériem délka. Pro méně formální příležitosti používáme tzv. choker, což je model o délce 45 cm. V business stylu a při slavnostnějších momentech přichází na řadu delší varianta tzv. matiné o délce 60 cm. A vysoce společenské události jako plesy a podobně si žádají délku 90 cm zvanou opera. Tuto nejdelší verzi perlového náhrdelníku si můžete obtočit kolem krku i dvakrát.

Pro dlouhou životnost vašich náhrdelníků a řetízků

Jak jsme již řekli, náhrdelníky a řetízky mohou dokonale podtrhnout váš vzhled. Ale aby tak mohly činit mnoho let, musíte se o ně také dobře starat. Správně je ukládat, čistit a ošetřovat.

Je jasné, že vaše šperky dostávají denně velmi zabrat. Ulpívají na nich kosmetické přípravky jako tělová mléka, pleťové krémy, laky na vlasy a parfémy. Velmi také trpí počasím a vlastně všemi místy, kam je nosíte. Někdo si řetízky nesundává ani na noc, nosí je i do bazénu, do sauny, sprchuje se v nich a koupe. To vše samozřejmě šperkům škodí a pak potřebují odpovídající péči.

V zásadě každý druh náhrdelníku potřebuje něco jiného. Ale co je společné pro všechny, je co největší zamezení styku s kosmetickými přípravky. Ty šperky nejen znečišťují, ale přímo i poškozují.

Například perly potřebují zcela zvláštní a jemnou péči. Nikdy je nenoste do vlhkého prostředí a zamezte jejich kontaktu s vodou. Minimálně jednou za rok je natřete olivovým olejem a hezky vyleštěte.

Naproti tomu stříbro zase oxiduje na vzduchu. Vznikají na něm nevzhledné černé skvrny. Na to existují speciální roztoky a koupele, ze kterých bude váš řetízek vystupovat jako by byl nový.

U zlatých šperků pomůže teplá lázeň s trochu šetrného mýdlového čističe a následné osušení jemným hadříkem nebo měkkým zubním kartáčkem.

Shrňme si to

Náhrdelníky a řetízky jsou doplňky, které prostě musí mít každá žena, a to ve spoustě provedení. Náhrdelníky pro dny všední i sváteční, z drahých kovů i mušliček tak, aby bylo vždy možné zvolit ten správný. Je radost vybírat a kombinovat ten správný šperk ke zvolenému outfitu a radovat se pak z krásného výsledku. O své náhrdelníky a řetízky je však třeba se také starat a mít je dobře uložené. Jen tak vám vydrží dlouho jako nové a budete se z těchto nádherných doplňků moci těšit mnoho let.